Yerel diskin ismi değişmiyor yardımm

Sponsorlu Bağlantılar

viktoreznov

viktoreznov

Üye
    Konu Sahibi
Yerel diskin ismi değişmiyor yardımm
Arkadaşlar bende windows 7 kuruluydu. Dün onu xp ye çevirdim. Ama kurduğumda yerel disk d nin ismi yeni birim f olarak değişmiş. Bilgisayarım a sağ tıklayıp yönet diyorum ve burdan disk yönetimine gelip ordan değiştirmeye çalışıyorum ama "windows bu diskin ismini değiştiremiyor" gibi bir şeyler söylüyor. Yerel diskin ismini nasıl değiştirebilirim arkadaşlar bilgisi olan var mı?

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Eğer İşletim Sisteminiz bu sürücüye kurulu ise, doğal olarak disk kullanım sürecinde olduğu için değiştirme yapmanız imkansızdır. Yani bu sürücünün ismi bile değişse, Sistem sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Onun için tekrar format atmanız gerekiyor.

viktoreznov

viktoreznov

Üye
    Konu Sahibi
sistemim bu sürücüye kurulu değil ki

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
sistemim bu sürücüye kurulu değil ki

Eğer Sisteminiz bu sürücüye kurulu değil ise sırası ile yönergeleri takip ederek bilgisayarım/sağ tık/yönet/disk yönetimi/adını değiştireceğiniz D:\ sürücünüzün üzerine gelin, sağ tıklayın, sürücü harfi ve yolu değiştire tıklayın. Buradan tekrar D: harfinin üzerine tıklayın ve değiştire tıklayın. Buradan şu sürücü harfini ataya tıklayarak, yan taraftan sürücünüzün ismini "D"yapın ve tamam diyerek bilgisayarınızı baştan başlatın. Veya direk olarak başlat/çalıştır'a diskmgmt.msc yazarak disk yönetimine gelebilirsiniz. Bu yönergeler de olmuyor ise o zaman format sırasında bir program kullandınız mı? Herhangi bir programdan yardım aldınız mı? Bu program yüzünden bu sürücünün ismi, ön yükleme sırasında "F" olarak değiştirilmiş olabilir. Yani Sistem biriminin veya önyükleme biriminin sürücü harfini değiştirmek, Disk Yönetimi ek bileşeninin yerleşik bir özelliği değildir. Bu yüzden bilgisayarınızda ki sürücünün ismini, diğer bir yöntem ile şu şekilde değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızı baştan başlatın ve "Administrator" olarak giriş yapın. Administrator ile giriş yaptıktan sonra başlat/çalıştır'a diskmgmt.msc yazın ve tamam deyin. Buradan disk yönetimine gelerek aynı şekilde adını değiştireceğiniz sürücünün üzerine tıklayın ve sürücü harfi ve yolu değiştir'e tıklayarak D: isminin üzerine gelin. Buradan değiştir'e tıklayın ve şu sürücü harfini ata diyerek sürücünüzün ismini D: yapın, tamam'a tıklayın ve bilgisayarınıza normal olarak giriş yapın. Bu yöntem de işe yaramaz ise, disk ismini değiştiremiyorsanız o zaman Partition Magic adlı programı temin edip, bununla sürücü ismini değiştireceksiniz, ki bu program sonrasında olası birçok Sistem hatası meydana gelebiliyor. Bunu da belirteyim.

viktoreznov

viktoreznov

Üye
    Konu Sahibi
bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet diyorum, "yeni birim f" ye geliyorum (yerel disk d olması gereken yer) sağ tık, "sürücü harfi ve yolu değiştir"e tıklıyorum, "F:" nin üstüne gelip değiştiri tıklayınca "Windows simtemi biriminizin veya önyükleme biriminizin sürü harfi değiştiremiyor" diyor. Çalıştıra "diskmgmt.msc" yazınca da aynı yere gidiyor zaten. O program da dediğinize göre sistem hatası verdiriyormuş pc'ye onun için yüklemek istemedim. Böyle kalsın artık n'apalım alışmak biraz zor olacak ama...:hmmm

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Ben bu kadar yazıyı boşuna mı yazıyorum? Bilgisayarınıza Administrator olarak giriş yapın ve başlat/çalıştır'a diskmgmt.msc yazın, tamam'a tıklayın ve disk yöneticisine gelerek dediğim yönergeleri uygulayın. Ayrıca diskmgmt.msc yazınca disk yönetimine girer. Ben farklı bir yere giriyor diye birşey söylemedim :P:

Partition Magic adlı programında, Sistem hatası verdiğini üstüne basa basa söyledim. Fakat her zaman böyle bir problem olacak diye bir durum yoktur. Şansınıza kalmış birşeydir bu...

kalkan3434

Üye
PC mühendisi arkadaş haklı :)

mc_307

mc_307

Üye
bende vista kurulu idi, xp ye dönmek için ek programlara ihtiyaç duydum ve easybcd programı ile xp ye döndüm, pc açıldı bir baktım ki d diskinin adı I olmuş, yönetimsel araçlardan ne kadar denedimse olmadı. bende umudu kestim öyle kullanıyordum. 2 gün önce partition magic 8.5 tr yi pcye kurmaya çalıştım, program açılmaya başlayınca daha açılmadan bi uyarı geldi tamam dedim bi baktım d diski geri geldi.. ama partition magic programı hala çalıştıramıyorum invlid 17.. gibi bi hata veriyor. ama böyle durumlar için bu proyu saklıyorum artık... en güzel program ise partition wizard...

Karanlık97

Karanlık97

Üye
En iyi işlevi Partition Magic yapar...

sncr_1

Üye
sonunda yaptım be kurtuldum : ) tşkrler. isteyen buradan da baksın konu biraz karışık olmuş

Üst Alt