Yeniden Overclock Mevzusu

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Yeniden Overclock Mevzusu
Şimdi bu overclock işine taktım ben kafayı . Anladığım kadarıyla max 800 memory clock destekleyen ekran kartım şu anda sadece 200 mhz kullanıyor yine gpu clock da 750'ye 157mhz . Ben bunu artıracağım . Gpu clock tehlikeli olduğundan 5'er 5'er , diğerini de 10'ar 10'ar artırıp test edeceğim . GPU-Z programındaki değerler şöyle :

Program olarak AMD GPU clock tool kullanacağım . Son versiyonu hata veriyordu eskisini yükledim çalıştı . Onu açtığımda ise değerlerin gpu-z ' den farklı olduğunu gördüm . Şimdi @MAERKEK @sinan yüksel gibi bununla alakalı bilgi sahibi abilerimden yardım bekliyorum :)
Mesaj birleştirildi:

bu arada gpu clockta reset default clocksa bastım ekranda çizikler çıktı :D yeniden başlattım şu anda gpu clockta da değerler gpu-z programındakiyle aynı

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bak kardeşim gpu çalışmıyorken anlık değer en alt seviyede gözükür zaten. 800 mhz'in 200 mhz gözükmesi bu yüzden. 800 mhz'in üstüne çıkarsa overclock olur.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
İşletim sistemin ne ? Catalasty Control Center Yükle daha basit şekilde overclock yaparsın.
Overclock'suz
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Overclocklu

Ekran kartı kullanılmadığı için simgelerle gösterilen anlık değerler aynı. Yük altında bu değerler ayaralanan max. değeri görür.
Msi afterburner yükle bir oyun aç ve test ederek yap. Fan hızını yükselt ha

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Gpu-z'nin yanlış versiyonunu yükledim galiba win10'da çalışmadı . :D

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
MSI Kombustoru çalıştırdığımda hem gpu hem memory clock değerleri en sonda görünüyor gpuz'da ama kombustorda 1 fps veriyor :hmmm
Mesaj birleştirildi:

İşletim sistemin ne ? Catalasty Control Center Yükle daha basit şekilde overclock yaparsın.
Overclock'suz

Overclocklu

Ekran kartı kullanılmadığı için simgelerle gösterilen anlık değerler aynı. Yük altında bu değerler ayaralanan max. değeri görür.
Msi afterburner yükle bir oyun aç ve test ederek yap. Fan hızını yükselt ha
Sistem windows 7 , afterburner çalışmıyor neden anlamadım . 2 değer de max'ta görünüyor voltajı da ayarladan açsam da ölçmüyor . catalyst control center yüklü ama bu ekran bende yok. Performans yerine powerplay diye performans ayarı var sadece
Mesaj birleştirildi:

Memory clocku 10 artırıp kombustor açmayı denediğimde görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesiyor

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
MSI Kombustoru çalıştırdığımda hem gpu hem memory clock değerleri en sonda görünüyor gpuz'da ama kombustorda 1 fps veriyor :hmmm
Mesaj birleştirildi:

Sistem windows 7 , afterburner çalışmıyor neden anlamadım . 2 değer de max'ta görünüyor voltajı da ayarladan açsam da ölçmüyor . catalyst control center yüklü ama bu ekran bende yok. Performans yerine powerplay diye performans ayarı var sadece
Mesaj birleştirildi:

Memory clocku 10 artırıp kombustor açmayı denediğimde görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesiyor
Kombustor ne yahu? Msi afterburner yüklemen gerekiyor. Yanlış mı yazdın acaba ? Catalasty programını sil. Ve aşağıdaki linkten yükle . Win7 64 bit için olan en son versiyon.

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Kombustor ne yahu? Msi afterburner yüklemen gerekiyor. Yanlış mı yazdın acaba ? Catalasty programını sil. Ve aşağıdaki linkten yükle . Win7 64 bit için olan en son versiyon.

Kombustor stress test benchmark falan onların bakıldığı program . catalyst zaten verdiğiniz linkteki bu arada . Afterburneri yükleyip denedim olmayınca geri silmiştim . Şimdi oyunlar açılırken hata veriyor sistem dosyasını sildik galiba :D onu düzelteyim verdiğiniz linki deneyeceğim
Mesaj birleştirildi:

Denedim hocam o da aynı . Olursa gpu clock tool ile olacak

Son düzenleme:
PALA.

PALA.

Üye
Laptop kullanıyordun galiba. Bak bu işler çok riskli, oradan %10 performans artarken sıcak ciddi oranda yükselir, yarım saate kalmaz başın belaya girer, uğraşma böyle şeylerle, zaten driver üreticileri belli hızlara göre sabitliyorlar, temiz kurulum yap, ayarlardan max yap, fazlada üzerine gitme, zaten overclock her cihazada her donanıma yapılmaz... Ayrıca @MAERKEK söylediği gibi alt frekanslar onlar boşuna kafa yorma, sonu hüsran olur.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2526643 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Kombustor stress test benchmark falan onların bakıldığı program . catalyst zaten verdiğiniz linkteki bu arada . Afterburneri yükleyip denedim olmayınca geri silmiştim . Şimdi oyunlar açılırken hata veriyor sistem dosyasını sildik galiba :D onu düzelteyim verdiğiniz linki deneyeceğim
Mesaj birleştirildi:

Denedim hocam o da aynı . Olursa gpu clock tool ile olacak
Catalayst control center programının ekran görüntüsünü atsana.
Eski sürümlerinde overdrive olarak geçiyor.

Burdan yapamazsak telegram veya whatsapp üzerinden yardımcı olurum. Catalasty control center 13.9'u denese

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2526643
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Laptop kullanıyordun galiba. Bak bu işler çok riskli, oradan %10 performans artarken sıcak ciddi oranda yükselir, yarım saate kalmaz başın belaya girer, uğraşma böyle şeylerle, zaten driver üreticileri belli hızlara göre sabitliyorlar, temiz kurulum yap, ayarlardan max yap, fazlada üzerine gitme, zaten overclock her cihazada her donanıma yapılmaz... Ayrıca @MAERKEK söylediği gibi alt frekanslar onlar boşuna kafa yorma, sonu hüsran olur.
Peki hocam bilgim olmadığı alanda daha da zorlamanın alemi yok anlaşılan :) Temiz kuruluma gerek kalmadı sanırım hatalar düzeldi sistem geri yükleme yapıp sfc/scannow komutuyla da taradım hata bulamadı . Ayarlardan max yap dediğinizi anlamadım hangi ayardan bahsediyorsunuz
Mesaj birleştirildi:

Catalayst control center programının ekran görüntüsünü atsana.
Eski sürümlerinde overdrive olarak geçiyor.

Burdan yapamazsak telegram veya whatsapp üzerinden yardımcı olurum. Catalasty control center 13.9'u denese

Hocam performans yerine güç var

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Peki hocam bilgim olmadığı alanda daha da zorlamanın alemi yok anlaşılan :) Temiz kuruluma gerek kalmadı sanırım hatalar düzeldi sistem geri yükleme yapıp sfc/scannow komutuyla da taradım hata bulamadı . Ayarlardan max yap dediğinizi anlamadım hangi ayardan bahsediyorsunuz
Mesaj birleştirildi:

Hocam performans yerine güç var
Msi after burner yüklemeyi denedin mi ? Çalışırsa overclock işini baya kolaylaştırır.
Laptop olduğu için powerplay çıkıyor. Güç tüketimi azaltan bir olay.

Sen overclock yapmayı denerken coreclock değeri oynama. Sadece memory clock değerini yükselt.

Ekli dosyalar

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
MAERKEK hocam overclock işinden vazgeçtim ya 100 kişi laptop overclock konusu açmışsa 3 ü yap 97 si yapma diyor . Bilgisayarın yaşı 10 yılı geçti , belki eski hıza yaklaşırsa diye denemek istemiştim de sorunlar oluyor . Teşekkürler yine de . Bir de @sinan yüksel hocam şu an yeni bilgisayara yaklaşılmıyor fakat sıfır mı olur 2. el mi olur artık bu laptop için işlemci veya ram takviyesi yapmak ne kadar mantıklı olur sizce
Mesaj birleştirildi:

Msi after burner yüklemeyi denedin mi ? Çalışırsa overclock işini baya kolaylaştırır.
Laptop olduğu için powerplay çıkıyor. Güç tüketimi azaltan bir olay.

Sen overclock yapmayı denerken coreclock değeri oynama. Sadece memory clock değerini yükselt.
Hocam afterburnerda benim ilk 3 çubuk kilitli , diğerleri de max'ta görünüyor direk . Voltaj kontrolünü açsam da voltajı ölçmüyor . Sıkıntılı yani

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
MAERKEK hocam overclock işinden vazgeçtim ya 100 kişi laptop overclock konusu açmışsa 3 ü yap 97 si yapma diyor . Bilgisayarın yaşı 10 yılı geçti , belki eski hıza yaklaşırsa diye denemek istemiştim de sorunlar oluyor . Teşekkürler yine de . Bir de @sinan yüksel hocam şu an yeni bilgisayara yaklaşılmıyor fakat sıfır mı olur 2. el mi olur artık bu laptop için işlemci veya ram takviyesi yapmak ne kadar mantıklı olur sizce
Mesaj birleştirildi:

Hocam afterburnerda benim ilk 3 çubuk kilitli , diğerleri de max'ta görünüyor direk . Voltaj kontrolünü açsam da voltajı ölçmüyor . Sıkıntılı yani
Sıkıntılı değil aslında laptoplar overclock'a izin vermiyor. Gayet normal bir durum karşılaştığın. Voltaj kontrolü amd hd 5000 serisi kartlarda zaten olmayan bir şey. Masaüstü versiyonunda voltaj kontrolü yok.

Amd Gpu tool programında memory clock seçeneği var mı ? O değeri yükseltiyorum sadece. 700 mhz'den 940 mhz yapınca 10-15 fps fazladan veriyor.

Daha teknik anlatırsam hafızanın çalışma hızı ekrandaki karelerin doldurulmasını texture fixel rate miktarını etkiliyor. 700 mhz texture fixel rate 43.3 gb/s iken 910 mhz'de 63.3 gb/s oluyor.
Aida64 extreme ile bir ara ölçmüştüm.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ekran Kartı İle Oynamaktansa İşlemci İle Oynamak daha Mantıklı Bence.Yani Farkda Olmuyor Desem Yeridir.Sıvı Soğutma Olmadıkdan Sonra Ekran Kartına Yapacağin Over Clock Elektrik ve Isınmadan Başka Birşey Getireceğini Sanmıyorum.Hele Güç Kaynaği Sağlam Değil İse Sıkıntı

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ekran Kartı İle Oynamaktansa İşlemci İle Oynamak daha Mantıklı Bence.Yani Farkda Olmuyor Desem Yeridir.Sıvı Soğutma Olmadıkdan Sonra Ekran Kartına Yapacağin Over Clock Elektrik ve Isınmadan Başka Birşey Getireceğini Sanmıyorum.Hele Güç Kaynaği Sağlam Değil İse Sıkıntı
Laptopta işlemci overclock ha. Abi sakin ol . Ha benzin döküp yakmışssın ha işlemciyi overclock yapıp yakmışssın. Gençlere kötü örnek olmayalım. Sonra pc'nin yakacağı tek şey :cigara: olur.

• Kahkaha
Tepkiler: Silinen Üye 2526643
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Sıkıntılı değil aslında laptoplar overclock'a izin vermiyor. Gayet normal bir durum karşılaştığın. Voltaj kontrolü amd hd 5000 serisi kartlarda zaten olmayan bir şey. Masaüstü versiyonunda voltaj kontrolü yok.

Amd Gpu tool programında memory clock seçeneği var mı ? O değeri yükseltiyorum sadece. 700 mhz'den 940 mhz yapınca 10-15 fps fazladan veriyor.

Daha teknik anlatırsam hafızanın çalışma hızı ekrandaki karelerin doldurulmasını texture fixel rate miktarını etkiliyor. 700 mhz texture fixel rate 43.3 gb/s iken 910 mhz'de 63.3 gb/s oluyor.
Aida64 extreme ile bir ara ölçmüştüm.
Abi var da 10 artırdım testi bile açarken ekran kartı yanıt vermeyi kesiyor . Bu arada harici soğutucu var altında ısınmayı çözer mi ısınır diyenler :?

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
@tuna200 evdeki bulgurdan olma kardeşim, bak bu overclock makinenin ömrünüde alır götürür, yaz ayıda geliyor yakarsın bulguru.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Silinen Üye 2526643
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
@tuna200 evdeki bulgurdan olma kardeşim, bak bu overclock makinenin ömrünüde alır götürür, yaz ayıda geliyor yakarsın bulguru.
İşlemci-ram takviyesi konusunda ne düşünüyorsun abi değer mi ?

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
İşlemci-ram takviyesi konusunda ne düşünüyorsun abi değer mi ?
Yapılabilir ama üreticinin ne kadar güç desteği verdiğini bilmeyiz ki ?
Mesela i5 yerine aynı nesil i7 veya bir üst nesil i7 takılabilir ama sistemini gücü yeter mi ? Soğutma yeter mi ? Ayrıca ekran kartı ile darboğaz olabilir.
Ram konusuda yapılan işlemlere bağlı 8 gb sonrası çokta size lazım olacağını sanmıyorum...
Siz tasarruf yapıp bir oyuncu bilgisayarı almaya bakın, bunuda fazla zorlamayın.

• Beğen

Üst Alt