Yeni Nesil USB 3.1 Konnektör: Type-c


teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye


Bütün bu kablo karışıklıklarının arasında seri üretime hazır halde olan Type-C USB konnektör, günümüzde kullanılan bütün konnektör çeşitlerine hakim olabilecek. Her iki tarafı da aynı uca sahip olan Type-C USB konnektör bilgisayar, klavye, mouse, harici disk gibi cihazlara bağlanabilirken 4K bir televizyonu çalıştırarak aktarım yapabilecek bir düzeyde.

Type-c’yi önceki konnektör versiyonlarında ayırt eden en büyük özelliği şekli. Simetrik olarak geliştirilen kablo yuvasına alt veya üst farkı olmadan takılabiliyor. Böylece kullanıcılar USB’lerini doğru takıp takmadıklarını defalarca kontrol etmek zorunda kalmıyor. Kablo yuvasına tam yerleştiğinde ise ufak bir klik sesiyle kullanıcısına bunu belirtiyor.

Aynı zamanda Type-c konnektörü geçen sene kullanıcılara gösterilen 10GBPS hıza ulaşabilen USB 3.1 prokolünün gerçek olmas yönünde büyük bir adım atıyor.Her ne kadar işimizi kolaylaştıracak olsa da Type-c konnektör hemen bizlerle buluşamayacak. Öncelikle ticari kullanımı için gerrekli izinlerin ve onayların sağlanması gerekiyor. Bunun ardında cihaz üreticilerinin 6 ila 9 aylık süre içerisinde yeni tasarımlarınd Tpye-c yuvalarına yer vermesi gerekiyor. Böylece bu konnektör piyasa standartı olarak cihazlarımızdaki yerini alıyor. Konnektör tasarımını ve geliştirmesini ürüten şiretin yetkilileri hem Type-c konnektörün hem de USB 3.1 teknolojisinin CES 2015 fuarında gösterilebileceğini belirtti.
 
Son düzenleme:
Üst Alt