Yandex’ten Subliminal Mesaj

Sponsorlu Bağlantılar

kartal835

kartal835

Üye
    Konu Sahibi
Yandex’ten Subliminal Mesaj

Bir kaç haftadır dönen Yandex’in tv reklamlarına denk gelmişsinizdir diye düşünüyorum.Twitterdaki yorumlara bakacak olursak zihinler karışmış. Yandex artık reklam yapmasın diyen de var, sloganın akılda kalıcılığından bahsedenlerde. Reklam hakkında çok yorum yapmak istemiyorum. Sonuçta net bir söylemi akıllara kazımak için yapılmış. Çok özel bir durumu yok yani. Ama bugün bu reklam serisinin başka bir amacı olduğuna kanaat getirdim. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum.

İş çıkışı yolda yürürken yukarıda gördüğünüz billboard’daki uyuz çocukla burun buruna geldim. (Genelde 50 cm genişliğindeki kaldırımlarımıza bir de billboard sıkıştırdığımız için bu billboard insanlarıyla çok yakın temas kurabiliyoruz) Reklamı sadece tv’de gördüyseniz anlaması zor ama beyaz fonda çocuğu görünce anlıyorsunuz. Bu uyuz bir çocuk değil efendim, bildiğiniz google logosu. (bkz. aşağıdaki görsel)

Abarttğımı düşünenler olabilir. Abartıyorda olabilirim. Ama bilmeyenler için açıklayayım. Özellikle tv reklamlarında hiç bir şey şans eseri oraya konmaz. Kullanılacak her obje, her renk ya da filtre için yönetmenler, sanat yönetmenleri ve bilumum reklamcı insanı tarafından planlanır. Yukarıda da gördüğünüz gibi neredeyse sıralaması bile aynı olacak şekilde Google renkleri kullanılmış. Hatta tv reklamlarından farklı olarak basılı olanlarda renklerle oynanarak google logosuna daha da yaklaştırılmış.

Peki Yandex bu hareketle ne yapmak istiyor? Google’a ‘ben ne bileyim Yandex miyim” dedirtiyor. Ona gözleri görmeyen bir ergen muamelesi yapıyor. Konuyu adeta ‘ben bilmem beyim bilir’e getiriyor : ) Subliminal mesajların işe yarayıp yaramayacağı konusuna hiç girmeden konuyu burada kapatıyorum.

Son olarak belirtelim kampanyayı hazırlayan reklam ajansı Alametifarika, yapım şirketi Böcek Yapım imiş.

Kaynak:

KD1907

KD1907

Üye
Cidden öyle ha. Google ı aşağılamak için yapılmış bi reklam bence. Güzel tespit bu arada :oke:

kartal835

kartal835

Üye
    Konu Sahibi
Saolason

• Beğen
Tepkiler: KD1907