Xperia SP için türkçe Index (Rom, 2Ghz Kernel, CWM, Overclock, Android 5.1, Halfbrick Tel Kurtarma)

Sponsorlu Bağlantılar

Emperian

Emperian

Üye
    Konu Sahibi
Xperia SP için türkçe Index (Rom, 2Ghz Kernel, CWM, Overclock, Android 5.1, Halfbrick Tel Kurtarma)
Evet böyle bir konu açma gereği gördüm
Konuyu takip edemeyebilirim ve yalnış yapılan işlemler
dahilinde cihazınızda doğacak problemlerden kimse sorunlu değildir
Garantiniz uçup gidebilir
Fakat hemen korkmayın çok basit işlemler çoğu onun için sakın endişelenmeyin
öncelikle ing. iyi olanlara kaynakçam

Öncelikle cihazı bunla root ediyoruz bunun için usb hata ayıklamasının ve bilinmeyen kaynakların açık olması şart

Ardından CWM yüklüyoruz

Isteyenler overclock yapmak istiyorsa yada unlock bootloader gerektiren rom yüklemek istiyorsa
cihazlarının kilidini açmalıdır (ben açtım ama normal bir kullanıcı için pek gerekli değil)
Bir modifikasyon yapacağınız zaman bunun unlock bootloader mi yoksa locked bootloader mi için olduğuna dikkat edin
kilidi açmadan önce Backup-TA-9.10 programı ile drm keylerinizin yedeğini alın kildi kapatınca bu naif keyleri tekrar restore edersiniz
yoksa drm keyleriniz ömür boyu uçar ve bravia engine ile xreality den mahrum kalırsınız

ve sakın platform tool için o 500 mbyi indirmeyin zaman kaybı alın burda

Kilidi kapalı kullanıcılar için
Cihazı açarken + yada - tuşuna basıp cwm ye gelin ve konularda developer lar ne diyorsa onu yapın
tavsiyem romlar
kitkatı harika işleyen XperianZe v3 ( GApps'ida yüklemeyi unutmayın) (tavsiyedir)

Sony den daha güzel görselli rom üreten
ram sıkıntısı çekebilirsiniz bazen ama wifi sorunu çözülmüş gibi duruyor
Existeinz Black 1.0.5

Existeinz eXistenZ Ultra 4.0.0

Yok ben sade ve temiz kitkat isterim xperia görseli yetti diyene Slim-4.4.2

Tanımayan yok sonunda bizede geldi Cyanogenmod 11.0

Yeni romlar hergün artıyor deneyip bize yazın ;)

Kilidi açmışlara performans delisi romlar ve overclocklu kernel lar
Bu bir ablamızın yaptığı enfes rom deneyin geri bildirim yaparsanız iyi olur

BeanStalk-4.4.4

Meşhur DoomLord umuzun kendi elleriyle yaptığı stock rom 4.3 Leak

Android 5.1.1 Sonunda Xperia SP de stabil

Kilidi açıkların kullanabileceği kerneller
1,944Mhz Williams Kernel v9.1 (editör tavsiyesi, hiç ram yada voltaj oynamanıza gerek yok)

DoomLord dan ram sıkıntısına son veren kernel v13 (wifi sinyal sorunu kesin olarak çözülmüştür)

benim tavsiyem overclock için DooMLorDv9 u indirin trickster mod yada kernel tuner ile şu voltaj değerlerini girin (Khz - uVolts) bir profil oluşturup kaydedin
Bu doomlord v9 da deneyerek geliştirdiğim uVolt değerleri
384-800, 486-800, 594-800, 702-800, 810-825, 918-850,1026-875,1134-900, 1242-925, 1350-950, 1458-975, 1566-1000, 1674-1025, 1728-1075,1836-1100,1890-1250
Test aplikasyonlarında xperia z yi duman eden xperia sp niz hazır {Ama gerçekte böyle değil :/ xperia z her açıdan daha üstün} 1890'a batarya dayanmaz
Bu kernelda sesi hoparlor patlatmanıza yarayacak kadar ses geliştirme var trickster mod sound controlde dikkatli olarak artırabilirsiniz
Williams abimiz yapmış eline sağlık bu kernelide bi kaç ay kullandım oda güzel

tek kendinden res atmaya başlarsa cwm girin sadece dalvik cache deyin sorunu çözer
bakın bu değerleri xperia existeinz blackte kullanıyorum harika++ batarya kazancı helede stamina modunda (1026khz) kasma donma yok çoğu benchmarkta malum xperia z den yüksek puan aldım ama antutu 5 de cpu aşamasında hep res atıyor :S (ee o kadar volt aşağı çektik az biraz darboğaz olsun)
bu volt değerleri sizin cihazınıza göre değişkenlik gösterebilir artırıp azaltabilirsiniz kesin bir sınır yoktur raat olun ama sakın 1300uVolts geçmenizi tavsiye etmem ben geçmeye çalıştım siz tecrubeyi tecrube etmeyin
gpu overclock gelmedi bize nedense :S zaten tek çekirdekli olan adreno 320 gpu gta sa gibi oyunlarda
lag yapabilir

minfree ayarları
gündelik ayarlar (açıkçası bana yetiyor)
foreground app 32
visible app 40
secondary server 48
hidden app 56
content 64
empty app 80
multitaskingde sıkıntı yaşıyorsan
( eğer herhangi bir aplikasyon durdu ! hatası veriyorsa yapmanızı tavsiye ederim ram sorununu çözdük galiba)
foreground app 8
visible app 16
secondary server 180
hidden app 200
content provider 220
empty app 250

governor ince ayarlar (bu değerlere pek bakamadım telefonu kullanımıza göre değişkenlik gösterir)
powersave bias
sampling rate 50000 veya 15000
io is busy 1
sync freq 702000
up threshold 90 veya 60
down differential 10
up threshold any cpu 75
sampling down factor 4 veya 7
bootspulse 0
up threshold multicore 75
ignore nice load 0
optimal freq 1296000 veya 1026000
boostfreq 0
boosttime 2500000
two phase freq 0
Bikaçta mod atalım tam olsun (bu modlar bütün android cihazlar için ortaktır cwm menuden atılır)
Bu meşhur mu meşhur modların gerçekten faydası var gta sa en bariz örneklerinden
(denendi randıman alındı)
(denendi randıman alındı)
(Fly Mod v5 alpha 2 denendi randıman alındı)
(Henüz denenmedi fakat çok meşhur)

Şimdi sıra geldi telefonu cavlağı çekmiş arkadaşlara
12.0.A.1.257.ftf yada 12.1.A.1.201.ftf indirin (benim en stabil bulduğum stock generic romlar ayrıca çok kolay rootlanır)

Artık bu flashtool-0.9.15.0-windows programını yükleyip ardından C:\Flashtool\drivers içinde flash mode fastboot ve xperia sx driver yükleyin

flashtool da yıldırım iconuna basın ftf yüklemek için
flashmode deyin indirdiğiniz ftfyi gösterin (sakın x10u göstermeyin o başka bir tele ait cihaz babayı yer)

misc te bulunan no final verification işaretli değilse işaretleyin başka bir şeye dokunmayın flash deyip kapalı telefonunuzu ses kısma tuşuna basarak bağlayın sakın bitine kadar bu düzenek bozulmasın sonrada sıfır telinizin tadını çıkarın

Aslında çok şey var evet hepsini pek detaylı anlatamadım ama bir konuda anlatmaya çalıştım deneye yanıla öğrenirsiniz
Alıntı değildir hepsi Emperian tarafından yazıldı alıntı yapacak arkadaşlar lütfen ismimi es geçmesin vesselam

Bendeki quadrant ve ram kullanımı ram genelde 500 mb de geziyor ama ekran görüntüsü alırken düştü dahada geliştirebilirsem konuya yazarım

misal modlara hiç bir işe yaramıyor diyenler var yükledikten sonra artan puanlara bakın
ama burada gelen güncellemelerle birlikte ram imiz ciddi bir performans kaybı yaşamış

kullanılan rom 12.0.A.1.257.ftf kernel DooMLorDv4 (wifi sinyal sorunu var)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: coskun7736 ve -Empat-

Neisseria.Ps

Neisseria.Ps

Üye
Çok güzel konuya benziyor arkadaşımda var bu telefon konudan bahsedeyim hemen:tşk:

coskun7736

Üye
Hocam ellerinize saglık :)

realyte

Üye
ben şimdi o ablanın performana romunu indiriyorum inşaallah onu yükleyeceğim fakat şu sonlara doğru yazdığın mod lar ne işe yarıyor ? indirdiğim abla romunu kurduktan sonra üzerine onları kurarsam ne değişir ? yeni temalar falan mı ekleniyor ? bir de bu abla romunda batarya nasıl gidiyor ?12.1.a.1.205 stock rom u yükledim recovery menüsü uçtu girmiyor recovery ye ne yapmam lazım ?

edit:2. sorunu hallettim flashtool ile.Önce drivers kısmından fastboot driverını yükledim sonra ise fastboot mode ile telefonu bağlayarak(ses açma tuşuna basılı tutarak telefon kapalı iken bilgiasyara bağlama modu) doomlord kernel v13 ü yükledim sonrasında ise recovery ye girip custom rom yüklemeyi yaptım o ablanın yaptığı rom şimdilik süper şarj ve hız çok iyi kombin oolmuş :)

Son düzenleme:

hasan_sahbaz_

Üye
Arkadaşlar ben xperia sp min kilidini açmak istiyorum kilidi açtıktan sonra nasıl recovery kurcam sanırım bir kernel yükleme islemi var ama ben tam olarak bilmiyorum telefonumu bozmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz

Üst Alt