Xperia Neo'nun /System ve /Data bölümlerinin boyutunu artıtrma


Superfan

Superfan

Üye
Aslında var olan bir şey. XDA'da anlatımı var. Bende burda anlatayım dedim. XDA'daki konusundaki resimleri kullanacağım. Tekrar resimlerle uğraşmaya gerek yok.

Ben gerekenler hazırlamayacaktım ama yine hazırlıyayım da boş yere okumayın.Ama bilgisini geliştirmek isteyen de okuyabilir. Çünkü bilmek kötü değildir.

Gerekenler:
  • Flashtool(WIN/LINUX/MAC uyumlu olduğu için üç işletim sistemi de uygundur.)
  • ADB Driverları (Yani olsun artık)
  • CWM(Yalnız bu bootloader kapalı olanlar için yüklenen cwm for stock diye bir şey var.O CWM system klasörünün içinde. Ve bizde flashtool ile flaşlarken system'i siliyoruz. Yani işlem sonucu tekrar CWM lazım olacak. O yüzden CWM silinmemeli.
  • 7zip
Eğer bootloader kapalıysa ve custom kernel kullanamıyorsanız, bahsettiğim CWM for Stock, için bu linke tıklayarak konusunu açabilirsiniz.

Öncelikli bir giriş yapalım.
Biz burada ne yapacağız ve niçin yapacağız?
-Şimdi arkadaşlar biliyorsunuz ki bu telefonun (Xperia Neo) dahili hafızası 1GB. Bu hafıza her telefonda olduğu gibi bölümlere ayrılmıştır. Sistem dosyalarını bulunduğu /System bölmesi(partition), yüklenen uygulamaların ve çalışma verilerinin bulunduğu /data bölmesi, verilerin bulunduğu /cache bölmesi gibi...

Biz SEUS, PC Companion, Flashtool ile .587 sonlu son sürüm olan ICS'yi flaşlıyoruz.(Tabi PC Companion, SEUS bunlar sadece update ile yapıyor.). Flashtool ile bunun .ftf uzantılı arşivini flaşlıyoruz. Bunun içinde fota.sin, system.sin, vendor.sin cache.sin, userdata.sin gibi dosyalar var. Burada vendor.sin, diğer cihazlarda olmayan bir bölme. 90MB'lık boyutu var. Cihazdaki vendor bölmesi ise 133MB! Bu 90MB'lık dosyanın içinde bir takım drm dosyaları ve telefondaki uygulamaların neredeyse yarısı var.(Facebook, Xperia Music, widget eklemeye yaran uygulama da dahil..gibi..).

Anlattıklarım bu şekilde gözüküyor.


Şimdi biz ICS'yi bıraktık. Bootloader'ı açtık. Gittik Jelly Bean yükledik. Mutlu mesutuz ama bu /vendor bölmesi hala duruyor. İçi boş. Ama 1GB'lık dahili hafızanın 133MB'ı onun için ayrlmış. Öylece duruyor.

Xperia Neo V'yi bilirsiniz. Aradaki tek farkları kamera ve işte bu /vendor olayı. Xperia Neo V ' de /system'e ayrılan bölüm 400MB!, /data'ya ayrılan bölüm 420MB....düşünsenize ne kadar fazla.

İşte bizim yapacağımız şey vendor bölümünü ortadan kaldırmak ve bu bölümün /system ve /dataya ayrılmasını sağlamak. Bunun için çok basit bir yol kullanacağız. Xperia Neo V'nin ics .ftf dosyasını flashtooldan flaşlıyacağız.

Şimdi işlemlere geçelim.
1-İlk önce CWM ile bir yedek alın. (CWM -> Backup/Restore -> Backup seçeneği ile)
2-http://MT11i_4.1.B.0.587_Customized_NCB_Nordic.ftf adresindeki dosyayı indirin. .7z uzantılı bir dosyadır. 7zip ile içindeki .ftf dosyasını çıkarın. Ve flashtool > firmwares klasörünün içine bırakın.
3-Flashtool'u açın. Ve o .ftf dosyasını seçin. Ayarlar şu şekilde olsun. Aman kernel flaşlamayın. Sonra işi çok uzatırsınız.


4-O dosyayı flaşladıktan sonra CWM'ye dönün. Factory Reset atın. Wipe cache ve advanced menüsünden Wipe Dalvik Cache'yi seçin.(Aslında factory reset ile dalvik de siliniyor ama neyse siz onu da seçin :D )

Ve sonuç.Konu hakkında ve ya Xperia Neo'yla ilgili hatta Xperia 2011 ile ilgili çoğu şeyi bana PM atarak sorabilirsiniz. Eğer konuyla alakalıysa sorunuzu konuya yazın. Diğerleri de faydalanır belki :)
 
Son düzenleme:


Üst Alt