Winrar Programı İle Hasarlı Rar Dosyalarını Kurtarma

Sponsorlu Bağlantılar

ihlass

ihlass

Üye
arkadaş bende bozuk dosya vardı ama bu yöntem işime yaramadı, acaba dosya tamamen bozukmu diyorum?

--------------- Ekleme ---------------

dosya dediğim yani winrar arşivinde, buraya çykart dediğim zaman dosya bozuk veya hasarlı diyo. Ayny arşivi başka bi program kullanarak'da açmaya çalıştım yinede olmadı.

stumax

stumax

Üye
arkadaş bende bozuk dosya vardı ama bu yöntem işime yaramadı, acaba dosya tamamen bozukmu diyorum?
............
dosya dediğim yani winrar arşivinde, buraya çykart dediğim zaman dosya bozuk veya hasarlı diyo. Ayny arşivi başka bi program kullanarak'da açmaya çalıştım yinede olmadı.

Winrar ın yardım dosyasında şu bilgi var:
-------------------------------------------------------------------------------

Arşivi hasardan koruma
--------------------------------------------------------------------------------
RAR arşiv biçimi, kurtarma kaydı adı verilen özel tür fazladan bilgiyi destekler. Arşiv kurtarma kaydına sahipse, disketin bozulması sebebiyle verinin hasar görmesi veya herhangi bir tür veri kaybı durumunda onarılabilir. ZIP arşiv biçimi kurtarma kaydını desteklemez.
Komut satırından kurtarma kaydı eklemek için arşivi oluşturan veya değiştiren herhangi bir komutla birlikte -rr[N] anahtarını kullanabilir veya varolan arşive kurtarma kaydı eklemek için "rr[N]" komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin:
WinRAR a -rr newarc *.txt
WinRAR d -rr4 newarc dummy.txt
WinRAR rr oldarc
WinRAR kabuk modunda arşive kurtarma kaydı eklemek için Arşiv adı ve parametreleri iletişim kutusunda "Kurtarma kaydı yerleştir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bir başka yol ise varsayılan sıkıştırma profilinde "Kurtarma kaydı yerleştir" seçeneğini seçmektir. Bu durumda arşivde herhangi bir değişiklik olduğunda kurtarma kaydı eklenecektir.
Kurtarma kaydı, 524288'e kadar kurtarma kesimi içerebilir. Veri devamlı bir şekilde hasar görmüşse her kurtarma kesimi hasarlı bilginin 512 bayt verisini kurtarabilir. Bu değer çoklu hasar meydana geldiğinde azalabilir.
Kesimlerin sayısı direkt olarak "rr[N]" komutu veya "-rr[N]" anahtarında (N = 1, 2 .. 32768) belirtilebilir. Kullanıcı tarafından belirtilmemişse arşiv boyutuna göre otomatik olarak belirlenir: Kurtarma bilgisinin boyutu yaklaşık olarak arşiv toplam boyutunun 1%'i kadardır. Bu genelde devamlı (ardışık) şekilde hasar görmüş veriyi, arşiv toplam boyutunun %0.6'sına kadar kurtarabilir.
Kurtarma kaydının boyutu, kurtarma kaydının arşiv boyutuna göre yüzdesi olarak da belirlenebilir. Komut satırında komut parametresine yüzde karakteri ekleyin. Örneğin:
winrar rr3% arcname
Bunu kabuk modunda Arşivi koru komutunu kullanarak veya Arşiv adı ve parametreleri iletişim kutusundaki Gelişmiş seçeneklerden kurtarma kaydı boyutunu ayarlayarak yapabilirsiniz.
Kurtarma kaydı arşivin boyutunu büyütür. Kurtarma kaydının yaklaşık boyutu şu formülle belirlenebilir:
<arşiv boyutu>/256 + <kurtarma kesimi sayısı>*512 bayt.
WinRAR kabuğunda kurtarma kaydına sahip olan hasarlı bir arşivi onarmak için "Onar" komutunu uygulayın. Komut satırında ise "r" komutunu kullanın. Onarılan arşiv fixed.arcname.rar ismini alacaktır. 'arcname' burada orijinal (hasarlı) arşivin adıdır. Hasarlı arşiv kurtarma kaydı içermiyorsa veya arşiv büyük bir hasar sonucunda tamamen kurtarılamadıysa ikinci aşama gerçekleştirilir. Bu aşamada sadece arşivin yapısı yeniden yapılandırılır, CRC hatası olan dosyaları kurtarmak olanaksızdır. Fakat hasarlı arşiv yapısı sebebiyle ulaşılamayan hasar görmemiş dosyaları kurtarmak hâlâ mümkündür. Bu sadece katı olmayan arşivler için yararlıdır. İkinci aşama tamamlandığında yeniden yapılandırılan arşiv rebuilt.arcname.rar adıyla kaydedilir. 'arcname' burada orijinal arşivin adıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Benim anladığım, her Winrar dosyası, kurtarılamıyor. Arşivi oluştururken "kurtarma kaydı" eklemek gerekiyor. Tecrübeli arkadaşlar açıklama yaparlarsa iyi olur.

enes005

enes005

Üye
Ben denedim ama hiç bir dosya onarılmadı diyor.

ahmetgsbaros

Üye
olmadı bende hala

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Tesekkurler

ekremsss15

ekremsss15

Üye
SAol Arkadaşım Çok İşime yaradı 1 gb lik dosyayı silecekdim nerdeyse :ehe:d:

wistom

Üye
sağoll

adnanerzurum

Üye
teşekkurler

bilgisayar1516

Üye
teşekkürler

muqiwara

muqiwara

Üye
Ewt gercektende güzel bi paylaşım olmuş. Bazen cok zor buldugum bi dosyayı açıyorum.arşiv bozuk diyor cok sinir oluyordum. :oke:

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Başima Geldide Şifreli 170 MBLık Dosyamı Kurtaramadı Hata Veriyor Yine Anlamıyorum DUrduk Yere Nasıl Bozulur :vur

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bozuk dosyayı winrar programı ile kurtaramıyorsunuz maalesef. 4 gb'lik oyun dosyam bozuk onar dediğimde 300 mb'lik bölümü onarıyor.

HELL BREAKER

HELL BREAKER

Üye
daha sabah indirdiğim rarın yanlışlıkla bi kısmını sildim açılmıyodu denedim ama düzelmedi başka çözüm yolu varmı

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
daha sabah indirdiğim rarın yanlışlıkla bi kısmını sildim açılmıyodu denedim ama düzelmedi başka çözüm yolu varmı
Bozuk rar dosyaları hiçbir program ile onarılamaz. Zaten bir kısmını da silmişsin. Dosyanı tekrar indireceksin.

PALA.

PALA.

Üye
Dosya sıkıştırma dediğimiz olay matematiksel bir olaydır. Örneğin bir yazıdaki tüm a harfleri ortak paranteze alınarak sadeleştirilir. 5 mb word dosyası sıkışınca 1 mb kadar yer kaplar, bu durum DLL dosyaları gibi önemli sistem dosyaları içinde geçerlidir. Eğer sıkıştırılmış dosyada hasar oluşursa hata alırsınız çünkü sıkıştırmadaki işlem bütünlüğü bozulduğundan tekrar orjinal sıkıştırılmamış haline çevrilemez.

Son düzenleme:

Üst Alt