Windows Optimizasyonu Anlatım


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Program bilmeyenler için Windows optimizasyonu ve gizli kalmış birçok ayarı yapmak için birebir.regedit (kayıt defteri) de yapılacak değişiklerle Windows un performansı ve görünüm ile alakalı birçok şeyi değiştirmek mümkün bunlara en bilinenelerinden birkaç örnek vermek gerekirse takas dosyası kullanımı wimdows başlangıç ekranı değiştirme ntfs dosya sisteminde dosyalrın dos kayıtlarının tutulması hatta intertnet exploler ın en üstteki yazısından biligisayarıma sağ tıkadığınızda özelliklerde görünen xp logosuna kadar yüzlerce ayarı değiştirmek mümkün. Üstelik bu ayarları bir tık ile geri alabilrsiniz.
1-Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerim tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor.
2-Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS' la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür.


Yukarıdaki açıklamalar ışığında bu özellikleri iptal etmek için yanlarındaki tikleri kaldırın.(soldan drives seçili)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt