Windows 10 AMD-ATI Ekran kartları yüklenebilen bileşen bulunamadı ve mavi ekran hatası çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 AMD-ATI Ekran kartları yüklenebilen bileşen bulunamadı ve mavi ekran hatası çözümü
Arkadaşlar yeni çıkan Windows 10 ile birlikte çok eski ve driverları uymayan ekran kartları yüklenemez hale geldi.
Bunlarla ilgili hataların çözümünü şimdi sizlere anlatacağım.

Öncelikle ekran kartınıza uygun driver'ın en son işletim sistemine göre yapılmış dosyasını indirin.

Benim ekran kartım için en son Windows 7 sürümü için var.
Daha sonra çalıştırın ve ayıklayın.
Daha önce yüklediyseniz eğer buna benzer ekranları hatırlıyorsunuzdur.

Ancak her şey burada başlıyor.

Eğer burada Aygıt yönetcisi ile tanıtmayı denerseniz MAVİ EKRAN HATASI ALIRISINIZ. YAZIYA DİKKAT EDERSENİZ SORUN ATIKMDAG.SYS DOSYASIDIR.
1-Öncelikle Bu resimdeki yere gidin ve LH6A_INF klasöründeki atikmdag.sy_ dosyasını Cye direk kopyalayın.
C:\ATI\Support\10-02_legacy_vista32-64_dd_ccc\Packages\Drivers\Display\LH6A_INF\B_95503
C:\AMD\Support\10-02_legacy_vista32-64_dd_ccc\Packages\Drivers\Display\LH6A_INF\B_95503

2-Yönetici istemiyle CMD açın.(başlat menüsü sağ tık)

chdir C:/
expand -r atikmdag.sys_ atikmdag.sys
exit

3-Şimdi oluşan dosya(atikmdag.sys) dosyayı system32/drivers klasörüne yapıştırın. daha önceden vardı ise değiştirin.

4- Bilgisayarı yeniden başlatın.
5-Aygıt yöneticisine girin.(başlat sağ tık) daha sonra ekran kartı yazılımını güncelleştirmek için dosya seçmeme izin ver diyin ve LH_INF klasörünü gösterin.
6-Ekran kartınız yüklenmiştir.
UYARI! ATI CCC ve benzeri performans arttırıcı programları çalıştırmayabilir. Yüklemesini denemek isterseniz C:/ATI yada C:/AMD klasörü içindeki setup üzerinden yükleyebilirsiniz.
Beğen butonu hemen altta. bir teşekkürü çok görmeyin :)
@Karavelaa @Esendağlı @csbaz

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, sempaticafe, The Pancar ve 3 diğerleri

OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
Ben direk Windows 10 kursam oyun oynamam pek müzik falan dinlerim direk kursam driver yükleme sıkıntım olur mu ? Ve ses driverleri kendisi yüklüyor mu ben şimdi leptopa yukledimde masaüstü cihazıma yuklemek istiyorum.

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Ben direk Windows 10 kursam oyun oynamam pek müzik falan dinlerim direk kursam driver yükleme sıkıntım olur mu ? Ve ses driverleri kendisi yüklüyor mu ben şimdi leptopa yukledimde masaüstü cihazıma yuklemek istiyorum.
benim buradaki anlatımım windows 10 için driver çıkmamış EKRAN KARTları için. ses driverlarında sorun çıkan bir kişi bile görmedim :D

berefast

Üye
cmd işlemi sırasında can't open input file : atikmdag.sys hatası alıp 3. aşamaya geçemiyorum neden olabilir

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
Son düzenleme:
The Pancar

The Pancar

Üye
C ye kopyaladığın .sy_ uzantısı bende .sys olarak var onu mu kopyalamalıyım

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
senin kartin windowsn 10 versiyonu var gozukuyo nette ?

Catalyst Software Suite
bunun sistemi bendekinden farkli. bendekine benzedigini dusunmustum acikcasi :ehe
aygit yoneticisinden Drivers klasorunu tanitmayi denedin mi ?

The Pancar

The Pancar

Üye
@afatsumlug97 Pcı express kök bağlantı noktasında sarı ünlem işaretleri var

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
RecepILHAN89

RecepILHAN89

Üye
bi şey soracağım.ben win 10 güncellemesi yaptığımda pes 2013 açılmıyor.settingsde özelliklerde ati hd8700 m grafik karti 112 mb olarak gözüküyor.çözümü var mı

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
bi şey soracağım.ben win 10 güncellemesi yaptığımda pes 2013 açılmıyor.settingsde özelliklerde ati hd8700 m grafik karti 112 mb olarak gözüküyor.çözümü var mı
donanimlari dogru yuklediginize emin misinizi ?

RecepILHAN89

RecepILHAN89

Üye
donanimlari dogru yuklediginize emin misinizi ?

hatta amdnin sitesinden driveri indirip yüklüyprum aynı hata devam ediyor.win 10 format atsam da tüm driverleri yüklesem de aynı şey yine oluyor...

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
RecepILHAN89

RecepILHAN89

Üye
laptopta hem ati radeon hd 8700m hem de intel hd graphics 4600 var...

exp_l0it

exp_l0it

Üye
    Konu Sahibi
oyunu intel karti ile aciyor olabilirmisiniz baktiniz mi ?
sagtikda amd grafik kartiyla oynat gibi bir secenek varsa denermisiniz

RecepILHAN89

RecepILHAN89

Üye
güncellemeyi yaptıktan sonra bir denerim olmazsa win8.1den devam

• Beğen
Tepkiler: afatsumlug97

emrahbayram

Üye
Dediğin aynisini yaptim olmadı giriş dosyası açılamıyor diyor

Microsoft Windows [Sürüm 10.0.17134.285]
(c) 2018 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C: \ Windows \ system32> chdir C: /

C: \> genişletmek -r atikmdag.sys_ atikmdag.sys
Microsoft (R) Dosya Genişletme Yardımcı Programı
Telif Hakkı (c) Microsoft Corporation. Tüm hakları Saklıdır.

Giriş dosyası açılamıyor: atikmdag.sys_.

Giriş dosyası açılamıyor: atikmdag.sys.

C: \>

yusuufklnc

Üye
Paylaşım yapıldıktan 5 yıl sonra yazıyorum 2020 haziran ayına giriyoruz ve hala geçerli.
Hocam 3 saat uğraştım x1550 ekran kartı için. bu yazıyı buldum aşırı basit ve tekte oluyo cidden helal olsun büyük adamsın gerisi fıs.
tekyazım hatası:

chdir C:/
expand -r atikmdag.sys_ atikmdag.sys
exit

(burada expand -r atikmdag.sy_ atikmdag.sys olması lazım bi tane s fazla yazılmış cmd de sorun yaşayan arkdaşlar orda yaşıyor ben dikkat ettim yazarken)
Bundan sonra yapan arkadaşlr buna dikkat ederse sorun yaşamaz

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt