Vişneli Dondurma tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Vişneli Dondurma tarifi
Malzemeler:

1 litre süt ( ben günlük süt kullandım)
1 tatlı kaşığı salep
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
1 su bardağı toz şeker
Yarım kg çekirdeği çıkarılmış vişne( ben dondurulmuş vişne kullandım)

Yapılışı :

1. nişasta, salep ve toz şekerden ayırdığını 2 tatlı kaşığı şekeri bir kasede karıştırın. Sütten 1 su bardağı ayırıp üstüne dökün karıştırarak homojen hale getirin.
  2. Kalan süt ve şekeri ocağa alın. Kaynayınca kaynayan sütten salepli karışıma bir iki kepçe alıp karıştırın. Salepli karışımı karıştırarak kaynayan süte ilave edin. Kepçeyle arada savurarak karıştırarak yarım saat kaynatın.
  3. Altını kapattıktan sonra yine arada karıştırarak ılımasını bekleyin. Oda sıcaklığına geldiğinde üstünü kapatıp derin dondurucuya alın. (Geniş çelik bir tencere olursa dondurmanız daha güzel olur)
  4. Birer saat ara ile çıkarıp mikserle karıştırmaya devam edin. Katılaşmaya başladığı anda rondodan geçirmiş olduğunuz vişneleri ilave edin. Mikserle karıştırılamayacak kadar katılaştığında tahta kaşıkla döverek karıştırın. Kaşıkla karıştırılamayacak kadar sertleştiğinde ise dondurmanız servise hazırdır. ( karıştırma işlemini yaparken kenarlarındaki donan kısımları içine doğru alıp dondurmaya yedirerek karıştırın)

Hıqh_VoLTaqe27

Hıqh_VoLTaqe27

Üye
teşekkürler

Muhammet DEDE

Muhammet DEDE

Üye
denicem olmazsa sana yedrcem hıkmet senın yern symbıan be kardesım :D

Hıqh_VoLTaqe27

Hıqh_VoLTaqe27

Üye
evet burası güzel hikmet kafamız rahat kardşim :D