Vajinit (Vajina İltihabı)


x-scarface

x-scarface

ÜyeVajinit, vajinanın iltihaplanmasıdır. Vajinit, kaşıntı, yangı, vajinal akıntı ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi rahatsız edici belirtilerle birlikte görülür. Genital bölgenizi kaşımanız kızarma ve şişmeye neden olabildiği gibi, kaşındığında su toplanmasına da neden olabilir.


İltihaplanmanın en sık rastlanan nedenleri arasında, enfeksiyonlar (mayalı mantar, protozoa, bakteriler, uçuk, bitler ya da uyuz), düşük seviyede öströjen alerjiler ya da sabun, deterjan, vajinal duş (antiseptikli suyla yıkama) veya parfümlü tamponlar ya da pedler gibi tahriş edicilere maruz kalmış olmak yer alır. Nadir vakalarda, kaşıntı vulva kanserinin göstergesidir.


Eğer vajinit belirtileriniz varsa, pelvik muayene için doktorunuza başvurun. Doktorunuz enfeksiyon olup olmadığını kontrol edecektir. Bazı vakalarda iltihap ve kaşıntıyı azaltmak için koıtikosteroid ilaç içeren bir krem verilebilir.


Atrofik vajinit, menopoz sonrası dönemde bulunan veya cerrahi bir operasyonla yumurtalıkları alınmış olan kadınlarda, estrojen seviyesinin düşmesi nedeniyle meydana gelen, vajinal dokuların incelmesinden (atrofı) ve vajinal kuruluktan kaynaklanır. Çocuk doğuran (özellikle de emziren) ya da gebeliği önleyici hap kullanan kadınlardaki düşük estrojen seviyesi de atrofik vajinite neden olabilmektedir. Belirtileri arasında genital kuruluk, kaşıntı, yanma ya da cinsel ilişki sırasında ağrı yer alır. Vajina ortamı, düşük estrojen seviyesi nedeniyle değiştiğinden ve vajinal doku hassaslaştığından, atrofik vajiniti olan kadmlar vajinal enfeksiyonlara karşı daha dirençsizdir. Nadiren, vajinal kanama ya da leke şeklinde kanama görülür. Bu belirtileri fark ederseniz pelvik muayene yapması için doktorunuza başvurun. Doktorunuz, genellikle, yalnızca vajinal dokunun dış görüntüsüne bakarak tanı koyabilir. Ayrıca, herhangi bir enfeksiyon ihtimalini de kontrol edebilir. Tablet şeklinde ya da doğrudan vajinanıza sürülecek bir östrojen kremiyle (küçük bir miktar estrojen kremden kana karışır) hormon replasman tedavisi görebilirsiniz. Hormon almayı tercih etmeyen kadınlar, belirtileri ve cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrıyı hafifletmek ve vajina ortamını enfeksiyonlara karşı daha az uygun hale getirmek için reçetesiz su-bazlı kayganlaştırıcılar kullanabilir.
 
x-scarface

x-scarface

Üye
Rica ederim.
 
KayraBey

KayraBey

Üye
Heryerdesin Aras masallah
 
  • Beğen
Tepkiler: Byhaydar ve x-scarface
ka_za

ka_za

Üye
Teşekkürler
 
  • Beğen
Tepkiler: x-scarface
x-scarface

x-scarface

Üye
:rica:
 
Üst Alt