Üşenmeyin okuyun arkadaşlar...(Türkcell in açık hattı ile dolandırıcılık)

Sponsorlu Bağlantılar

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye
    Konu Sahibi
Üşenmeyin okuyun arkadaşlar...(Türkcell in açık hattı ile dolandırıcılık)
Öncelikle başıma gelen bir olayı anlatıcam hemen bunun Turkcell ile ne alakası var demeyin sonunda konunun Turkcell ile nasıl bir bağlantısı olduğunu söyleyeceğim. Dün 0539 500 XX XX şeklinde bir numara çaldırıp anında kapattı hemen ardından ikinci kez aradı açtım şimdi konuşma şeklinde yazıcam.

Arayan kişi: Ben şu karakoldan arıyorum polisim adım M.... Y.... .
Ben: Buyrun.
A: Adınız neydi ?
B: Ben S....
A: Kimliğinizi bir yerde kaybettiniz yada kimliğinizi bir yere verdiniz mi ?
B: Hayır kimliğimi kaybetmedim başkasına da kimlik bilgilerimi vermedim.
A: Yasadışı bir örgütle bağlantınız var.
B: Nasıl bir bağlantı ?
A: Para transferi yaptığınızı tespit ettik.
B: Hangi bankalardan transfer yapılmış?
A: (5 tane banka adını saydı).
B: Söylediğiniz hiç bir bankada hesabım dahi yok bu dediğiniz imkansız birşey.
A: Sen ne iş yapıyorsun ?
B: Öğrenciyim. Ve benim öyle bir bağlantım olsa evi basarsınız telefonla olmaz böyle.
A: (Adamın moreli bozuk şekilde) Biz sizi sonra tekrar arayacağız.

Öğrencide para olmayacağını bildiğinden adam moreli bozuk şekilde kapadı bende söylediği karakolu aradım olayı anlattım gerçek polis sakin inanmayın hiç bir bilginizi vermeyin ve sizi arayan Turkcell numarası mıydı dedi !!!? Şaşkınlıkla evet dedim bize çok çağrı geliyor bu şekilde hepside farklı Turkcell numaraları dedi!!! Açık hat kullanıyorlar Turkcell açık hat sattığı için oluyor dedi. Şimdi Soruyorum Turkcell böyle açık hatların yüzünden bir sürü kişi dolandırılıyor. Şimdi bazı arkadaşlar eee Avea 'da açık hat satıyor diyebilir ama adamlar Turkcell'i kullanıyor çünkü Turkcell abonesi daha fazla adam daha rahat kullanıyor Turkcell ve bu yüzden bu konularda Turkcell'in çok daha duyarlı olması gerekir. Aslında amacım sizinde başınıza böyle birşey gelirse inanmayın arkadaşlar çevrenizdeki insanlarıda uyarın çünkü ben kanmam dersiniz ama o an panik haline geldiğinde insan saçma şeyler yapıp onların oyununa gelebilir.

9 kişi telefonla 334 bin lira dolandırıldı, 11 kişi gözaltında
TÜRKİYE’nin 9 farklı kentinde aradıkları 9 kişiye kendilerini, Cumhuriyet Savcısı, Emniyet amiri, askeri ve istihbarat personeli olarak tanıttıktan sonra PKK ile ilişkileri olduğunu iddia edip 334 bin liralık dolandırıcılık yapan 11 kişi Şanlıurfa’da yakalandı

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bulundukları kentlerden telefonla dolandırıldıklarını ileri süren 9 kişi polise başvurarak şikayetçi oldu. Vatandaşlar, cep telefonlarını arayarak kendilerini, savcı, polis, asker ve istihbaratçı olarak tanıtan kişilerin, hatlarından PKK ile temasa geçildiğini anlatarak, "Konuşmalar sırasında polis telsizi sürekli anons ediyordu. Onun için hiç şüphelenmedik. Bize PKK ile bağlantılı operasyon kapsamında takibe alındığımızı ancak araştırmada suçsuz olduğumuzu söylediler. Ancak buna rağmen kartımızın kopyalandığını ve banka hesaplarımızın da bu kişilerin eline geçtiğini ifade ederek, paralarımızı geçici süreyle kendilerinin söylediği hesaba aktarmamızı söylediler. Bunu anlatırken kendilerine güvenmemizi, operasyon için bunu yapmamız aksi taktirde hesaplarımızın da boşaltılacağını söylediler. Denileni yaptık ve tüm paramızı verilen hesaba aktardık" dedi.
Toplamda 334 bin lirayı sahte savcı, polis ve askeri yetkililerin hesabına aktardıktan sonra bu kişileri bilgilendirmek için kendilerini arayan telefonla ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen 9 mağdur bunda başarılı olamayınca, dolandırıldıklarını anlayarak şikayetçi oldu.
Şikayet üzerine harekete geçen polis, yaptığı inceleme sonrası mağdurları arayan telefonların ve para yatırılan hesapların Şanlıurfa’da olduğunu saptadı. Bunun üzerine 9 şikayet ile ilgili olarak bilgilendirilen Şanlıurfa polisi harekete geçti ve paraların yatırıldığı hesapların bulunduğu banka şubelerinde önlem aldı. Şubelerde önlem alan sivil polisler, burada belirlenen hesaplardan para çekmeye gelen ve durumundan şüphelenilen 11 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüpheliler Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülürken, haklarında ’nitelikli dolandırıcılık’ suçundan işlem başlatıldığı öğrenildi.
Öte yandan polis, son zamanlarda artan dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşların duyarlı olmasını da istedi.

• Beğen
Tepkiler: .eRCaN.

.eRCaN.

.eRCaN.

Üye
Bilgi için teşekkürler.

Ciddiye alınması gereken konulardan biri.

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye
    Konu Sahibi
Bilgi için teşekkürler.

Ciddiye alınması gereken konulardan biri.

Evet arkadaşım gerçekten büyük miktarlarda para kaptıranlar oluyor. Ben bu uyarıyı etrafımdaki insanlara da yaparken bir komşumuzun başına da benzer bir olay geldiğini gördüm ona daha farklı bir şeyler söylemişler komşumuz dediğim kişi bayandı oda konuşmanın sonlarına doğru kendini polis diye tanıtan kişiye 'Sizin polis olduğunuza ben pek inanamadım çok kaba konuşuyorsunuz kaba birisisiniz.' demiş ve kendini polis diye tanıtan kişide bayan böyle diyince 'S...tir lan O....' şeklinde cevap vermiş. Bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum çünkü şikayet ederseniz açık hatlarda birşeye yaramıyor ya abuk subuk hatta yabancı ülkelerde yaşayan insanlar bile çıkabiliyor bir türlü gerçek kişiye ulaşamıyorsunuz o yüzden açık hat satan Turkcell'e çok sinirliyim hele ki gerçek polisin bana direk Turkcell numarası mı bizde de bir sürü açık hat Turkcell numarası var hep Turkcell'den yapılıyor demesi daha da kızdırdı beni.

erdew

erdew

Üye
bencede turkcell daha duyarlı olabilir ama daha önemlisi insanları bu konuda bilgilendirmen mesala böyle biseyden haberim yoktu sayende ögrendim ve cevremdekileride uyaracam bence konunun başlıgı degistirilip konu sabitlenmeli tesekkürler

S.c.k.N

S.c.k.N

Üye
    Konu Sahibi
bencede turkcell daha duyarlı olabilir ama daha önemlisi insanları bu konuda bilgilendirmen mesala böyle biseyden haberim yoktu sayende ögrendim ve cevremdekileride uyaracam bence konunun başlıgı degistirilip konu sabitlenmeli tesekkürler

Aman dikkat edin arkadaşım çünkü telsiz seside yapıyorlar gerçekten karakolda havası yaratıyorlar hatta beni aradığında en başta bir sürü telsiz sesi geliyordu o kadar abartmışlardı ki telsiz sesinen duyamıyordum adamı telsiz sesinden sizi duyamıyorum dedim etraftakilere bağırıyo gibi yapıp birden telsiz sesi gitti burda da şüphelenmiştim birden telsiz sesleri nasıl gider diye : ) bu konuda bir haberde eklemek istiyorum bu haberdekiyle benim başıma gelen aynı yani aynı şekilde kandırmaya çalıştılar benide Link:

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Konu düzenlendi ve eklemeler de yapıldı.

Bu adamlar bize neden denk gelmezler ki, ağızlarının payını verelim. Gün geçmiyor ki bir olay çıkmasın :angry:

starr22

Üye
Bilgilendirme için Teşekkürler

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Aynı şeyi bize de yaptılar ama yediremediler.

Coolwhisper

Üye
Valla Bazen bana EGM 2den bilgi amaçlı sms geliyor, hepsi bu. Genellikle bayramlarda trafikte hızlı gitmeyin, yorgun araç sürmeyin tarzında

saidgoren

Üye
Konu başlığını ilk okuduğunuzda haksız yere Turkcell'i karalayan bir haber gibi görünebilir. Fakat işin asıl boyutunu anlamak için yazıyı tamamıyla okumanız yeterlidir. Bu yazı kesinlikle Turkcell'i karalamak için yazılmamıştır. Konu ilgil ibir gelişme olması halinde burada duyuracağım. burada yazılı olan olaylar son bir yıl içerisinde gerçekleşmiş ve tamamen gerçek olaylardır. Sizlerde buna benzer bir olay yaşadıysanız burada paylaşabilirsiniz.

Ocak 2011 içerisinde Turkcell Müşteri Hizmetlerini aradım. Adıma kayıtlı nuamraları öğrenmek istedim. Kullandığım Turkcell numarası üzerinden sorgulama yaptıklarında adıma kayıtlı dört adet hat olduğu bilgisi verildi. Bir tanesini ben kullanıyorum. Doğru. Fakat diğer üç adet hat ne içindi? Nereden Nasıl Alınmıştı ? Hemen bu üç numarayı aradım ve karşıma çıkan kişiler bu hatalrı satın aldıkalrını söylediler. Bir kişi istanbul da isi. Diğer iki kişi ise Diyarbakır'da idi ki hayatımda Diyarbakır'a gitmemiştim. Turkcell TİM'e giderek bu hatalrı almak istedim. Sonuçta bir başkası bu hatları kullanıyor ve herhangi bir olayda tüm sorumluluk bana kalacaktı. Bunun örneğini daha önce görmüştüm. Bir arkadaşım tatile gittiğinde otelden apar topar jandarma ile alınmış bir geceyi nezarette geçirmek zorunda kalmış. Ertesi gün nöbetçi mahkemede adına açılmış bir hat ile birisinin tehdit edildiği hat onun adına olduğu için hakkında yakalama kararı çıkmıştı. söz konusu nuamra arkadaşım tarafından alınmamış olup numarası dahi bilinmemekteydi. Bu gibi bir mağduriyet yaşamak istemiyordum. Turkcell TİM'de hattı iptal etmek için hat başına 2 TL tale edildi. Hattı bana vermek için ise hat başına 12,50 TL talep edildi. Başka bir gsm operatörüne gittiğimde herhangi bir ücret ödemeden hattı kendilerine taşıyabileceğim bilgisi verildi. Gerekli işlemleri kimliğimi ve bilgilerimi kullanarak yaptım. aradan bir kaç gün geçtikten sonra bu üç hattın farklı bir gsm operatörüne geçişi gerçekleşmiş idi. Şebeke vardı hatalr çalışıyordu. Ardından savcılığa gittim şikayet dilekçemi bıraktım ki suçlular tespit edilip gerekli ceza verilsin.

Kimliğin aslını ve kimlik sahibini görmeden, hak sahibinin rızası madan hat açmak suçtur. Türk ceza kanununa göre bu üç adet hattı açan işyerinin cezalandırılması gerekir.

Savcılıkta el yazısı örneği alındı ki yaklaşık yarım saat boyunca aynı şeyleri ayakta oturarak çömelerek sol el ve sağ el ile yazıdıryorlar. Resmen işkence gibi. Bu şikayetim için 3 defa savcılığa gitmek zorunda kaldım. İşimden oldum.

Aradan bir kaç ay geçmişti ki savcılıktan bir yazı geldi. Turkcell'e yazı gönderilmiş ve bu üç numara belirtilerek dilekçemde yazdıklarım iletilmiş. Turkcell bu üç hattı kimin aktivasyon yaptığını ve bu hatların yasal olarak aktivasyon yapılabilmesi için imzalanması gereken sözleşmeleri savcılığa ileteceğine şikayetçi adına sözleşme bulunamamıştır şeklinde yanıt vermiştir. Savcılığa teslim edilen şikayet dilekçesi , şikayet dilekçesinin kabulunu gösteren belge ve Turkcell ' den gelen cevaba istisnaden savcılığın verdiği karar ektedir. İnceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak dava takipsizlikle sonuçlandı. Turkcell tarafından bi i verilmediği için Suçlular cezasız kaldı.

-Madem ki şikayetçi adına sözleşme yoktur. Sözleşme imzalatılmadan nasıl şikayetçi adına hat açıldı ?
-Açılan bu hatlar üçüncü şahıslara nerede, nasıl satıldı?
-Bu hatları satın alan şahıslar nasıl kullandı?
-Bu hatları kimliğimi kullanarak nasıl başka bir gsm operatörüne taşıdım ?

Evet. Eğer şikayetçi adına kayıtlı sözleşme yok ise bu hatlar yasal olarak açılmamış ve hukuka aykırı olarak illegal şekilde işlem yapılmış. Peki bu illegal yapılan işlemi kimin yaptığı neden savcılığa bildirilmemiş ? Turkcell ile defalarca görüşmeme rağmen bu sorularıma bir yanıt veremediler. Defalarca dilekçe yazıp veridkleri faks nuamrasına faks çektim. Ayrıca yazıdığım dilekçeleri [email protected] adresine mail oalrak gönderdim. Her seferinde gerekli incelemelrin yapılıp daha sonra bilgilendirileceğim söylendi. Fakat Şuanda 23 Aralık 2012. Sonuç alınamadı. Hala uğraşıyorum. Fakat Turkcell suçluları korumaya devam ediyor. Kimbilir belkide Turkcell kendisi böyle bir işlem yapıyor. Reklamlarda şu kadar abonemiz var diyor. İllegal olarak açılıp yasadışı bir şekilde satışı yapılan hatlar ile bu abone sayılarına ulaşmak pek ala mümkündür.

Olaya konu Turkcell numaraları: 5319053062, 5319056326, 5317974117.

Alttaki linke tıklayarak savcılık kanalı ile yapılmış şikayeti ve Turkcell tarafından verilmiş cevabı içeren savcılık kararını bulabilirsiniz.
Kişisel bilgi alanlarını gizledim.

Şuanda Turkcell'i aradığımda savcılık bizden bilgi talep etmemiş diyor. Defalarca Turkcell'e dilekçeleri faks ve mail oalrak göndermiş olmama ve sözlü olarak müşteri hizmetlerini sürekli aramış olmama rağmen sizin bize bu şekilde bir şikayetiniz gözükmüyor deniliyor.

Türk insanı bürokratik işlemlerle boğuşmayı sevmiyor. Bu yüzden suçluları adeta koruyan Turkcell şikayetçi hiçbirşey elde edemeyince bıkacak ve olayın peşini bırakacak şeklinde bir düşünce yapısına bürünmüş gibi. Evet şuana dek bu işlemelri yapan bayisinin kim olduğunu dahi araştırma zahmetine girmeyen Turkcell suçluları korumaya devam ediyor. Şuanda Turkcell hattım var kullanıyorum. Yazımın ilk başındada söylemiş olduğum gibi Turkcell'i karalamak için yazmıyorum bunları. Fakat gerçekleri herkesin bilmesini istiyorum. Turkcell faturanızı zamanında ödemeyin geciktirin bakın nasıl da Turkcell avukatları hemen icra işlemlerini başlatıyor. Peki aynı kurumun avukatları neden hukuka aykırı illegal işlem yapan bayilerinin suçlarını görmezlikten geliyor ? Sanırım sorun Turkcell den kaynaklanıyor. Turkcell konuyu avukatlarına yansıtmış olsa durum şimdiye dek çözülmüş olurdu. Bir yıllık bir süreç içerisinde bu üç hat nereden alınmış tespit edilemez mi?

Şimdi size Turkcell'in iç yapısını özetleyeyim.
Turkcell TİM - Turkcell Mavi Nokta - Turkcell Dağıtım Merkezi - Turkcell Alt Bayisi

Turkcell Alt Bayileri, Turkcell Dağıtım Merkezlerine bağlı çalışırlar. Turkcell Dağıtım merkezleri gsm hatlarını turkcell alt bayilerine satar. Turkcell alt bayileride müşteri geldiğinde müşterinin kimlik fotokopisini alır hat satış sözleşmesini imzalatır ve bu hattı müşteriye satar. müşteri gittikten sonra bu evraklar Turkcell dağıtım merkezine faks ile veya scan edilerek msn yada mail aracılığı ile ulaştırılır. ve hat aktivasyonu yapılır. Evrağın aslı ise turkcell dağıtım merkezinde çalışan görevliler tarafından rut ziyaretlerde turkcell alt bayisinden alınır.

peki bu alt bayi müşteriden aldığı kimlik fotokopisini çoğaltırsa ve bu müşterinin haberi olmadan sözleşmeye sahte imza atmak suretiyle başka hatlar açıp bu hatalrı açık hat olarak kötü niyetli kişilere satarsa ne olur? Tabiki hiçbir suçu olmayan müşteri mağdur olur. Tatilde iken bir anda otelinden jandarma ile alınır Nezarette geçeler sabah duruşmaya çıkar. hattı satın alıp kullanan kötü niyetli kişi ise elini kolunu salla sallaya gezer. hattı satan satıcı ise ettği karı afiyetle yer. Mağdur müşteri ise sürekli savcılğa gidip bu hattı almadıgını söylerek ifade vermek zorunda kalır.

Yapılacak işlemler neler peki?
Bu hattı ben almadım. El yazımın örneğinin alınmasını istiyorum. Daha sonra bu hattın satın alınabilmesi için müşteriye imzalatılacak sözleşmedki el yazısı ve imza ile karşılaştırılmasını istiyorum. eğer tutmuyor ise ben suçlu değilim. Peki ya hiçbir suçum olmadığı halde tatilimin boşuna gitmesini nezarette bir gece yatmamı ve sürekli savcılığa gidip ifade vermek zorunda kalmamın hesabını kim verecek.? kimlik sahibi ve kimliğin aslı olmadan sahte evrak düzenleyerek satış yapan bu şahıs ceza almayacak mı? Eğer Turkcell bayileriyle yaptığı sözleşmelerde bu konu ile ilgili agır yaptırımlar uygularsa böyle bir işlem yapılmaz.

Bu anlattığım 2011 yılı içerisinde yaşanmış bir olaydır. ve bununla sınırlı değildir. 2011 yılı içerisinde 15 adet hat hukuka aykırı bir şekilde açılmış yada başka bir gsm operatöründen Turkcell'e taşınmıştır. Yapılan bu illegal işlemler Turkcell'e bildiirlmiştir. Fakat Turkcell işlemelri yapan bayilerinin adını ve iletişim bilgilerini vermemekte ısrarcı ve kararlıdır. Bu yüzden Turkcell'i suçlularla işbirliği yapmaktan ve suçluları korumaktan ötürü kınıyorum.

Turkcell'e bu işlemlari yapanalrın tespit eidilebilmesi için gerekli her türlü yardımı yapmaya hazır olduğuma. Beni yönlendirmelerine ve ne yapılamsı gerekiyorsa yapacağımı söyledim. Fakat biz araştırıyoruz size haber vereceğiz diyorlar. Bir yılda üç tane hattın hangi bayisinden açıldığını tespit edemeyen bir kurumdan ne beklenilebilir ? Yada tespit etmek istemeyen.

william75

william75

Üye
Teşekkürler bilgilendirme için.

spy ghost

spy ghost

Üye
@saidgören yazıyı üşenmeden okudum :) bu turkcell ne yapmaya çalışıyor anlamadım, ama niye bize arayanlar rastlamaz ki gelirse mesaj geliyor bi arasa şöyle içimde ne varsa döksem :) olmuyor işte :)

ertan78

Üye
bilgileriniz için teşekkür ederim ortada bir suç var ve bedelini türkcell ( alt baysi vs.) ödemeli hukukla aram yoktur takipsizlik kararı verince dava acılamıyor mu? zandetmiyorum bu davalık bi konu ki coca colanın içinde plastik parcası oldugu için dava acılıp kazanılabiliyorsa (175 bin tl kadar tazminat kazandı davayı acan Türktü ) bu davada kazanılabilir ama kazandıktan sonra pesinize adam takıp size zarar vermezler insallah...

Mehmet0532

Üye
son zamanlarda fazla arttı böyle şeyler

Peocawe

Peocawe

Üye
Bana turkcell den böyle bir mesaj gelmişti inanmamama dair.

maxbill

Üye
acık hat ne?

plusnettr

plusnettr

Üye

Başkası adına alınıp kullanılan hat, babanızın adına açılan hattı sizin kullanmanız da bir nevi açık hattır, ama haberli olduğu için sorun infaz buradaki açık hat 3. Kişilere satılan hattır.

semihguney

semihguney

Üye
konu hortlamış ama güncelliğini koruyor maalesef . Polis numarası eskidi artık ama inanan insanlar oluyor tabi insanları uyarmak lazım . Açık hat konusu da çok can sıkıcı ve önemli bi konu . Merak ediyorum bi sonuca ulaşabildi mi

somurtukk

somurtukk

Üye
sağolun

shape2

Üye
Bu Konu Turkcell İle Alakalı Bir Konu Değildir Arkadaşlar. Açığı veren Bayiler. Bir Çok Bayi Kişilerin Üzerine Hat Açıp Satıyor. Kolay Gelsin

Üst Alt