Püf Noktası USB Host Modu (OTG) desteği benim cihazımda var mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
USB Host Modu (OTG) desteği benim cihazımda var mı?
Kullandığım cep telefonunda USB Host Modu (OTG) desteği olup olmadığını merak ediyorum. USB Host Modu (OTG) desteği cep telefonumda var mı nasıl öğrenebilirim?

Bağlı USB cihazlarını kullanmak için sahip olmanız gerekenler:

-USB OTG (USB On The Go) kablosu (bir ucu erkek microUsb diğer ucu dişi usb kablo)

-Cihazınıza yüklenmiş USB Host Mode sürücüsü

-USB Host Modu destekleyen bir Android işletim sistemi versiyonu

-USB Host Mode için donanım desteği olan bir Android cihazı ( örneğin bir telefon ya da tablet )

-Ve son olarak kullanacağınız USB aygıtının sürücüsünün cihazınızda olması gerekiyor.

İşletim Sistemi
USB Host Modu desteği Android sürümü 3.1 ( Honeycomb) da tanıtıldı , böylece cihazınızda Android 3.1 veya daha yeni bir versiyonu yüklüyse , işletim sisteminizde bunun için gerekli destek vardır. Android 4 de USB ve OTG desteği de eklendi. Ayrıca birçok 3. parti ROM, donanım desteği bulunan ama gerekli işletim sistemi ya da sürücü desteği bulunmayan telefonlara USB Host Mode desteği ekler.

Host Mode Sürücüleri
Donanım desteğine sahip ve işletim sistemi yeterince yeni olan çoğu cihazda USB Host Modu etkinleştirmek için gerekli sürücüler yüklüdür. Sürücüleri olmayan bazı modeller için Play Store da sürücü uygulamaları bulabilirsiniz. 3. parti talimatları ve sürücüleri olan bazı modeller :

Nexus one
HTC Desire
HTC Incredible
Kablo

Normal bir USB kablosu kullanamazsınız. Bu cihazlar hem bir USB "slave" cihaz ( örneğin , cihazı PC ye bağlayıp telefonunuza müzik kopyalayabilirsiniz ya da telefonunuzdan resim kopyalayabilirsiniz.) hem de USB host ( örneğin , bir USB memory stick i tabletinize bağlayıp dosyaları tabletinize aktarabilir ya da tabletinizden alabilirsiniz.) olduklarından onlara, onları hangi amaçla kullanacağınızı göstermeniz gerekir.

USB OTG ( USB On The Go ) kablosu cihazınıza host gibi kullanılacağını anlatır, normal bir USB kablosu gibidir ama bir uçta bu kablonun iç pinlerinden bir tanesi zemine bağlıdır, bu da host modunda çalışacağını gösterir .

Ayrıca çoğu telefonun mikro USB soketi vardır ama çoğu USB dongles cihazının tam boyutlu USB girişleri vardır , aşağıdaki gibi OTG kablolarının farklı büyüklükteki konektörler arasında dönüştürme yapmak için bir ucu erkek mikro B USB girişi diğer ucu dişi USB-A girişidir.

USB OTG kabloları hepsiburada veya n11.com yanı sıra birçok küçük elektronik dükkandan oldukça ucuza satın alınabilir . Ayrıca cihazınızın üreticisi de genellikle "Kamera Bağlantı Kiti " ya da "USB Memory Stick Bağlantı Kablosu" diye adlandırarak resmi ve markalı olarak satıyor olabilir. Eğer cesaretiniz varsa , standart bir USB kablosundan kendi OTG kablonuzu nasıl yapacağınıza dair bilgileri internette bulabilirsiniz.

USB Aygıt Sürücüleri
USB aygıtınızı Android telefonunuza ya da tabletinize bağladığınızda , cihazınızın hangi USB aygıtı olduğunu ve onunla ne yapacağını bilmesi gerekiyor. USB bellekler veya PPTP ya da USB seri depolamayı destekleyen kameralar gibi yaygın cihazlar için bu özellik çoktan işletim sisteminin içinde. Wifi , 3G , Bluetooth dongles gibi başka USB cihazları için, işletim sisteminde daha önceden kurulmuş sürücüler olmayabilir, ya da bazı özel cihazlar için sürücü olabilir.

Her şeyi birlikte nasıl test ederim ?
USB Host Diagnostics gibi gerekli olan tüm yazılım ve donanımın olup olmadığını test eden bazı uygulamalar var. Aygıtınızın yeteneklerini sınamak için bu basit uygulamayı kullanın:

• Play Store'dan USB Host Diagnostics yükleyin
  • Çalıştırın.
  • Start Diagnostics bağlantısına dokunun ve cihazınızda USB girişinde hiç bir şeyin takılı olmadığından emin olun. Daha sonra istendiğinde bir aygıt bağlayın ( örneğin bir USB flash sürücü gibi )
Eğer her şey yolunda gittiyse öncelikle cihazınız ve işletim sisteminin çalışması hakkında bir kaç ayrıntıyı gösteren özet ekranı ile karşılaşmalışınız. Sonra cihazınızın USB Host modu destekleyip desteklemediğini ve Host Mode erişiminin çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz:

Eğer her şey çalışıyorsa ve uygulama USB cihazınızı başarıyla bulduysa ( bu USB Host Modu'nun çalıştığını gösterir.) bir yuvarlağın içinde "Evet" butonu ve 3.parti uygulamaların cihaza ne kadar erişimi olduğunu gösteren bazı detaylar görürsünüz. Eğer yoksa; sorunu nerede arayacağınıza dair size yardım edecek ayrıntılar olmalı.

OTG Desteği olan bazı android telefon ve tabletler

Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy Note II
Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy Nexus
Huawei Ascend D
Motorola Droid RAZR
LG Optimus G
Huawei Ascend D1
Pantech Vega R3
HTC One
Sony Xperia
Samsung Ativ Tab
Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note 10.1
Samsung Galaxy Tab 7.0
Samsung Galaxy Tab 7.7
Samsung Galaxy Tab 2 7.0
Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Acer Iconia Tab
Asus VivoTab RT
Huawei MediaPad
Sony Tablet
Toshiba Excite 10

• Beğen
Tepkiler: gokturk_28

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Tşkler

KinG Tornado

KinG Tornado

Üye
Aslında Fare&Klavye Takmak İstiyorum Ama Destekliyormu Diye Tereddüde Düşenler İçin Güzel Bir Konu Olmuş

osmnbabaoglu

osmnbabaoglu

Üye
Genelde amiral gemisi modelllerle bazı orta modellerde Usb host desteği var

Üst Alt