Ubuntu ve Linux Mint 32-bit desteğini sona erdirecek mi?

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Ubuntu ve Linux Mint 32-bit desteğini sona erdirecek mi?
Ubuntu tarafından 32-bit desteği hakkında gelen açıklama oldukça tartışıldı. Ubuntu 32-bit desteğinin kısa bir süre sonra yayınlanacak 19.10 ve 20.04 sürümlerinde sona ereceğini açıkladı.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu açıklamanın ardından ilk tepki Valve tarafından geldi. Valve, 32-bit desteğinin olmadığı Ubuntu sürümlerinde Steam'in yer almayacağını açıkladı. Oyuncular ise bu açıklamanın ardından 32-bit desteğini sonra erdiren Canonical şirketine tepki gösterdi.

Canonical tepkiler üzerinde yeni bir açıklama yaptı. Canonical yaptığı açıklamada seçili 32-bit i386 paketleri için desteğin devam edeceğini duyurdu.

Linux Mint'de resmi blog sayfası üzerinden 32-bit desteği hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Linux Mint 20'nin sadece 64-bit desteği ile yayınlanacağı aktarıldı. Linux Mint 19x sürümlerinin 32-bit desteği olduğunu ve 2023 yılına kadar kullanılabilir olduğunu paylaştı.

Linux Mint Steam, Wine ve diğer popüler uygulamaların 32-bit kaynakları olmadan 64-bit işletim sistemi üzerinde uygun şekilde çalışmayacağı konusunda bir çok soru aldığını aktardı.

Canonical'ın bu durumun bir sorun yaratmayacağı açıklamasını aktaran Linux Mint kendileri için önemini vurguluyor. Ubuntu 20.04'ün uygun destek sağlamayacağını düşünmek için bir neden olmadığını söylüyor. Eğer olursa veya çözümü Snap uygulama gerektiriyorsa bu sorunların çözümü için söz veriyor.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: iblah60
iblah60

iblah60

Üye
yanlış yaparlar benim kanaatimce çünkü halihazırda belli bir kullanıcı kitlesi var diye düşünüyorum olmasa tepki olmazdı kanaatimce ubuntu ve linux mint kullanmıyorum ama kesilmesi sıkıntılı bi durum oluşturabilir mesela en basit 64 bit kurduğunu zannedipte 32 bit kuran bi sürü insan vardır bence

Üst Alt