Tüm zamanların en " Ap tal "10 otomobili


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
ABD’de tüm zamanların “en -apptal-” 10 otomobili seçildi.


01: AMC Pacer

ABD’de 1970’lerde petrol sıkıntısı vardı ama Amerikalılar Cadillac genişliğinden vazgeçemiyordu. American Motor tasarımcılarının tuhaf çözümü, kompakt görünen, görece az benzin yakan ama Cadillac kadar geniş Pacer oldu. Otomobilin ön yolcu kapısı sürücü kapısından 9cm daha uzundu ve aracın toplam yüzeyinin yüzde 40 oranında cam olması ciddi sorunlar yaratıyordu.
02: Yugo

Eski Yugıoslavya yapımı Yugo, ABD pazarına 3,990 dolar fiyatla giriş yaptı. Düşük gelirli Amerikalılar için nimet gibi görünen bu ürün, kısa süre sonra çok popüler bir fıkra konusuydu. Çünkü yapım kalitesi oldukça düşük, parça dayanıklılığı da neredeyse aylarla ölçülüyordu.
03: Ford Pinto

Ciddi bir yapım hatası sözkonusuydu ve Pinto’lar “yanma tehlikesi olan oto” olarak halkın belleğine kazındı. Gazeteler alev almış Pinto fotoğraflarının ve içinde ölen kişilerin akrabalarının peşinde koşarken, art arda davalara hedef olan Ford Motor Co. 1976 ev sonrası tüm modelleri piyasadan çekti.
04: Pontiac Aztek

Aslında motor ve aksam olarak hiç de başarısız olmayan ve kullananların sevdiği Aztec, yine de bir tasarım faciası olarak yorumlandı. Otomobil meraklıları Aztec’i o kadar “çirkin” buldu ki firma sadece 115,000 satıştan sonra onu satıştan çekerek yerine Torrent’i sürdü.
05: Chevrolet Vega

General Motors’ın kompakt oto pazarına girişi Vega ile oldu. Ancak firma “az benzin harcayan otomobil” özelliğini nekadar vurgulasa da Vega halk arasında “çok yağ tüketen canavar”olarak ün yaptı. Söylentiye göre firma merkezindeki 15 kilometrelik kesintisiz bir pist sürüşünde Vega’lardan biri resmen yağsız kalıp dökülmüştü.
06: AMC Gremlin

Pacer gibi Gremlin de AMC’nin cesur girişimlerindendi. Bu kez daha ufak hacimli yapılan otomobil, tüm ciddi mekanik problemlerine ve acayip tasarımına karşın 675 binlik bir satış rakamına ulaşabildi.
07: Corvair

Motoru arkada olan Corvair’in tasarımcıları, karizma itibarıyla Avrupalı üreticilerle rekabeti hedefliyordu. Ancak süspansiyon sistemi ve motor aksamı her hızda oldukça dengesiz ve tehlikeli bir sürüşe neden oluyordu. İsim takmayı seven otomobil kritiklerinin Corvair’e yakıştırdıkları sıfat “katil” oldu.
08: AMC Matador

1974’te Car&Driver dergisinin editörleri tarafından en stil sahibi otomobil seçilse de, önceki tuhaf seleflerinden aksam ve mühendislik olarak pek farkı yoktu, yani “eski teknoloji”ydi. Görünüşü sayesinde satışları bir süre iyi gitti sonra kesildi.
09: Edsel

Ford’un 1950’lerde Mercury ve Lincoln arasında bir yere konumlandırmak istediği,“yenilik” iddiası olan, bir tuşla vites değiştirme gibi özelliklerin bulunduğu Edsel, aslında fikir olarak iyiydi. Ancak yaklaşan petrol sıkıntısı, pazarın daha kompakt otomobillere doğru kaymaya başlaması ve firmanın bunları görememesi “benzin canavarı” Edsel’i piyasadan sildi.
10: Chevrolet Chevette

Küçük ve ucuz Japon otomobillerinin Amerika kıyılarına yaklaşması karşısında General Motors’un aldığı bir önlem Chevette. 1979 ve 1980’de ülkede en çok satan otomobildi. Bugün ise dayanıksızlığı, yapımındaki kalitesizlik ve güçsüz motoruyla hatırlanıyor. Üstelik ismini de efsanevi Corvette’e benzetip prim yapmaya çalışmak ters tepmiş, zihninde Corvette çağrışımıyla Chevette direksiyonuna oturan sürücü otomobilden nefret etmişti.


-------------------------01: AMC Pacer: Otomobilin ön yolcu kapısı sürücü kapısından 9cm daha uzundu ve aracın toplam yüzeyinin yüzde 40 oranında cam olması ciddi sorunlar yaratıyordu.02: Yugo: Düşük gelirli Amerikalılar için nimet gibi görünen araç kısa süre sonra pek çok fıkra konusuydu. Yapım kalitesi çok düşük, parça dayanıklılığı neredeyse aylarla ölçülüyordu.03: Ford Pinto: Pinto’lar “yanma tehlikesi olan oto” olarak halkın belleğine kazındı. Art arda davalara hedef olan Ford Motor Co. 1976 ev sonrası tüm modelleri piyasadan çekti.04: Pontiac Aztek: Tam bir tasarım faciasıydı. Otomobil meraklıları Aztec’i o kadar “çirkin” buldu ki firma kısa süre sonra onu satıştan çekerek yerine Torrent’i sürdü.


05: Chevrolet Vega: Halk arasında “çok yağ tüketen canavar”olarak ün yaptı. Söylentiye göre firma merkezindeki 15 kilometrelik kesintisiz bir pist sürüşünde Vega’lardan biri resmen yağsız kalıp dökülmüştü06: AMC Gremlin: Pacer gibi Gremlin de AMC’nin cesur girişimlerindendi. Bu kez daha ufak hacimli yapılan otomobil, tüm ciddi mekanik problemlerine ve acayip tasarımına karşın 675 binlik bir satış rakamına ulaşabildi.07: Corvair: Motorou arkadaydı, karizmalıydı ama süspansiyon sistemi ve motor aksamı her hızda oldukça dengesiz ve tehlikeli bir sürüşe neden oluyordu. kıas zamanda katil sıfatını kazanıverdi08: AMC Matador: 1974’te Car&Driver dergisinin editörleri tarafından en stil sahibi otomobil seçilse de, önceki tuhaf seleflerinden aksam ve mühendislik olarak pek farkı yoktu, yani “eski teknoloji”ydi.09: Edsel: Yenilik iddialı, bir tuşla vites değiştirme gibi özellikleri olan Edsel, fikir olarak iyiydi. Ancak petrol sıkıntısı, pazarın daha kompakt otomobillere doğru kayması “benzin canavarı” Edsel’i piyasadan sildi.


10: Chevrolet Chevette: Dayanıksızlığı, kalitesizliği ve güçsüz motoruyla hatırlanıyor. İsmini de efsanevi Corvette’e benzetip prim yapmaya çalışması ters tepmiş, direksiyonuna oturan sürücü otomobilden nefret etmişti.
 
Laz¥

Laz¥

Üye
ilginç :D
 

ısland

Üye
ilg,nç
 
jackalx_06

jackalx_06

Üye
ilginç bir araştırma eline sağlık.
 
safara1

safara1

Üye
ilginç:D
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Ya laf olsun diye gelen geçen ilginç diyor .... Jackal rica ederim :)
 
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Ünlü markaların böyle hatalar yapması nasıl karşılanır bilemiyorum.
 
merty24

merty24

Üye
teşekkürler
 
dexter88

dexter88

Üye
Bi de citroen in C15 i var sinir oluyorum o arabayı görünce...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt