symbian 3 için overclock düşünenler için bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
symbian 3 için overclock düşünenler için bilgi
symbian 3 te overclock düşünenler bazı programların işlemciyi overlock edeceğini iddiasındalar.
overlock bilgisayarda da bildiğiniz gibi biostan yapılır işletim sisteminden de yapanlar var ama faydası sıfır gibi çünkü açılışta işletim sistemi devreye girene kadar orjinal mhz değeri ile açılış yapar. işletim sistemi başladıktan sonra mhz frekansı yükseltilir. sonuç başlangınçta açılış süresine etkisi olmaz. gene aynı zaman da açılır. o yüzden pek faydası yok en iyisi biostan küçükte olsa fark olur % 5-10 civarı.
telefonlarımızında overlock romlarla yapılabilir bi programla rom hazırlanır işlemci değeri 800 mhz ye çekilir rom bizim tabirimizle cfw paketlenir ve telefona flashlanır. harici bir programla overlock beklemeyin. ki 800 mhz işlemciye çekilse bile batarya süresi denildiği gibi çabuk bitmez. çünkü işlemcimizi hep yüzde 100 de kullanmayacağız.

örnek
680 mhz işlemcili bir telefon müzikçalar ve web açık 340 mhz gerekir(varsayalım) kullanım oranı % 50 ye tekabul eder iki uygulama için 340 mhz yetiyor daha çok uygulama daha çok işlemci gücü taki %100 e gelene kadar 680 mhz çalışıyor bundan sonra açılacak programlar depo sıra moduna girer önce ilk işlem sonra ikinci işlem(buda bekleme demek kullanıcı tabiriyle kasma :) oysa garibim işlemci için sıradaki gelsin muhabeti)
800 mhz bi telefonla aynı müzik çalar ve web açık olsa 340 mhz gerekiyordu buda 340 mhz 800 mhz işlemci ye oranı % 42 kullanım oranına dek gelir aynı işlem ve aynı enerji tüketir.

ne kadar mhz kullanımı o kadar batarya tüketimi mah

peki fark nerde?
iki telefonun %100 kullanımda fark ortaya çıkar
%100 de 680 mhz ile batarya 5 saat gidiyorsa
%100 de 800 mhz ile 4 saat gider

800 mhz daha çok işlemi aynı anda yaparken daha çok enerji tükeri
680 mhz daha az işlemi yaparken daha az enerji harcar bu fayda maliyet orantısı gibi

peki telefonlar neden 800 mhz işlemci kullanılabilecekken ve her zaman % 100 kullanmayacaksak (bize göre) neden 680 mhz?
telefon ilk yüklenimlerde (işlem veya program açılışlarında bunu sadece bir programda düşünmeyin bir mesajın bir çağrının gelmesi bile bu hesabın içinde) işlemci bir iki saniyede olsa %100 vurur sonra gerekli seviyeye düşer bu artışları nokianın energy pro. ile görebilirsniz bu açılışlarda enerji düzeyini dengelemek için ve %100 kullanımlardaki enerji tasarufundan 680 çekilmiştir normal kullanımlarda 680 mhz yeterli görülmüştür. ilk yüklenimlerde mhz değerinden cm cm de olsa bataryadan tasarrufa gidilmiştir. 680 mhz işlemcide % 100 kullanımda ısınır 800 mhzde %100 kullanımda ısınır. sonuç 680 mhz olması tamamen batarya alakalı ısınma değil.
işlemciyi kullanan sistemdir sistem ne kadar iyi ise işlemci o derece performanslı ve az enerji harcar o yüzden 3 4 aydır belleyi bekliyoruz.

sistemler gün gelişte gelişiyor s60 v5 ten ile s3 e 5800 ın 434 mhz ile çalışan işlemcisine 1320 mah değerinde batarya vardı (normal kullanım 2 3gün kulanım 1 gün ) bugün symbian 3 te 680 mhz işlemci ek olarak 200 mhz 32 mb ekran kartı ve ekran daha net ve 5800 dan daha düşük 1050 mah batarya (normal kullanım 2-3 gün fulla kullanım 1 gün) sonuç dayanmaları aynı ama daha kaliteli donanım.

sonuç: programlarla iddaa edildiği (ki ben sanmıyorum yorumumdur kızmayın) gibi mhz yükseltse bile tavsiye etmiyorum. biliyorum İnsanız doyumsusuz ve her zaman daha fazlasını istiyoruz ama bu konuda neyse odur.

• Beğen
Tepkiler: maximumm17 ve Suyaka

pRime.

pRime.

Üye
öyle birşey mümkün değil hocam zaten bizim işlemcilerde :)

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
cfwlerle mümkün ama c6-01 için flash yok o ayrı

----------Eklendi @ 21:42:16 ---------- Yazıldı @ 21:40:18 ----------

n8 c7 için mümkün madness abinize söyleyin cfwlerde biraz daha araştırsın işlemciyi 800 mz yükseltilebilir.

mezoart

mezoart

Üye
Yazdıkların bilgi verici ama sonuç kısmına katılmıyorum ; doyumsuzluk ve daha fazlasını istemek sadece Türklere değil, tüm insanlara özgü bir davranış.Her zaman daha iyisini ve güzelini isteriz, zaman zaman da azla yetinmesini bilmek zorunda kalırız ve bunada fakir avuntusu deriz.Olması gerekeni henüz öğrenemedik ama arada sırada bile olsa fakir avuntusu yapabilmemiz biz adem oğulları için bir umut bana göre.
Teşekkür ederiz dostum, verdiğin bilgiler için...

• Beğen
Tepkiler: apof1s ve noss_bar
spartuas

spartuas

Üye
:tşk:

pRime.

pRime.

Üye

n8 c7 için mümkün madness abinize söyleyin cfwlerde biraz daha araştırsın işlemciyi 800 mz yükseltilebilir.

peki ozaman neden bu güne kadarki cfw'lerde 800mhz overclock yapılamadı? :)

erollcelik

erollcelik

Üye
Yazdıkların bilgi verici ama sonuç kısmına katılmıyorum ; doyumsuzluk ve daha fazlasını istemek sadece Türklere değil, tüm insanlara özgü bir davranış.Her zaman daha iyisini ve güzelini isteriz, zaman zaman da azla yetinmesini bilmek zorunda kalırız ve bunada fakir avuntusu deriz.Olması gerekeni henüz öğrenemedik ama arada sırada bile olsa fakir avuntusu yapabilmemiz biz adem oğulları için bir umut bana göre.
Teşekkür ederiz dostum, verdiğin bilgiler için...
Öncelikle Overclock yapmak saçmalıktır.Ve sonuç kısmında arkadaş biz türkler demiyor ki;genelleme yapıyor.Biz insanlar demek istiyor. Bu sonuca nasıl vardım anlayamadım.

bob_marley_232

bob_marley_232

Üye

c6-01 için flash yok derken ?

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

peki ozaman neden bu güne kadarki cfw'lerde 800mhz overclock yapılamadı? :)

yapılır arkadaşım s60 v 5ler içinde 1 2 sene sonra çıkmıştı daha sonralarıki cfw ler çıkmaya başladı kullanıcılar yapmaya başladı nokianin yaptıklarını. v5 in işlemcisi düşüktü gerekirdi overclock ama s3 bence ihtiyaç yok ama yakında bulunur yapılır nokia uzaktan bir güncelleme ile yapıyorsa ki 5800 için yapıldı 390 mhz den 434 mhz e yükseltildihemde resmi idi s3 yeni bir sistem yakında cfwlerde mhz değeri ile oynanır

----------Eklendi @ 00:44:51 ---------- Yazıldı @ 00:41:22 ----------

belle cfw flashi yok

qsaw

qsaw

Üye
:tşk: ama hiç böyle dertlerim olmadı:D

SuaT6027

SuaT6027

Üye
n8 kullanıyorum ve kurtulus40 cfw yukledıkten sonra telefonunum hızından asla sıkayet etmedım zaten.. hersey gercekten mukemmel.. ama sunu unutmamak lazım.. kımı fırmalar bu sekılde telefon uretıyorlar: mukemmel hızlı.. ama elınıze aldıktan sonra 10 saatte sarjınız bıtıyor eee? sonra yedek batarya derdıne dus o da saet bataryası cıkıyorsa :D

qsaw

qsaw

Üye
n8 kullanıyorum ve kurtulus40 cfw yukledıkten sonra telefonunum hızından asla sıkayet etmedım zaten.. hersey gercekten mukemmel.. ama sunu unutmamak lazım.. kımı fırmalar bu sekılde telefon uretıyorlar: mukemmel hızlı.. ama elınıze aldıktan sonra 10 saatte sarjınız bıtıyor eee? sonra yedek batarya derdıne dus o da saet bataryası cıkıyorsa :D
nükleer bataya yapılsa yine bitiriz onu eve güç kaynağı felan olarak kullanırız biter doyunsuzuz biz :D

mezoart

mezoart

Üye

Öncelikle Overclock yapmak saçmalıktır.Ve sonuç kısmında arkadaş biz türkler demiyor ki;genelleme yapıyor.Biz insanlar demek istiyor. Bu sonuca nasıl vardım anlayamadım.

Arkadaş mesajımdan sonra büyük ihtimalle sonuç kısmını değiştirmiş olmalı, konu ilk açıldığında Türkler yazıyordu dostum.

PriZm

PriZm

Üye
Android de programlarla oluyor.Symbian için CFW lerle CPU kullanımı ayarlanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Darqos
noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Evet türkler yazıyorduo kısmı şaka olsun diye eklemiştim hani türküz en büyüğü en kalını bende misali espiri niyetine ama onada laf geldi polemiğe gerek yok şimdi daha iyi oldu böyle kusura bakmayın önemli olan overclock bölümü

ŞenolTÜRK

ŞenolTÜRK

Üye
güzel anlatım teşekkürler

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
Bilgisayarda işletim sistemi üzerinden yapılan overclocklar baya yaygınlaşmaya başladı özellikle AmdOverdrive ile anlık overclock yaparak reset gerektirmeden test imkanın oluyor artık ;) teknoloji baya hızlı gelişiyor arkadaşım :))
Ekstra programlarla ekran ışının kontrolünü ayarlayabiliyorsan işletim sisteminin izni varsa işlemci saat hızını da ayarlayabilirsin ;)

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
gereksiz iş ya,zaten hızlı cihazlarımız var..

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bilgisayarda işletim sistemi üzerinden yapılan overclocklar baya yaygınlaşmaya başladı özellikle AmdOverdrive ile anlık overclock yaparak reset gerektirmeden test imkanın oluyor artık ;) teknoloji baya hızlı gelişiyor arkadaşım :))
Ekstra programlarla ekran ışının kontrolünü ayarlayabiliyorsan işletim sisteminin izni varsa işlemci saat hızını da ayarlayabilirsin ;)

evet yapılabiliyor ama dediğin gibi sistem açıldığında devreye giriyor benim anlatımda dikkat çekmek istediğim yer buydu açılışta işlemcimin overlock edilmiş haliyle açılmıyorsa açılışta overlockun hiç bir faydasını göremeyeceğim ancak sistem başladıktan sonra devreye girer o yüzden en iyi overclock bios tandır.

----------Eklendi @ 17:54:10 ---------- Yazıldı @ 17:49:41 ----------

test konusunda haklısın masa üstünde sistem açıkken cm cm yükseltmelerle yapılabilecek en yüksek seviye ayarlanır karar verilir sonra biostan kökten overclock edilir bu daha mantıklı anlaştık ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt