Suse Linux Kurulumu ve Hatalar


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
SUSE Linux 10.0/1’ı bir kaç kolay adımda kurabilirler:
1. Dil Seçimi:
SUSE Linux 10.1’ın ilk CD-ROM’unu veya DVD’sini taktığınızda grafik kurulum aracı olan YaST başlayacaktır. Listeden kurulum yapacağınız ve sisteminizi kullanacağınız dili seçin.


Resmi büyütmek için tıklayın.

2. Kurulum yöntemi:
Son kullanıcı anlaşmasını kabul ettikten sonra YaST sabit diskinizi kontrol edecektir. Eğer sisteminizde daha önceden kurmuş olduğunuz daha eski bir SUSE Linux sistemi varsa, YaST size mevcut sisteminizi güncellemek mi istediğinizi yoksa yeni kurulum yapmak mı istediğinizi soracaktır. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir SUSE Linux sistemi varsa, güncelleme seçeneği mevcut dosyalarınızı koruyacaktır. Yeni kurulum seçeneği bütün dosyalarınızı silecektir.
3. Grafik Masaüstü:
Saat bölgenizi ayarladıktan sonra tercih ettiğiniz masaüstü sisteminizi (KDE veya GNOME) seçmeniz gerekecektir. Her ikisi de modern ve şık kullanıcı arabirimlerine sahiptirler ve son sürüm uygulamaları ve üretkenlik yazılımlarını içerirler. Eğer her iki sistemi de denemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Şu anda birisini seçin veya kurduğunuz sistem üzerine diğerini de kurun. Bundan sonra sisteminize girerken KDE ve GNOME arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.Resmi büyütmek için tıklayın.

4. Kurulum Ayarları:
YaST otomatik olarak sisteminizi kontrol eder ve size bir kurulum önerisinde bulunur – YaST’ın kurulum için sunduğu önerileri görmek için uzman moduna geçin. Eğer isterseniz kolayca başka yazılımlar de ekleyebilir veya seçenekleri değiştirebilirsiniz. Seçeneklerinizden emin olduktan sonra sadece “Kabul et” düğmesine basın.Resmi büyütmek için tıklayın.

5. Ağ Ayarları:
Bir sonraki adım İnternet bağlantınızı ayarlama içindir. Ağ kartları, modemler, ISDN kartları ve DSL araçları otomatik olarak tanınır. İnternet Servis Sağlayıcıların bulunduğu uzunca bir listeden İnternet Servis Sağlayıcınızı seçebilirsiniz.Resmi büyütmek için tıklayın.

Kurulum sırasında bağlantınızı test etmenizi ve çevrimiçi güncelleme paketleri ile sisteminizi güncellemenizi tavsiye ederiz.Resmi büyütmek için tıklayın.

6. Kullanıcı girişini düzenlemek:
Kurulum tamamlanmadan hemen önce, SUSE Linux size tek başına bir sistem mi yoksa ağa bağlı bir sistem mi kurmak istediğinizi sorar. Yeni başlayanlar varsayılan sistem olan “Tek başına sistem” seçeneğini olduğu gibi bırakıp “İleri” düğmesine basıp devam edebilirlerken uzman kullanıcılar ağa giriş için tercih ettikleri kullanıcı giriş metodlarını ayarlayabilirler.Resmi büyütmek için tıklayın.

Tek başına sistemlerde sistem sizden bir kullanıcı kimliği yaratmanızı isteyecektir. Linux, bazı özel ayarlarını sadece sistem yöneticisinin yapmasına izin vererek sisteminizi korur. Eğer bilgisayarınızı standart bir kullanıcı olarak kullanacaksanız dahi program ekleyip kaldırırken veya önemli ayarlar yaparken sisteminize “root” kullanıcı olarak girmeniz gerekir. Bu sayede standart kullanıcı hesabınızla bilgisayarınızı kullandığında zararlı yazılımlara karşı korunmuş olursunuz.Resmi büyütmek için tıklayın.

7. Son sürüm hakkında bilgi:
Kurulum bitmeden hemen önce, sürüm notları gösterilir. Bu bilgiler, SUSE Linux’un geliştirme sürecinini sonunda fark edilen ancak dökümanlara yazılamamış bilgileri içerir.Resmi büyütmek için tıklayın.

8. Grafik, Yazıcı ve Diğer Donanımlar:
Son olarak SUSE Linux sisteminizin kalan donanımını yapılandırır. Genellikle bütün bileşenler – ekran kartı, TV kartı, ses kartı, yazıcı, tarayıcı ve monitör – otomatik olarak tanınır ve nadiren onaylanması gerekir. Tabii ki tecrübeli kullanıcılar YaST yardımı ile ince ayarları yapabilirler.Resmi büyütmek için tıklayın.

9. Kurulumun bitirilmesi:
Kurulum bittiğinde sisteminiz yeniden başlatılacaktır.

 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt