İndeks SSD Defrag (Disk Birleştirme) Yapılır mı?

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
SSD Defrag (Disk Birleştirme) Yapılır mı?
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Defrag nedir?
Defrag kısaca disk birleştirme olarak tanımlanır. İşletim sistemimiz dosyaları diskin üzerindeki dosya sistemine yerleştirir. Zamanla disk üzerinden dosya sildikçe dosya blokları arasında boşluklar oluşur.

SSD defrag yapılır mı?
Günümüzde pek çok kullanıcı bunu merak etmektedir. Bu sorunun cevabı evet. SSD'ye defrag yapılır. İlk çıkan SSD disklerin ömrünü kısaltmamak adına defrag önerilmiyordu. Günümüzdeki SSD'lere defrag yapılabilir. Fakat Windows 10 kullanıyorsanız SSD diske defrag yapmanıza gerek yoktur. Windows bu işi halleder. Size bir iş bırakmaz. Yani Windows kullanıyorsanız bunu düşünmenize gerek yok.

SSD'ler geleneksel diskler gibi çalışmaz. Windows işletim sistemi SSD'leri belirli aralıklarla otomatik olarak defrag yapar.

SSD disklerde bir de Trim denilen bir kavram vardır. Mekanik disklerde (HDD) bir dosya sildiğiniz zaman o dosya fiziksel olarak silinmezdi. Sadece o dosyanın sahip olduğu adres bilgisi silinirdi ve dosyanın olduğu alan boş kabul edilirdi. Disk içindeki okuma yazma kafası o alanı boş kabul eder, işletim sistemi de adres bilgisi silinen dosyası bize göstermez. Mekanik disklerde bir dosyanın üzerine başka bir dosya yazmak mümkündür. Yani dosya fiziksel olarak oarada olsa bile üzerine yazılabilir. O alanın tamamen boş olmasına gerek yoktur.

SSD disklerde durum farklıdır. Verinin tamamen temizlenmesi gerekir. Yani HDD'de olduğu gibi sadece silinen dosyanın adres bilgisinin silinmesi yeterli olmaz. SSD diskte dosyanın adresi silindiği halde disk üzerinde bulunan dosyaların olduğu alanlara tekrar yazılamaz. Trim komutu burada devreye girer. İşletim sisteminin desteğiyle bu verilerin olduğu hücre bloklarını tamamen temizler.

TRIM, SSD diskin ömrünü uzatır ve SSD'nin daha iyi bir performans göstermesini sağlar. Trim özelliği Windows tarafından otomatik olarak etkinleştirilir.

Trim, Retirim gibi işlemler Windows tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Bu sorunun cevabı evet. SSD'ye defrag yapılır. İlk çıkan SSD disklerin ömrünü kısaltmamak adına defrag önerilmiyordu.
Katı hal sürücüde defrag yapılmamalıdır, çünkü gerek yoktur :) yapılan trim işlemi ile defrag farklı kavramlar.
Trim kelime anlamı olarak budama anlamına gelir. Defrag yapılması içinse illa bir dosya silinmesi gerekmez, normalde mekanik diskler verileri hoyratça yazarlar, zamanla erişim süresinde uzamaya neden olur, bunun için gerekli dosyaların istiflenmesi süreyi kısaltır. En basit günlük olarak kullandığımız internet tarayıcılarının çerezleri bir günde birkaç gb hatta 10 gb veri yazabiliyor.Defrag işlemine gidildiğinde diski %5 gibi komik rakamlarda bölünmüş gösterir. Halbuki bu dosyaların birleştirilmesine hiç mi hiç gerek yoktur. Uzun lafın kısası hdd bile olsa defrag yerine göre fayda yerine göre zarardır.

Üst Alt