Sertifika hatası neden olur ? Symbian cihaza Android yüklenir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

ShadesOfBLUE

ShadesOfBLUE

Üye
    Konu Sahibi
Sertifika hatası neden olur ? Symbian cihaza Android yüklenir mi?
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba, bu aralar forumdaki konuları ve kafanızı oldukça karıştıran bir kaç konudan bahsedicem ve bunları başlıktaki sırayla anlatıcam, forumu alt üst edecek düzeyde yeni bir gündemimiz olursa onuda buraya ekleyip güncel tutmaya çalışacağım."sertifika hatası diyor acil yardım, sertifika hatası var uygulama çalışmıyor, çok beğendim ama yükleyemiyorum" gibi yorumlar benim düşünceme göre olaya hakim olmamaktan doğuyor. Olaya hakim olmaya çalışmak gerekirse Sertifika hatası nedir ? adlı soruyla karşılaşıyoruz. Sertifika hatasının basitçe tanımı yüklemek, uygulamak istediğiniz dosya, uygulama, mod vs. seylerin telefonunuzun orjinal sertifikasıyla uyumlu olmamasından kaynaklanan hatadır.Uygulama yapımcıları ya da bu uygulamaları yapan şirketler uygulamalarını sisteme entegre ederken sertifikaya uygun şekilde imzalama işlemiyle yayınlıyorlar.Signed (imzalanmış) uygulamalar sertifika hatası vermeden yüklenebiliyor.Ben dahil forumdaki birçok arkadaşımız bu .sis uzantılı imzalanmış dosyaları açıp içinde düzenleme, değiştirme, görsel çeşitlilik sağlamak amaçlı bu uygulamaları açıp içindeki dataları değiştirebiliyor.Tekrardan yüklenebilir hale getirdikten sonra imza bozulmuş, imzasız versiyonu olan unsigned dosyalar ortaya çıkıyor.Hacksiz bir telefonda bu şekilde imzasız bir yazılım yükleme izni bulunmadığından dolayı sertifika uyum sorunu yaşıyor ve de hata veriyor.Sertifika hatasını nasıl çözeceğimiz kısmına gelince bizim burda yükleme izni bulunan sertifikayla uyum sorunu olmayan bir sistem kullanmamız gerekiyor, bunun içinde cihazımızı hacklememiz gerekiyor, bir nevi izinleri açma, sistemi değiştirme işlemi gibi düşünebilirsiniz. Ya da cfw adı verilen Custom Firmware yani düzenlenmiş, uyum sorunu olmayan yazılım yüklememiz gerekiyor.Bu işlemleri yaptıktan sonra uyum sorunumuz ortadan kalkıyor ve istediğimiz uygulamayı istedigimiz şekilde yükleyebiliyoruz. Örneğin; bir uygulama düşünün signed (imzalı) bu uygulamayı hacksiz olan veya hackli olan iki sistemde de kullanabilirsiniz.Bu uygulamanın Türkçeleştiğini düşünün, bunun içinse programın verileri değiştiği için uyumlu sistem yani hack gerekiyor.Sistem hacklemek veya cfw kurmak için izlenmesi gereken konular:
HACK: SYMBIAN Belle refresh HACK [basit ve resimli anlatım] - MaxiCep
Modlar için gerekli: Joshlog mod [E-C] yapımı BELLE REFRESH-FP2 [AVKON2 MIF KULLANIMI] RESİMLİ ANLATIM [by yaren_dede] - MaxiCep
CFW: Evols™ [26.06.2013] - MaxiCep

Gelelim Symbian sistemin silinip Android yüklenebilme vaatlerine... Öncelikle konuyu açıklamak gerekirse Symbian kapalı kaynak kodlarına yani bir nevi erişilemeyen sistem dosyalarına sahip.Öncelikle bu konunun gündeme bile getirilmesinin ardında bu kaynak kodlarının kullanıcıların iznine açılması şart ve şart. Emulatör kullanılarak mümkün olduğu söylense dahi böyle birşeyin kapalı kodlu bir işletim sistemine uygulanması mümkün değil. Android gibi açık kodlu, binlerce milyonlarca uygulamaya sahip bir işletim sistemini kapalı bir sistem üzerine uygulamak imkansız. Öncelikle boş bir sistem (FreeOS) gerekiyor ki onuda portlamak gayet zor, bir iki dosyayı değiştirip symbiana portlamak yalanlarına inanmayın bir iki dosyayla olsaydı bunu herkes yapabilirdi, bu tarz haberler kodlar açılmadığı sürece asılsızdır ki henüz kodları vermek gibi herhangi bir girişimde bulunulmadı.Android oyunlarını, uygulamalarını kısaca .apk uzantılı hiç bir dosyayı Symbian işletim sistemlerinde açamaz, kuramaz, kullanamazsiniz.Emulatör kullanarakta yapamazsınız çünkü piyasada bunu destekleyen bir emulatör yok, emulatör yapamazmyz derseniz o portlamadan daha zor, yapma vaadiyle başlayan herkes yüzde 10unu tamamlayamadan bıraktı. SYMBIAN SISTEMLI TELEFONLARA ANDROID KURULAMAZ.

Mağaza sorununuz Nokia'nın mağazaya ve bir çok uygulamaya desteğini çekmesinden dolayı kaynaklanıyor, bu böyle devam edecek, mağazaya destek verilmedikçe sorunlar olucak, gerekli uygulamaları Applist adındaki yeni mağazadan ve ya forumdan temin edebilirsiniz, Mağazadaki güncelleştirmeler destek olmadığı için artık gözükmeyecek, uygulamaları ve sürümlerini forumdan takip edebilirsiniz.

Herkes aynı şeylerden bahsetmeye sormaya başlayınca böyle bir konu açma gereği duydum, emeğe saygı diliyorum, keyifli forumlar :)

• Beğen
Tepkiler: afatsumlug97, @Safak, yunus1071 ve 2 diğerleri

WanWan

Üye
güzel konu tebrikler

• Beğen
Tepkiler: ShadesOfBLUE

yunus1071

Üye
gzl açıklamıssın teşekkürler

• Beğen
sLeepLe

sLeepLe

Üye
Açıklama iyi olmuş bu soruları soran bir çok arkadaşımız vardı onlara yardımcı olur bu konu :oke:

• Beğen
ShadesOfBLUE

ShadesOfBLUE

Üye
    Konu Sahibi
Açıklama iyi olmuş bu soruları soran bir çok arkadaşımız vardı onlara yardımcı olur bu konu :oke:
Bende o amaçla yazdım zaten:ok2:
Nokia Mağaza olarak uygulamalarına desteği çekti, foursquare'de aynı şekilde gprs konumunu kullanmaması foursquare'nin desteklemediğinden kaynaklanıyor, swarmapp çıktıktan sonra symbian içinde yeni bir foursquare sürümü gelmedi, bu tarz sorunları tamamıyla çözemesen bile telefonunu hacklediğin taktirde birebir aynı olmasada harita sürüş vs alternatif uygulamalar mevcut, karar senin :evet:

ShadesOfBLUE

ShadesOfBLUE

Üye
    Konu Sahibi
Farkındayım ama teknik olarak anlatsaydım, senin emeğine saygısızlık olurdu, sadece nedir ne değildir gibi anlattım, ekleyebilirsin tabiki insanlar bir tıkla bunlarıda okumuş olur :)

• Beğen
Tepkiler: @Safak
@Safak

@Safak

Üye
-biraz daha bunun gibi konu acarsan sei kpnuma eklerim ;)

• Beğen

menzil34

Üye
Bende o amaçla yazdım zaten:ok2:

Nokia Mağaza olarak uygulamalarına desteği çekti, foursquare'de aynı şekilde gprs konumunu kullanmaması foursquare'nin desteklemediğinden kaynaklanıyor, swarmapp çıktıktan sonra symbian içinde yeni bir foursquare sürümü gelmedi, bu tarz sorunları tamamıyla çözemesen bile telefonunu hacklediğin taktirde birebir aynı olmasada harita sürüş vs alternatif uygulamalar mevcut, karar senin :evet:

hocam cihazım hackli de harita ve sürüşü nasıl yapacağım hangi uygulama

menzil34

Üye
Sorun çözüldü arkadaşlar önce bi hard format attım sonra ovi üzerinden belleye güncelledim navigasyonda foursquarede herşey sorunsuz artık :)

ozanaydn

Üye
arkadaşlar ben hacklemeyi denedim ama olmadı.n8 e 3 kere kurdum üçü de boş çıktı.Yukarıdaki programı kullandım

exp_l0it

exp_l0it

Üye
konuları bir araya toplamışsın eline sağlık bunları öğrenmek için bu koca symbian bölümünü gezmek gerek :tşk:

ShadesOfBLUE

ShadesOfBLUE

Üye
    Konu Sahibi
konuları bir araya toplamışsın eline sağlık bunları öğrenmek için bu koca symbian bölümünü gezmek gerek :tşk:

Rica ederim, faydası olsun diye uğraşmıştım, bu aralarda pek aktif kalamıyorum ama hala aynı sorunları merak ediyoruz o yüzden konu güncelliğini koruyor diye düşünüyorum :)

Dm.Pro

Dm.Pro

Üye
applist Adlı Magazanın link. İni atabilirmisiniz.

Üst Alt