~rüzgâr Tribünü Yardım~

Sponsorlu Bağlantılar

mehmettech

mehmettech

Üye
    Konu Sahibi
~rüzgâr Tribünü Yardım~
Merhaba arkadaşlar, benim evde 1jeneratör var mazotla çalışıyo ve ben bunu hiç ekonomik görmüyorum. Bizim köydeki ev en tepede yani sert ruzgarlar esiyor - yani asıl sorum bu jeneratörün dışında yuvarlak gibi bir yer var orası dönüyo ve sanırım aynı zamanda motora bağlı yani bu kısmı dışardan çevirince motorda dönüyor
yani ben bu yuvarlak kısma bir pervane bağlasam elektrik üretir demi?

Catty

Catty

Emekli Yönetici
Üretir :)

• Beğen
Tepkiler: mehmettech
BrainHacker

BrainHacker

Üye
Üretir :) ama büyük bir pervane bagla onu döndürecek güc lazim :)

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
o motora nasıl bir pervane bağlayacaksınız ki enerji için gerekli sürtünme gücünü sağlayacak.

Son düzenleme:
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
elektrik üretmek için jeneratöra kaç devir/dakika gerekiyor önce onu bulmak lazım
o dönene kısma pervaneye doğrudan bağladın yüksek bir direyin tepesine koyup
rüzgara karşı çevirdin pervane elikopter pervenesi gibi dönmeli ancak elektrik üretir
bu da pervanede metal yorgunlugu rüzgar korizyonuna uratır. jeneratörün her gerekli bakımını
yapmak için direyin tepesine çıkman gerekir. her fırtınalı havada diregin tepesindeki jenaratör yıldırım yer
pervanenden gelen dönme hareketi 90 derece cevrilip aşaga zemine iletilirse
şu dişli kullanılarak

alttaki dişi dönme hareketini zemine mızrak gibi düz mille direyin tepeseinden yere indirir, üsteki dik duran dişki pervaneye
bağlanması gereken dişli 360 derece dönerek pervanenin rüzgara karşı yönelmisni sağlarken pervanenin dönme hareketini
direyin diyer dişli ile diregin aşşagısna inmesini sağlar
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
vidoda pervanenin dönme harketi direğin boyu kadar olan mille aşşagı indirlmiş. sonra aşşa miller yardımı ile iletilen dönme hareketi yine aynı bir çifit dişliler kullanarak 90 derece cevrildikten sonra
1/50 redüktör ile jeneratöre verilmeli redüktör pervaneden gelen bir tür deviri elli katına çıkartacaktır
yüksek diregin altına küçük bir yamurdan nemden etkilenmeyen küçük bir yer jeneretör ve redüktör buraya konulmalı
pervanenin tepesinde mekanik parçaların sürekli yağ içinde olması 20 litrelik yağ karteri yapıla bilirbakın güzel bir örnek buldum

BrainHacker

BrainHacker

Üye
Adam hakli beyler :hmmm

Uhops

Uhops

Üye
Mazotla çalışan bir motor enerji üretmez gibi geliyor bana. İçinde silindir gibi şeyler ile dönüyor sanırsam içinde mıknatıs falan yok heralde :hmmm

Catty

Catty

Emekli Yönetici
Mazotla çalışan bir motor enerji üretmez gibi geliyor bana. İçinde silindir gibi şeyler ile dönüyor sanırsam içinde mıknatıs falan yok heralde :hmmm
Akü nasıl doluyor o halde?
Araç motoru dahil , içinde bobin olan her motor enerji tüketmenin yanında üretir de.

• Beğen
Tepkiler: GDDR5
BrainHacker

BrainHacker

Üye
Birdaha dusundum de.. paraya kiyip oraya küçük bir rrüzgar enerjisi santrali kur :)

HAKAN.TN

HAKAN.TN

Üye
Jeneratör'ün sana düzgün bir enerji vermesi için üretilirken ayarlandığı devirde sabit olarak dönmesi lazım. Rüzgar türbin'leri ise elektronik devre kartları (bir regülatör) ile uygun voltaj için ayarlanir yani sen kafana göre jeneratör'ü döndürürsen dengesiz voltajda elektrik üretirsin.
Yani mantıklı olan direkt hazır bir sistem alıp bağlamak, bu iş amatörler için uygun değildir. Alacağın sistem de bir rüzgar türbin'i bir akü ve bir de regülatör bulunmalıdır.

Ayrıca bilgi olsun diye söylüyorum araçlarda akü'yü şarj eden ve elektrik üreten parça sarj dinamosudur, bu üretilen elektriği sabit voltaj da tutan parçaya da regülatör denir. Benzinle çalışan motor kendi başına elektrik üretemez.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
birde invertör vardı aküyü 220v çeviriyor tabi regülatörden sonra bağlanmalı
cep telefonlarında da regülatör var bataryın en dolu hali ile boşalmaya yakın olduğu
durumlarda gelen enerjı farklı olur rüzgar enerjısında dengesiz elektrik üretimininde
düşük seviye geldiyinde akü takviyede bulunur pervane çok fazla dönmeye başladıgında
oluşa bilecek arızalar difransiyel röle ile önlenir. aslında pervaneye konulacak bir tane merkez kaç freni ile
en üst seviyede ki dönüş hızı sabitlenebilir

• Beğen
Tepkiler: HAKAN.TN
mehmettech

mehmettech

Üye
    Konu Sahibi
sağolun arkadaşlar ben dehe önce bunu yaptım neodyum mıknatislarla yaptım ancak mıknatıslara ne olduysa çekim gücü azaldı 220v almıştım.... yani deneyimliyim........

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
sağolun arkadaşlar ben dehe önce bunu yaptım neodyum mıknatislarla yaptım ancak mıknatıslara ne olduysa çekim gücü azaldı 220v almıştım.... yani deneyimliyim........

• Beğen
Tepkiler: HAKAN.TN