ROM'un ne olduğunu ÇOK İYİ açıklayabilecek?

Sponsorlu Bağlantılar

cortex47

cortex47

Üye
Üşenmedim ve okudum. Ben ilk başta yanlış anlamışım. Değiştirilemez olarak anladığım için ne işimize yarar diye sordum. Ama bilgisayardan değiştirilebildiğini öğrendim şu an, teşekkür ederim.

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
rica ederim bilgi paylastikça değerlenir

• Beğen
Tepkiler: cortex47
SilentOne

SilentOne

Üye
harbi harbi üşenmedim okerken ya çok akıcı ve anlaşılır bir açıklamadı :tşk:

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
inanmayacaksınız belki ama telefonla yazdım Canım çok sıkılmışti biraz imla ve anlatım hataları olabilir kusura bakmayın

germir

germir

Üye
yinede zahmet vermiş yazmışın kardeş saolsın

serinaga

serinaga

Üye
Gayet güzel ve açıklayıcı bilgiler verilmiş. Başka söze gerek kalmamış. Üşenmeden yazan arkadaşlara tşk.

Misafir - 200942

Yani rom lu telefon mu alalim

omer2402

Üye
Romlu telefon değişik oldu [emoji3]
Telefonlar Stock Rom yani orjinal romla beraber gelir.
Istersen sonradan düzenlenmiş olan custom romları kurarsın ancak önermem

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Kesin bilgi:
ROM - Açılımı READ ONLY MEMORY olup, sadece okunmasına izin verilen bellek türüdür. Çip şeklinde olurlar. Gerçek ROM-lara yazma işlemi YAPILAMAZ. Mümkün değildir. Ama ROM-a benzer olup ta yazıla bilen bellek tipleri mevcuttur. Bunlar:
OTPROM - bir kere yazıla bilen ROM
EPROM - morötesi ışık ile silinerek tekrar yazıla bilen ROM
EEPROM - elektrik akımı ile silinerek tekrar yazıla bilen ROM

Yani ROM-a kendisine HİÇ BİR YOLLA bilgi yazamazsınız. Sadece OTPROM, EPROM ve EEPROM-a bilgi yaza bilirsiniz.

Gelelim soruya: Telefonlarla ROM ne işe yarar?
Telefonda ROM diye hafıza yoktur. En eski model telefonlar bile FLASH hafıza kullanır, çünkü FLASH hafıza daha ucuzdur. ROM denmesinin sebebi, ingilizlerin dillerini yanlış kullanmasından doğan bir sorun. Biz Symbian-da Z diskini düzenleyemiyorduk, programlar o yüzden de ona "Read Only Memory" diyordu. Yani sadece okuna bilen, düzenlenmeyen bellek. O ROM ile bu "ROM" arasında hiç bir bağlantı yoktur. Yukardakı ROM fiziksel bir cihazdır, yeniden yazılamaz. Telefonda olan "ROM" ise, FLASH belleğin yazılım tarafından düzenlenmesine engel olunduğu kısımdır.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34

Üst Alt