ROM'un ne olduğunu ÇOK İYİ açıklayabilecek?

Sponsorlu Bağlantılar

aleranol

aleranol

Üye
    Konu Sahibi
ROM'un ne olduğunu ÇOK İYİ açıklayabilecek?
Merhaba arkadaşlar bir süredir rom nedir diye araştırıyorum karman çorman şeylerle karşılaştım. Benim C7 de 1 gb rom var ve bu tam olarak telefonumun hangi sistemlerini (ekran,performans) etkiler? Bu rom olmasa (hala ne olduğunu anlayamadım) olmazmı?:hmmm8-|

Kurtuluş40

Kurtuluş40

Emekli Yönetici
Rom nedirki

aleranol

aleranol

Üye
    Konu Sahibi
valla telin özelliklerinde 1gb rom felan yazıyor diğer tellerdede var bu neye etki ederki?

Recep Özmen

Recep Özmen

Üye
Işletim sistemi dosyalarının kurulduğu bellek diye biliyorum yanlış biliyor olabilirim.

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
ROM Açılımı Read only memory'dir arkadaşım yazılımsal olarak uygulamaların bulunduğu yerdir çoğu elektronik cihazda çalışma mantığı kısmen aynıdır.yazılım dilleri değişiktir.

aleranol

aleranol

Üye
    Konu Sahibi
bende öyle beenzeri şeyler buldum ama başka bişiye etki etmez mi ki?

qsaw

qsaw

Üye
Ram bilgileri bir süreliğine kaydeder (içindeki bilgiler değişebilir yani içine başka veriler yüklenebilr) ve gerekli Telefon/Bilgisayar orgalarının bu verilere ulaşmasını sağlar Rom ise bilgileri bir süreliğine kaydetmez bilgiler içinde saklıdır ve hep aynıdır

beyada

beyada

Üye
rom yardimci islem yapmada kullanilan bir bellek bu bellek gecici depolamada denir program calistiktan sonra temizlenir (zannedersem)

----------Eklendi @ 16:37:37 ---------- Yazıldı @ 16:35:49 ----------

tabi birde rom bellek var bu da bi chip halinde tel e takilir kullanilamaz

qsaw

qsaw

Üye
Soru: Rom nedir?
Cevap:
Sadece okunabilir bellek (Read-only Memory, ROM). ROM, bilgisayarlarda ve diğer elektronik aletlerde kullanılan bir depolama birimidir. RAM gibi yazılıp silinebilen bir depolama birimi değildir. ROM sadece üretim anında bir defalığına içine yazılım yüklenir. Kullanıcının kendi isteği doğrultusunda yükleme yapılamaz.

Soru2:Peki Bunu içinde ne yüklü?
Cevap2:
Bu üretici firmaya göre değişkenlik gösterir. Bu ROM' lar çamaşır makinesinde bile var, buna elektronik su kontrol sistemi gibi renkliler, beyazlar gibi fonksiyonlar yüklenir.

Bilgisayarda ise bunun adı BİOS' tur burda temel ayarlamalar, voltaj ayarları gibi işlemler yapılır. Bilgisayarda ayrıca CMOS bulunuyor, ROM' a veri yazımı mümkün olmadığı için ayarlamalar burda saklanıyor.
Tabiki gelişen teknoloji ROM' larıda etkiledi. ROM ancak okunabilir bellektir bunu kabul ediyoruz. Fakat ROM' un abileride(EPROM-EEPROM) var bunlarıda kabul etmek gerekiyor

EPROM = ultraviyole(güneş ışığı da olabilir) ışığı ile içindeki verilerin silinebildiği ve elekririk ile yazılabilen ROM çeşididir.

EEPROM = elektirik ile silinebilir, yazılabilir rom çeşididir.(günümüz ilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan ROM' lardır.)

Buda uzunu :D (alıntıdır)​

----------Eklendi @ 17:42:22 ---------- Yazıldı @ 17:40:10 ----------

http://www.maxicep.com/pda-palm/rom-nedir-nasil-yuklenir-131523.html Buda maxicepimiz...

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
RAM; açılımı "rastgele erişimli bellek" olarak bilgisayar literatürümüze girmiştir. Bilgilerin işlem görürken yada işlemlerin çalışırken üzerinden geçtiği, geçici depolama ünitesidir. Bir sürahiden bardağa "huni" vasıtasıyla su doldurduğunuzu düşünün.
Sürahiden suyu bardağa boşaltırken, önce huniye doldurursunuz oradan da yavaş yavaş bardağa akar. Yani çalışma esnasında üzerine kullanıcı tarafından farkında olmadan bilgi yazılır, işlem sonlandırıldığında yada bilgisayar kapatıldığında bilgi RAM'den kalkar. Kalıcı depolama (harddisk yada hafıza kartı v.s) ünitesine yardımcı olarak işlem görür.

ROM; açılımı "salt okunur bellek" olarak çevrilebilir. RAM'den farklı olarak bu bellek türünde sonradan veri işleme yani üzerine bilgi yazma işlemi yapılamaz. (Yapılan türleri de mevcuttur aslında). ROM, üzerinde bulunduğu elektronik cihaz her ne ise (ister bilgisayar, ister telefon v.s) firma tarafından o cihaz üzerinde üretim anında oluşturulur ve cihazın çalışması için gerekli temel veriler bu bellekte tutulur. Bu bellek üzerinde yalnızca o bilgiler dolaşır. Cihaz çalışırken temel verileri buradan okur, bu nedenle ismi salt okunur (sadece okunabilir) bellektir. Kullanıcı yada cihaz tarafından bu bellek üzerine sonradan veri yazma yada üzerinde işlem yapma gibi fiiller gerçekleşmez.

Bildiğim bunlar. Cihaz performanslarında asıl etken olan RAM'dir. Çünkü işlenen verinin hareket alanı ne kadar geniş olursa, cihaz işlem yaparken o kadar rahat nefes alır.

• Beğen
Tepkiler: Dn@
aleranol

aleranol

Üye
    Konu Sahibi
çok sağolun gerçekten yardımcı oldu :tşk:

Navy Blue

Navy Blue

Üye
Şuan Android İCS güncellemesi bası telefon modellerine gelmeyecek nedenide ROM'ların yetersizliğinden dolayı...
Yani bir işletim sistemi için en gerekli yer ROM'dur ne kadar çok Rom varsa o kadar iyidir...

SilentOne

SilentOne

Üye
surdan anlışılıyor rom nekadr büyükse okadr iyidir:D

qsaw

qsaw

Üye
Şuan Android İCS güncellemesi bası telefon modellerine gelmeyecek nedenide ROM'ların yetersizliğinden dolayı...
Yani bir işletim sistemi için en gerekli yer ROM'dur ne kadar çok Rom varsa o kadar iyidir...

böyle olmasının sebebi rom un içindeki bilgilerin değişmemesidir diye düşünüyorum.yetersizlik dediğiniz gb ile ilgili değildir bence

cortex47

cortex47

Üye
Abi madem rom bizim bi işimize yaramıyor, yazmasınlar artık bunu yahu. Ben kullanamayacaksam isterse 1 tb rom olsun neye yarar ki?

qsaw

qsaw

Üye
Abi madem rom bizim bi işimize yaramıyor, yazmasınlar artık bunu yahu. Ben kullanamayacaksam isterse 1 tb rom olsun neye yarar ki?

kullanmayacağını kim söyledi? Rom sadece değiştiremiyor telefonun kullanıyor.en basitinden bir oyuncak arabanın nasıl hafızası değişmiyorsa bu rom da değişmiyor.

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
çok yanlış bilgiler verilmiş azıcık araştırıp yazsanız ne olur sanki :)

en basitinden x-plorer ile sürücelere baktığınızda c: d: e: ve z: harflerinde atanmış sürücü bölümleri görürsünüz.

c: bizim sistemimizin kurulu olduğu bölümdür. sürekli değişkendir sizin duvar kağıdı değişikliğiniz bile bu bölüme kaydedilir. aynı bilgisayarda ki c: bölümü her kurduğunuz program oyun bu bölümdedir tabi e: ye kurmadıysanız :) ama kullanılan sistem burdadır.

d: bizim ram bölümüdür. geçici dosyalar burada bulunur. o an açık olan programlar ve sistem bu bölümde bulunur.
bunun nedeni: ram boyutunuz 256 mb diyelim 256 mb bir veriyi sn de işlemciye iletir. ramlerin özelliği budur çok hızlı aktarım yapabilmeleridir. c de olsaydı sn de 5 10 mb bir veri aktarımı gerçekleşir buda telefonun kasması anlamına gelir oysaki ram: boyutu kadar bir veriyi sn içinde işlemciye aktarabilir.

telefonda mesajlar bölümünü açtınız diyelim mesajlar programı 10 mb bi veri boyutuna sahip bu ram a alınır siz mesajlar da gerekli kullanımı yaptıktan sonra mesajlarda yaptığınız değişikliler veya işlemler c deki mesajlar bölümüne aktarılıp depolanır mesajlar bölmümü hala ramde sizi beklemektedir. taki belli bir süre geçene kadar veya telefonu açıp kapayana kadar veya ramin önceliklerine göre yani son giren son çıkar hesabı gibi belli bir optimizasyonu(kullanım kuralları) vardır. normalde telefon ilk açıldığınında 110 mb 120 mb civarı ram kullanımı vardır telefon açılır açılmaz ramin %50 si doludur bu dolu bölüm telefon açılırken telefonun çalışmasını sağlayacak dosyalar(sistem) alınır siz her hangi bir program açmasınız bile bu oran kullanılır bu sistemin kendisidir. bu sistem rame alınır ve hep ramde kalır . daha hızlı çalışması için bu şarttır. bundan sonra açacağınız her program bunun üzerine devam eder.

hep bilinen yanlış 256 mb bi ramde 256 mb dolu olsa bile telefonun kastığını ve kasacağını sananlar vardır bu doğru değil ramin çok kullanılması bir sorun değildir. aksine daha iyidir dedik ya ramin çalışma hızı normal c den kak ve kat daha hızlıdır. ramde arkaplanda çalışan uygulamalar sorun olmaz. nasıl sorun olur arka planda çalısan bi program ram'e değil işlemciye yük bindireceği için işlemcinin çalışması buda batarya tüketimi artar sarjınız azalır sorun bu olur işlemci çalışacağı için bu her program için geçerli değil kimi programlar arka planda işlemciye yük bindirmezken bazıları bindirir. bu programın amacına bağlı bir müzik çaların arka planda çalması başka bir antivirus programının arka planda çalışması başkadır. o yüzden raminizin yükselmesi kötü birşey değildir. ben c6 da 42 tane uygulama açtım ancak 256 mb rami doldurabildim 256 mb dolunca ne oluyor? sanıldığı gibi kasma yapmadı. açılan program sırasıyla kapatılmaya başlanır siz her yeni program açtıkça ilk açtığınız program kapatılmaya başlanır yani ramden silinir (korkmayın silinir derken değişikler c: ye iletirler ondan sonra kapanır veri kaybı yaşamazsınız) bunun amacı yeni açacağınız program için yer açmaktır. neden 512 mb ram koymuyo nokia ? daha iyi koyması tabikide kim arka planda 42 yerine 80 program açmak isterki 256 mb yetiyorken ne faydası olacak ama 256 mb daha ucuz buda telefon fiyatında düşürür symbian android gibi 1gb ram'e gereksinim duymuyor ki :)

e: hafıza kartımızı gösteren bölümdür. hem depolama ve kurduğunuz programların bölmüdür(tabi programları buraya kurduysanız).

z: denilen bölüm ise rom dur. buna bilgisayar adında format cd ve biosun birleşimi diyebilirsin (gerçi bios denilen işlemci frekansı ve gerekli boot ayarları sistemdediriçine gömülüdür) hani çok bildiğiniz veya niyetlendiğiniz flashlama cfw yüklenen bölüm bu bölümdür. sistemin en temiz hali burdadır fabrika çıkışı gibi temiz ve sadedir format cd si gibi. yeni bir telefon aldınız zamanla içine programlar kurdunuz kurdunuz kimi sildiniz kimi hatalı programlar kimisi yanlış kodlanmış programlar belli bir bir süre format atmanız gerekecektir:). format atacağınız zaman neden telefonu kapatıpta açıyoruz ? :) c: yani sistem çalışırken format atılamaz telefon kapalı iken c: daha çalışmaya başlamadan c: silinir ne varsa bir bit bile kalmazcasına ve sonra z: içinde ham sade temiz sistem c: ye aktarılır. mantık budur. sonra telefon açıldığında c: çalışmaya başlar. telefon üzerinden hiçbir şekilde z ye ulaşamazsınız görebilirsiniz ama ufacık bir değişiklik yapamazsınız. ancak z: ye yani roma bilgisayarla ulaşabilir veya silersiniz cfw buraya yüklenir. arkadaş madem faydam yok neden 1gb rom koymuşlar demiş. xp cdsi 700 mb bir cd nin içine sığarken win 7 bir dvd nin içine sığar cd ye sığmaz win7 sistemi 2.3 gb bi boyuta sahip yani arkadaş şuan annanın temiz hali 1gb romun sadece 250 mb kullanırken ilerde o belle için 400 mb yeri dolacak geriye hala boş kalacak belki carla ve donna güncellemesi gelecek haberi yok :)
her sistem geliştikçe boyutu çoğalır. win 95 ten başlayın win7 ye kadar hepsinin boyutu çoğaldı. geliştikçe yeni özellikler eklendikçe çoğalır bu doğaldır.

örnek vereyim :
anna: 250 mb (ham sistem)
belle :400 mb (ham sistem)
carla: 600 mb (ham sistem)
donna : 850 mb (ham sistem)

çok yazdım bunu buraya bir cevap için yazdım konumu açsam ne yapsam başkalarıda bilgilenir :)

• Beğen
Tepkiler: umt07, n000k ve qsaw
ELECTRONİC

ELECTRONİC

Üye
Eline sağlık dostum gerçekten usanmadan okudum hoş bi açıklama olmuş dediğin gibi carla ve donna bizede gelebilir olur mu olur ...

qsaw

qsaw

Üye
çok yanlış bilgiler verilmiş azıcık araştırıp yazsanız ne olur sanki :)

en basitinden x-plorer ile sürücelere baktığınızda c: d: e: ve z: harflerinde atanmış sürücü bölümleri görürsünüz.

c: bizim sistemimizin kurulu olduğu bölümdür. sürekli değişkendir sizin duvar kağıdı değişikliğiniz bile bu bölüme kaydedilir. aynı bilgisayarda ki c: bölümü her kurduğunuz program oyun bu bölümdedir tabi e: ye kurmadıysanız :) ama kullanılan sistem burdadır.

d: bizim ram bölümüdür. geçici dosyalar burada bulunur. o an açık olan programlar ve sistem bu bölümde bulunur.
bunun nedeni: ram boyutunuz 256 mb diyelim 256 mb bir veriyi sn de işlemciye iletir. ramlerin özelliği budur çok hızlı aktarım yapabilmeleridir. c de olsaydı sn de 5 10 mb bir veri aktarımı gerçekleşir buda telefonun kasması anlamına gelir oysaki ram: boyutu kadar bir veriyi sn içinde işlemciye aktarabilir.

telefonda mesajlar bölümünü açtınız diyelim mesajlar programı 10 mb bi veri boyutuna sahip bu ram a alınır siz mesajlar da gerekli kullanımı yaptıktan sonra mesajlarda yaptığınız değişikliler veya işlemler c deki mesajlar bölümüne aktarılıp depolanır mesajlar bölmümü hala ramde sizi beklemektedir. taki belli bir süre geçene kadar veya telefonu açıp kapayana kadar veya ramin önceliklerine göre yani son giren son çıkar hesabı gibi belli bir optimizasyonu(kullanım kuralları) vardır. normalde telefon ilk açıldığınında 110 mb 120 mb civarı ram kullanımı vardır telefon açılır açılmaz ramin P si doludur bu dolu bölüm telefon açılırken telefonun çalışmasını sağlayacak dosyalar(sistem) alınır siz her hangi bir program açmasınız bile bu oran kullanılır bu sistemin kendisidir. bu sistem rame alınır ve hep ramde kalır . daha hızlı çalışması için bu şarttır. bundan sonra açacağınız her program bunun üzerine devam eder.

hep bilinen yanlış 256 mb bi ramde 256 mb dolu olsa bile telefonun kastığını ve kasacağını sananlar vardır bu doğru değil ramin çok kullanılması bir sorun değildir. aksine daha iyidir dedik ya ramin çalışma hızı normal c den kak ve kat daha hızlıdır. ramde arkaplanda çalışan uygulamalar sorun olmaz. nasıl sorun olur arka planda çalısan bi program ram'e değil işlemciye yük bindireceği için işlemcinin çalışması buda batarya tüketimi artar sarjınız azalır sorun bu olur işlemci çalışacağı için bu her program için geçerli değil kimi programlar arka planda işlemciye yük bindirmezken bazıları bindirir. bu programın amacına bağlı bir müzik çaların arka planda çalması başka bir antivirus programının arka planda çalışması başkadır. o yüzden raminizin yükselmesi kötü birşey değildir. ben c6 da 42 tane uygulama açtım ancak 256 mb rami doldurabildim 256 mb dolunca ne oluyor? sanıldığı gibi kasma yapmadı. açılan program sırasıyla kapatılmaya başlanır siz her yeni program açtıkça ilk açtığınız program kapatılmaya başlanır yani ramden silinir (korkmayın silinir derken değişikler c: ye iletirler ondan sonra kapanır veri kaybı yaşamazsınız) bunun amacı yeni açacağınız program için yer açmaktır. neden 512 mb ram koymuyo nokia ? daha iyi koyması tabikide kim arka planda 42 yerine 80 program açmak isterki 256 mb yetiyorken ne faydası olacak ama 256 mb daha ucuz buda telefon fiyatında düşürür symbian android gibi 1gb ram'e gereksinim duymuyor ki :)

e: hafıza kartımızı gösteren bölümdür. hem depolama ve kurduğunuz programların bölmüdür(tabi programları buraya kurduysanız).

z: denilen bölüm ise rom dur. buna bilgisayar adında format cd ve biosun birleşimi diyebilirsin (gerçi bios denilen işlemci frekansı ve gerekli boot ayarları sistemdediriçine gömülüdür) hani çok bildiğiniz veya niyetlendiğiniz flashlama cfw yüklenen bölüm bu bölümdür. sistemin en temiz hali burdadır fabrika çıkışı gibi temiz ve sadedir format cd si gibi. yeni bir telefon aldınız zamanla içine programlar kurdunuz kurdunuz kimi sildiniz kimi hatalı programlar kimisi yanlış kodlanmış programlar belli bir bir süre format atmanız gerekecektir:). format atacağınız zaman neden telefonu kapatıpta açıyoruz ? :) c: yani sistem çalışırken format atılamaz telefon kapalı iken c: daha çalışmaya başlamadan c: silinir ne varsa bir bit bile kalmazcasına ve sonra z: içinde ham sade temiz sistem c: ye aktarılır. mantık budur. sonra telefon açıldığında c: çalışmaya başlar. telefon üzerinden hiçbir şekilde z ye ulaşamazsınız görebilirsiniz ama ufacık bir değişiklik yapamazsınız. ancak z: ye yani roma bilgisayarla ulaşabilir veya silersiniz cfw buraya yüklenir. arkadaş madem faydam yok neden 1gb rom koymuşlar demiş. xp cdsi 700 mb bir cd nin içine sığarken win 7 bir dvd nin içine sığar cd ye sığmaz win7 sistemi 2.3 gb bi boyuta sahip yani arkadaş şuan annanın temiz hali 1gb romun sadece 250 mb kullanırken ilerde o belle için 400 mb yeri dolacak geriye hala boş kalacak belki carla ve donna güncellemesi gelecek haberi yok :)
her sistem geliştikçe boyutu çoğalır. win 95 ten başlayın win7 ye kadar hepsinin boyutu çoğaldı. geliştikçe yeni özellikler eklendikçe çoğalır bu doğaldır.

örnek vereyim :
anna: 250 mb (ham sistem)
belle :400 mb (ham sistem)
carla: 600 mb (ham sistem)
donna : 850 mb (ham sistem)

çok yazdım bunu buraya bir cevap için yazdım konumu açsam ne yapsam başkalarıda bilgilenir :)
Ben üşendim dün akşam yazamadım alıntı yaptım :ehe Ama sen üşenmemiş yazmışsın herkese açıklamışsın bu yazıdan da anlamayan daha da anlamaz:d:

----------Eklendi @ 19:37:28 ---------- Yazıldı @ 19:35:50 ----------

Ram in hızlı olmasının nedeni düzenli değil rastgele erişimli olması diye biliyorum bunu da ekleyeyim :D

Üst Alt