Uygulama Romdan kaynaklı şebeke??

Sponsorlu Bağlantılar

mcnpl4

mcnpl4

Üye
cwm ile kursan ise yarar mi

NextWorld

NextWorld

Üye
Adını unuttum imei durup şebeke gidince spx mi sfx mi öyle bişe yapılıyordu .
Cep kutusunda olması lazım

NextWorld

NextWorld

Üye
Şuan internet zor giriyor o siteye girmez:D googleye cepkutusu imei yaz gelir

NextWorld

NextWorld

Üye
Şunu dene istersen daha kötü olursa sorumluluk kabul etmiyorum ona göre :D
Forum duzeni icin mesaj silinmistir.

Son düzenleme:

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
Şunu dene istersen daha kötü olursa sorumluluk kabul etmiyorum ona göre :D
Çözüm Önerisi 1:

1-Telefonunuzu root yapın.
2- yükleyin.
3-Root explorer programını açarak cihazın en üst dizinine kısacası / dizinine kadar yukarı çıkın.
4-EFS dizinini açın.

Burada:
nv_data.bak (yada .nv_data.bak )
nv_data.bak.md5 (yada .nv_data.bak.md5 )
nv_data.bin
nv_data.bin.md5 dosyalarını görmeniz gerekli. Şayet bak olan dosyalar yoksa, yalnızca bin olan dosyalar mevcutsa yapacak birşey kalmıyor.
.bak dosyaları varsa işleme devam ediyoruz.
5-nv_data.bin ve nv_data.bin.md5 dosyalarını siliyoruz. (dilerseniz başka bir yere de taşıyabilirsiniz.)
6-diğer dosyaları hiç ellemeden telefonu kapatıp yeniden açıyoruz.

Cihaz, bak dosyalarından yani eski backup dosyalarından tekrar bu bin dosyalarını oluşturacak ve eski IMEI numaranız geri gelecek, bu şekilde telefonunuzu kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu arada bir takım durumlarda Stok bir Rom çok daha doğrusu bir süre önce cihazda kurulu bulunan Rom'u yüklemek te IMEI'yi geri getirebilmektedir.Çözüm Önerisi 2:

İşlemlere başlamadan evvel bilmeniz gerekenler:

1- Rootlu bir cihaza sahip olmanız gerekiyor, Superuser izinlerinin açık ve de tüm dosya sistemine erişiminizin olması gereklidir.
2- Kullandığınız akıllı telefon versiyonu en aşağı 2.3.3 gingerbread ve ayrıca üstü olması gereklidir,
3- Başlamadan evvel cihazınızdaki tüm backup yöntemlerini uygulamanız lazım. (CWM backup, titanium vb. benzeri) backup dosyalarınızı bilgisayarınıza taşıyın.
4- Telefonun ana hafızasındaki EFS klasörünü (her ne kadar bozuk da olsa) backuplamanız, belki gerekli olabilmesi açısından sağlıklıdır.
5- Çözmeye çalıştığımız sorunun sizdeki sorun olduğundan emin olun (*#06# yazınca imei çıkmaması, telefonun hatta bağlanamayıp uçuş modunda takılması aynı zamanda ürün koduna ulaşılamaması)

Başlarken edinmemiz gereken uygulamalar:
1-
Root Explorer (indirmek için )
2- Busybox [4,81 Mb] (İndirme: 928)
3-
Android Terminal Emulator [455,51 Kb] (İndirme: 2588)
4-
Hex Editor [2,15 Mb] (İndirme: 758)
5-
SGS Toolbox [37,5 Kb] (İndirme: 708) [28,57 Kb] (İndirme: 309)

Başlıyoruz:

1- Busybox'ın son versiyonunu kurun.
2- Root Explorer'ı açın ve EFS klasörünün bir kopyasını hafıza kartınıza kurun.
3- Kopyaladığınız bu dosyaları bilgisayarınıza da atmayı unutmayın. (Bozuk da olsa yapın)
4-
Dosyaları kopyaladığımıza göre ve ayrıca editleyeceğimiz dosyalar zaten hasarlı olduğuna göre, yerinde editlemenin bi sakıncası olmayacaktır.
EFS klasöründe bu aşamaları yaparken muhattap olacağımız tek bir dosya nv_data.bin dosyasıdır
5- Hex editor yazılımını açıkyoruz ve program açıkken ister kopyaladığımız ister orjinal olan nv_data.bin dosyasını açıyoruz

menü tuşuna basıp yazılımın jump to adress özelliğini kullanarak nv_data.bin dosyasının arzuladığımız satırına sıçrama yapabiliyoruz.

çıkan ekrana 0188008 yazıyoruz ve de bizi o satıra götürüyor

satırdaki 8. blocku editliyoruz (yeşil yazıların son kolonu) rakamı 41 olacak biçimde değiştiriyoruz
SATIR 00188008
Kolon 8 = 41

6- Bir alttaki satıra iniyoruz ki o satır 0188010 olacaktır.
bu satırda daha öncekiler gibi 8 kolon var. bu 8 kolonun ilk iki kolonunu 54 olacak biçimde değiştiriyoruz.

satırın bitişiğindeki yazının başı TT olarak değişmiş olması lazım.
SATIR 0018010
Kolon 1 = 54
Kolon 2 = 54
Bitişiğindeki yazı TT....SG olacak

7- Şu anda 0018020 satırına bir göz atalım. Sağdaki yazı ATOR yada ATMB ise, (AATT'den başka birşey ise) nv_data.bin dosyanız bozulmuştur gerçekten, bu da doğru yoldasınız demektir.

0018020 satırını da düzeltiyoruz bundan dolayı,
SATIR 00188020
Kolon 2 = 41
Kolon 3 = 54
Kolon 4 = 54

Hemen şimdi bu satırın da sonundaki yazı AATT.... gibi gözükecektir.

DOSYADAKİ SATIRLAR AYNEN ŞU ŞEKİLDE görünmesi Gerekli
00188008|2e|34|00|00|00|00|ff |41|.4....A
00188010|54|54|00|00|00|00|53|47|TT....SG
00188018|48|2d|49|38|39|37|5a|4b|H-I897ZK
00188020|41|41|54|54|00|00|00|00|AATT....

8- Dosyayı Kaydedip çıkıyoruz ve de dosyayı orjinal efs klasöründeki dosyanın üstüne yapıştırıyoruz, ikisinin yer değiştirmesi lazım. fakat ki orjinalin üstünde farklılık yaptıysanız kaydedip çıkmanız yeterli olacaktır
9- EFS klasöründeki tüm nv_data isimli dosyaları siliyoruz (YENİ YAPTIĞIMIZ NV_DATA.BIN DOSYASI HARİÇ) şunlar silinecek kısacası (nv_data.bak, nv_data.bak.md5, nv_data.bin.md5)sakın nv core yazanları silmeyin)
10- Terminal editoru açıyoruz ve ayrıca aynen şu satırları yazıyoruz
su
busybox chown 1001:1001 efs/nv_data.bin
reboot
(terminal editorde su komutunu yazdıktan daha sonra bazen klavye kaybolabiliyor, yazılıma girip çıkmak problemi çözüyor)
11- Cihazınız kapanıp açıldıktan daha sonra imei kodunuzu ve product code'u check etmek amacıyla sgs tools programını çalıştırabilirsiniz.

Çözüm Önerisi 3:

Orjinal dump yada rom olan bir om yükleyin aynı methodla ve ayrıca yine efs silin kurarken... telefonunuz orj. haline döner... efs rom içerisinde bir uyarıcı bulamadığından cihazınızı komple flashlar... fakat flash backup kısmıda silindiyse %10 ihtimal lakin ancak jtag ile birlikte cihazınız orj.. imei ile uyanır..

Çözüm Önerisi 4:

Samsung'un Android'li akıllı telefınları İmei 00000000000000 olanları düzeltme (Box olmadan) Galaxy i9000 gibi modellerde de çalışır.
Repair IMEI 000000000000000 TO 004999010640000
IMEI 000000000000000 = SİNYAL YOK [ ŞEBEKE GELMEZ ]
IMEI 004999010640000 = TAM SİNYAL [ ŞEBEKE GELİR ]

Ne şekilde Yapılır:
= cihazı root edin
= NV_DATA yı çalışan bir telefondan kopyalayın
= nv_data yı çalışmayan cihaza kurun
= telefonu yeniden başlatın
= tamamdır

NOT: İşte bu nv_data yedeğinine sahip olmayanlar için geçerlidir.

Çözüm Önerisi 5:

Android yazılımlı cihazlar için imei değiştirmeye.

İlk önce telefonunuzu root yapmanız lazımdır.
Daha Sonra "Terminal Emulator" [455,51 Kb] (İndirme: 2588) yazılımını indirin ve de kurun
Uygulamaya girince karşınıza mavi ekran gelecek hemen önce oraya su yazarak enter e basın ve de superuser olarak programı kullanmaya başlayın.Misal olarak yazacağımız imei şu olsun

123456789012345
Şu anda aynı yere hemen aşağıdaki kodu yazıp entere basıyoruz bir hata almamışsak teli kapatıp açıyoruz ve çok yeni imei hayırlı olsun.

IMEI 1 için
echo 'AT+EGMR=1,7,"123456789012345"' >/dev/pttycmd1

IMEI 2 İçin
echo 'AT+EGMR=1,10,"123456789012345"' >/dev/pttycmd1

Çözüm Önerisi 6:
Kardeşim iyi güzel hoş da bunlar imei değiştirme benim imeim canavar gibi duruyor ben sorunumumu anlatamadım acaba :(

NextWorld

NextWorld

Üye
Anladımda yazdım işte:D

Bak her telefonda aynı modem ve kernel yükleyince düzeliyor.
Bendede öyle oluyur. Modem ve kernel yükleyince düzeliyor bi araştırıp dene
S3 mini modem yaz
sonra kernel yaz cwmden flashla

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
tamamdır kardeşim peki diyelim ki modem kernel kurdum daha sonra rom atınca falan atock roma dönünce gene her seferinde aynı şekilde modem ve kernel kumam gwekecek mi?
ikinci olarak orjinal stock rom kurarken yada cm kurarken zaten kernel ve modem kurmuyor mu ki?
üçüncü olarak ta orjinal kernel ve modem bulmam lazım değil mi?

NextWorld

NextWorld

Üye
Öyle değil senin kurduğun rom alman romu içinde alman modemi var ondan şebeke gelmiyor misal...
sen stockta hangi modem varsa onu alıp kurduğun romun üstüne yükleyeceksin böylece şebeke geri gelicek mantık bu yaniSenin telefonun telefon hakkında yazar xxmg4 gibi orada ne yazıyorYada stock romun içini PC de aç
içinden modem.bin dosyasını çıkar
telefona custom rom yüklüyken odinden modem.bin i flashla:oke:

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
kardeşim benim telefonda şu an orjinal 4.1.2 Türkiye stock rom kurulu csc si tur şebeke vs. suan var ama mesela cm11 kurunca yada başka rom anabant sürümü xxx yazıyor ve şebeke vs. gelmiyor çoğu romda aynı sıkıntı önceden böyle birşey asla yapmıyordu şimdi yapıyor neden yapıyor bunu ben telefonu o eski günlerine geri getirip rom vs atınca eskisi gibi olsun istiyorum :D
Öyle değil senin kurduğun rom alman romu içinde alman modemi var ondan şebeke gelmiyor misal...
sen stockta hangi modem varsa onu alıp kurduğun romun üstüne yükleyeceksin böylece şebeke geri gelicek mantık bu yaniSenin telefonun telefon hakkında yazar xxmg4 gibi orada ne yazıyorYada stock romun içini PC de aç
içinden modem.bin dosyasını çıkar
telefona custom rom yüklüyken odinden modem.bin i flashla:oke:
stock romu nasıl açabiliriz

NextWorld

NextWorld

Üye
Dediklerimi doğru yaparsan sorun çıkacağını zannetmiyorum.
Yinede sorumluluk kabul etmiyorum.
Custom romu yüklendikten sonra ilk kerneli sonra modemi cwmden install.zip ten flahla!
Kernel

Modem
Uyguladiktan sonra haber verin

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
Dediklerimi doğru yaparsan sorun çıkacağını zannetmiyorum.
Yinede sorumluluk kabul etmiyorum.
Custom romu yüklendikten sonra ilk kerneli sonra modemi cwmden install.zip ten flahla!
Kernel

Modem
Uyguladiktan sonra haber verin
Akşam uygulayacağım sizce stock romdan sonra normal rom falan atıva tekrar bunları yüklemene gerek kalacak mı telefonum eski haline dönecek mi çok uğraştırdım sizi ama üniversite kayıtlarımlada uğraşıyorum da :D

NextWorld

NextWorld

Üye
Her custom rom yüklediğinizde modem ve kernel hangi ülkeninse artık ona göre değişir. Bu yüzden modemi ve kerneli sizin atmanız gerekiyor.
Stock kurarduktan sonra ise tekrar atmanıza gerek yok zaten içindekiler türkiyenin modemi ve kerneli tekrarına gerek yok :oke:

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
Her custom rom yüklediğinizde modem ve kernel hangi ülkeninse artık ona göre değişir. Bu yüzden modemi ve kerneli sizin atmanız gerekiyor.
Stock kurarduktan sonra ise tekrar atmanıza gerek yok zaten içindekiler türkiyenin modemi ve kerneli tekrarına gerek yok :oke:
Kardeşim ama ben önceden telefonu ilk aldığım zamanlarda cm rom atınca böyle bir sıkıntı olmuyordu neden zamanla böyle olmaya başladı :)

NextWorld

NextWorld

Üye
imei değiştirmişsin ondan olabilir mi?
Dene istersen olursa ne ala :D
Olmazsada yapabileceğim başka bir yardım kalmadı.

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
Yok imeim en başından beri değişikti :) çok teşekkür ederim kardeşim ben sana tabi deneyip buraya bildireceğim :)
Denedim kernel dosyasını cmw görmedi bende odinden attım tel açılmadı sadece cm nin açılış ekranında kaldı modemi cmw den flash attım gene olmadı tekrar cm kurdum anabant sürümü xxx ti dedim sadece cmw den modem atım attım olmadı malesef yarında stock rom kuracağım sıfırdan öyle kullanacağım artık telefonu yapacak birşey yok :( çok teşekkür ederim kütşat kardeşim :)
Stock rom için sadece odinden stock rom atayım değil mi var mıdır tamamen sıfırlayıp stock rom atma benim bilmedğim birşey var mı acaba ben stock rom için direk odinden atıyorumda :)
YANİ TAMAMEN SIFIRLAYIP SIFIRDAN STOCK KURMAK :)
BİLYORUM FAZLA ŞEY İSTEDİM AMA BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR :)

NextWorld

NextWorld

Üye
rica ederim Evet,Odinden Atıcaksın:)
Keşke olsaydı
Kernel dosyasının Uzantısı neydi rar zip ne yazıyordu belki zipin içinde bir zip daha falan vardır ondan sordum:D

hacking53

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim Evet,Odinden Atıcaksın:)
Keşke olsaydı
Kernel dosyasının Uzantısı neydi rar zip ne yazıyordu belki zipin içinde bir zip daha falan vardır ondan sordum:D
Yok bakmıştım içine malesef olmadı ama çok teşekkür ederim yardımların için :)

NextWorld

NextWorld

Üye
rica ederim