[REHBER]Windows 10 Nihai Performans Modunu Açmak

Sponsorlu Bağlantılar

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
[REHBER]Windows 10 Nihai Performans Modunu Açmak
Bilgisayarın hızını artırmak için didinirken denk geldiğim bir olaydır . Forumda aradım böyle bir konu göremedim . Windows 10'un kendisinde gizli bir güç modu . Kendim uyguladım , henüz farkı test etmedim fakat test edenlerden kimisi birşey olmadı derken kimisi gözle görülür performans artışı yaşadığını söylemiş . Doğrudan microsoftun forumundan alaraktan konuyu anlatayım denemek isteyenler kendileri denerler , kolay gelsin :

Sayın Windows kullanıcıları;

Eğer bilgisayarınızın güç seçenekleri arasında Nihai Performans seçimi de olsun istiyorsanız aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz.

1) Yönetici haklarıyla Komut istemi penceresi açın.[Başlata cmd yazıp aratın ve komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın]

2) Bu pencereye powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 komutunu girin. Bu komut sizin bilgisayarınıza uygun olarak Nihai Performans kodu oluşturacak. Örneğin: f15d20ed-d49b-4048-9be3-ae3e6d877163. Bu kod her bilgisayara göre değişir.

3) Oluşan kodu powercfg /s f15d20ed-d49b-4048-9be3-ae3e6d877163 [Dikkat burdaki kodu kendi kodunuzla değiştirip yapıştırın ilk seferinde ben bunu denedim cmd hata veriyor fakat mod güç seçeneklerine geliyor.] halen açık olan komut istemi penceresine girin ve çalıştırın <Enter> tuşu.

Ben burdaki adımları uyguladım . Pilden güç seçeneklerine girdiğimde nihai performans modu gelmişti . Konunun microsoft answers sayfasındaki anlatımına da bakmak isteyen varsa linki :

Ne İşe Yara Bu Mod ?:
Bu modun ekleyeceği farklılıklar şunlarmış :
  • Sabit disk asla uyku moduna geçmez.
  • Javascript zamanlama frekansı azami olarak belirlenir.
  • Uyku ve Hazırda Beklet modları kapatılır.
  • İşlemci durumu, soğutma ayarı ve azami işlemci hızı en yüksek değerlere çekilir.
Beğenmeyenler nasıl silebilir ?:
Gelişmiş güç seçeneklerine gidin. Nihai Performans Modu’nun yanındaki "Plan ayarlarını değiştir" ibaresine tıklayın. Sonraki pencerede en alttaki seçeneğe tıklayarak, modu silin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387

PALA.

PALA.

Üye
Güç planı oluşturdan yeni plan oluştur var oradan yüksek performans ekleniyor.
Hangi farklı özelliği ekliyor güç seçeneklerine ? Madem bir konu açtın, sonucu da yaz :)

• Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve Silinen Üye 2526643
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Güç planı oluşturdan yeni plan oluştur var oradan yüksek performans ekleniyor.
Hangi farklı özelliği ekliyor güç seçeneklerine ? Madem bir konu açtın, sonucu da yaz :)
konunun sonuna ekliyorum onu yazmayı unutmuşum :D
Mesaj birleştirildi:

Çok da gerekli değildir belki ama forumda görmeyince eksik kalmasın diye eklemek istedim :D . Aman aman bir performans artırmayacak gibi yüksek performansa kıyasla

• Beğen
Tepkiler: PALA.
arslan3332

arslan3332

Üye
Bu bildiğimiz güç ayarlarında ki modlar arasından yüksek performans seçimini yapmak. Bu kadar uğraşmaya ne gerek var aralarında gram fark olacağını zannetmiyorum büyük ihtimalle yüksek donanımlı özel hazırlanmış cihazlar için yapılan bir seçenek ama bizim gibi sıradan kullanıcıları etkileyeceğini zannetmiyorum. Şunuda söylemek lazım modlar arasında ki yüksek performans gerçekten performansı yükseltiyor aktif kullandığım bir özellik ama soğutman iyiyse oyunlarda uzun süre kullanın ayrıca gelecek olan elektrik faturasınada hazırlıklı olun. :D

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Karacaahmet1993
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Yüksek performansla bire bir aynı olsa windows böyle birşey yapmaya uğraşmazdı herhalde vardır bir bildikleri :D

• Beğen
Tepkiler: ömer talat katı
arslan3332

arslan3332

Üye
büyük ihtimalle yüksek donanımlı özel hazırlanmış cihazlar için yapılan bir seçenek
Böyle olmadığını düşünenlerin deneyip test etmesini isterim bizide aydınlatmış olur ama aksi olsaydı her kullanıcıya standart olarak diğer modlar gibi bu moduda açık sunarlardı.

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
    Konu Sahibi
Bugün denedim . Yüksek performansta kullanıyordum , nihaiye geçtim ben gözle görülür bir fark görmedim doğrusu .

• Beğen
Tepkiler: arslan3332

Üst Alt