Qashqai Türkiye'de Satışta


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin


Nissan Otomotiv A.Ş Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, Nissan Qashqai’nin; Crossover segmentinin “yaratıcısı”, Euro NCAP testlerinin en güvenli aracı ve 2009′un başından beri SUV segmentinin “satış lideri” olduğunu söyledi.

Sancaktaroğlu, Nissan Qashqai’nin yeni versiyonu Platinum’un Türkiye’de satışa sunulması dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Qashqai Platinum’un da Qashqai gibi “asi şehirli” imajını taşıdığını kayderek, “Ancak sahip olduğu benzersiz tasarım ve teknoloji özellikleri sebebiyle biz ona ‘fazlasıyla şehirli, fazlasıyla asi’ diyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sancaktaroğlu, Qashqai Platinum’u kısa bir süre önce satışa sunduklarını belirterek, “Talep, tahminimizden fazla geldi. Ağustos’ta satış kampanyamız vardı, oraya çok talep geldi. Bu ay içerisinde onları teslim edeceğiz. Az miktarda (sipariş) verdik, onun 4-5 katı talep geldi” şeklinde konuştu.

SUV segmentinde pazar paylarının 12-13 arasında olduğunu ve bunu biraz daha yukarı çekmek istediklerini ifade eden Sancaktaroğlu, “1 Ekim’de ne olacağını bilmiyoruz. ÖTV indirimi devam edecek mi, etmeyecek mi? Farklı bir uygulama mı başlayacak?” diye sordu.

Sancaktaroğlu, Qashqai’nin her koşulda satılan bir araç ve Platinum’un da donanım olarak Qashqai’nin en üst modeli olduğunu, Qashqai için bir takım hedefleri bulunduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Benim için önemli olan pazar payına ulaşmak. Adet pazara bağlı. 20-25 bin adetlik pazardan konuşurken bir ara 50-60 bine çıktı. Eylül son ay… 1 Ekim’de ne olacağını bilmiyoruz. Eğer ÖTV eski değerine çıkarsa satışlar ne kadar yavaşlar? Mevsimsellik açısından son 3 ay otomotivde gerçekten iyi aylardır. Bir anda vergi yükselirse durma olabilir ki biz bunu Haziran’da yaşadık.”

“Pazar payı olarak şu anda geçen yılın üzerindeyim”

İlkim Sancaktaroğlu, ÖTV indiriminin ne kadarlık artı satış getirdiğine ilişkin bir soru üzerine, pazarda Ağustos tahmini kapanış adediyle bakıldığında yüzde 2′lik bir daralma olduğunu belirterek, “Ben pazar payı olarak şu anda geçen yılın üzerindeyim” dedi.

Sancaktaroğlu, vergi indirimi ile ilgili Eylül sonrası beklentisinin ne olduğuna ilişkin bir soruya, “Haziran’da aynen devam edeceğini tahmin ediyorduk. Çünkü devletin vergi gelirinde artış olduğu ispat edildi. Fakat bir anda yükseldi. Onun için ben bu işe ‘yazı tura’ diyorum. İki taraf da gelebilir. Aynı tutabilirler, kaldırabilirler, kaldırıp başka bir sistem devreye alabilirler” karşılığını verdi.

ODD olarak bir rapor hazırladıklarını, Ankara’da bunun sunumunun yapıldığını anlatan Sancaktaroğlu, bir hurda yasası çıkması, hurda teşviği olması istediklerini, bunun için araçların değerlendirileceği merkezlerin kurulması gerektiğini kaydetti.

2012-2013 gibi iç pazarın 1 milyonun üzerine çıkmasının söz konusu olduğunu belirten Sancaktaroğlu, şöyle devam etti:

“Ne kadar çok araç satılırsa devletin de geliri o kadar fazla olacaktır. Burada devletin sürümden kazanması lazım. Bunların hepsini rakamlarla gösterdik. Ama hükümet ne kadar verecek onu şu an için bilmiyoruz. Böyle devam ederse ben geçen yılın biraz altında kapanacağını tahmin ediyorum. Eğer kesilirse, bir Haziran yaşarsak, toparlanabilir mi bilmiyorum. Bizim için pazar önemli. Biz export’u kontrol edemiyoruz.”

Vergi teşviğinin kaldırılması durumunda pazarın daralacağını savunan Sancaktaroğlu, “Şu anda tahminimiz toplam pazarın sene sonu kapanışı 470 bin civarı… Binek ve hafif ticari araç… Sene başında ‘300-350 bin ancak olur’ diyorduk” şeklinde konuştu.

Nissan Otomotiv A.Ş’nin şu ana kadar hedeflerinin ilerisinde olduğunu, bunda Qashqai’nin çok büyük rolü bulunduğunu ifade eden Sancaktaroğlu, “Pazar payı için geçen yıla göre Nissan Otomotiv’de bir büyüme olacak. Geçen yıl 1,2-1,3 ile kapatmıştık. Bu yıl 1,5′u geçeceğimizi tahmin ediyorum” dedi.

Nissan Otomotiv A.Ş. Genel Müdürü Takahide Aibara da yaptığı konuşmada, Türkiye’ye güvendiklerini ifade etti.

Yeni Nissan Qashqai Platinum

Verilen bilgiye göre, Qashqai Platinum’un öne çıkan en önemli özelliği Connect Multi Medya paketine sahip olması. Bu sistem bütün Platinum’larda standart olarak sunuluyor. Dokunmatik geniş LCD ekranı, radyo CD, MP3 player, Ipod ve USB bağlantı üniteleri, Bluetooth sistemi, Geri Görüş Kamerası ve Türkçe kullanım menüsü bu sistem içinde yer alıyor.

Platinum’ların diğer özellikleri arasında rehber çizgili renkli geri görüntü kamerası bulunuyor. 18 inçlik 5 kollu ve çift renkli alüminyum alaşım jantlar ve tavan rayları, yerden 20 santimetre yüksek olan aracın Crossover görünümünü güçlü kılıyor.

1.6 benzinli Platinum’un 54 bin 990 lira, 1.5 dCi Platinum’un 59 bin 990 lira ve 2.0 dCi Platinum’un 77 bin 748 lira olduğu bildirildi.

Tuning
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt