özgeçmiş nedir?


Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Özgeçmiş, başvurulan işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuzu, bugüne değin neler yaptığınızı, ne tür becerileriniz olduğunu, ne bildiğiniz ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir.

İşverenler;'Neden bize başvurdu?' 'Bizim için neler yapabilir?' 'Bilgi ve yetenekleri nelerdir?' 'Kişisel özellikleri, değerleri nelerdir?' 'Özellikleri işin gerektirdiği özellikler mi? gibi sorulara cevap ararlar. Dolayısıyla özgeçmişiniz bu sorulara cevap verebiliyor nitelikte olmalıdır. Kısacası özgeçmişiniz işverenlere;

'Ben bu işi yapabilirim.' 'Ben bu işi istiyorum.' 'Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim'
mesajlarını verebiliyor olmalıdır.

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCEÖzgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedefinizi belirlemeli ve bu hedefe yönelik olarak özgeçmişinizi hazırlıyor olmalısınız. Özgeçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır.

CV YAZARKEN YAPILAN BÜYÜK HATALAR

Profesyonellikten Uzak Olmak
Dikkatsizlik
Aşırı Şirinlik Ve Zeka Oyunlarına Başvurmak
Gereksiz Bilgiler Vermek
Belirsizlik ve Anlaşılmazlık Yaratmak
Yalan Söylemek
Aşırı Kişiselleşmek

ÖZGEÇMİŞ İPUÇLARI

Özgeçmişinizi işlevsiz duruma getirecek 5 HATA:

HATA 1: Tarihlerin belirtilmemesiTarih belirtilmemiş özgeçmişler genelde dikkate alınmamaktadır. Çünkü adayın bilgi sakladığı düşünülmekte, örneğin geçmiş is tecrübeleri, işsiz geçen süreler bilinmediğinden negatif bir izlenim bırakmaktadır.

HATA 2: Az sayıda başarıdan bahsedilmesiBir Özgeçmiş yetenekleriniz ve kabiliyetlerinizi pazarlayan bir dokümanın tasarlanmış halidir. Dolayısı ile bu bir pazarlama işi olduğuna göre başarılarınızın altını çizin ve mütevazı olmayın.

HATA 3: Güncel olmayan bilgiler yazılmasıÖzgeçmişiniz sizin hayat hikayeniz değildir. İşverenler son zamanlarda neler yaptığınızı öğrenmek ister. 30 yıl veya daha fazla önceki iş tanımının yazılması Özgeçmişinizi gölgeleyecektir.

HATA 4: Danışman Unvanının kullanılmasıBazı adaylar mevcut is durumlarını tanımlarken danışman deyimini kullanmaktadırlar. Ancak bu terim çok geniş anlam taşıdığından İnsan kaynakları uzmanlarını veya işverenleri rahatsız eder. Danışman unvanı sadece belirli bir görev veya spesifik bir proje için kullanılabilir.

HATA 5: Çelişkili Bilgiİnsan kaynakları uzmanları veya işverenler aday listelerinde adayların detaylı özgeçmiş bilgileri ve resimlerinin gereksiz olduğu konusunda hemfikirlerdir. eleman.net deki özgeçmişiniz sadece is arama veya işverenlerce aramada kullanılan birinci adımdır. Önemli olan bu aramalar sonucunda yüzlerce aday içerisinde mülakata çağrılacak olmanızdır.
 


Üst Alt