Oyunlarda ekran donması

Sponsorlu Bağlantılar

denisjr

denisjr

Üye
    Konu Sahibi
Oyunlarda ekran donması
Merhaba arkadaşlar. Garip bir sorunum var ve çözemedim. Orjinal windows var ve steamden satın aldığım oyunları oynuyorum. Bazı oyunlarda yani şimdiye kadar karşılaştığım 4 oyunda sıkıntı yaşıyorum.

Ryse son of roma
Farcry 3
Farcry 4
Ve dün yüklediğim dying light

Genelde 1 saat sonra ekran donuyor tek renk olarak sonrasında dırrrrrrrr diye takılma sesi çıkıyor :D restart atmak zorunda kalıyorum. Diğer oyunlarda böyle bir sorun yok 3-4 saat oynasam bile. Araştırdım ama sanırım asus r9270x ekran kartından kaynaklanabilirmiş. Bu konuyla ilgili bilginiz var mı? Eğer gerçekten böyle bir şey var ise msi almayı düşünüyorum 1050ti 4gb gaming sanırım.
Ekran bunun gibi oluyor

Son düzenleme:

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Isınmadan olabilir. Donanım sıcaklıklarını oyun esnasında gözden geçirin.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bende de aynı sorun vardı. Ekran kartı sürücüsü işletim sistemi ile uyumsuz olunca kendi kendine kitleniyordu sistem. Media playerda müzik dinlerken bile kitleniyordu. Yani sorun işletim sisteminin kurulu olan sürücü ile uyumsuz olması.

denisjr

denisjr

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci geçen sene aldım i5 6600k evo 212 kullanıyorum soğutma olarak. Ana kartı da yeni aldım msi carbon gaming ve ddr 4 ram aldım 8 gblık. Bu sistemde sadece ekran kartını değiştirmedim. Eski sistemimde de bu sorun vardı. Bu yüzden sorunun ekran kartından kaynaklandığını düşündüm. Sürekli güncel tutuyorum sürücüyüde.

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Msı after bunner yükleyin ekran kartının sıcaklığını kontrol edin ara ara .

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
denisjr

denisjr

Üye
    Konu Sahibi
Msı after bunner yükleyin ekran kartının sıcaklığını kontrol edin ara ara .
Peki ekran kartı fanlarını yükseltsem hız olarak o şekilde oynasam. Yani sizce ısıdan dolayı mı kaynaklanıyor? Bazen 3 saat oynuyorum takılmıyor bazen yarım saat oynuyorum takılıyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Şimdi veri iletiminde bir sıkıntı olduğundan şüphelendim benim de başıma geldi . Ekran kartının Rami normalde 700 MHz msı afterbunner ile 900 MHz yapınca takılma yapabiliyor. RAM hızını oynamasam bile aynen sizin ki dır sesi geliyor ve görüntü donuyor reset atmam gerekiyor. İşletim sistemi ile alakalı değil de bu durumun daha çok donanım değişikliklerinde meydana gelebileceğini düşünüyorum. Niye ise şöyle geçen maziden kalma direksiyon setini bağladım . Sürücü falan güncel . Oyuna girdim tanımadı falan filan sonunda dır sesi ve ekran donması .
Ekran kartı çalışırken donanım değişiklikleri veri aktarmasını engellediği için sanırım . Yeni modellerde buna çare bulmuşlardır diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Peki ekran kartı fanlarını yükseltsem hız olarak o şekilde oynasam. Yani sizce ısıdan dolayı mı kaynaklanıyor? Bazen 3 saat oynuyorum takılmıyor bazen yarım saat oynuyorum takılıyor.
Donanımın bileşenleri seçici olabilir ve karakteristiği ısıya bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Hata ram den bile kaynaklanabilir frekans farkından olur böyle kilitlenme.
Termal macun deforme olmaya başlamışsa 10 gün normal ısıda sorunsuz çalışırken, 10 dk yüksek ısıda sorun çıkartabilir.
Ayrıca yeni nesil çoğu anakart zaten ısı hat safaya ulaştığında sistemi güvenli şekilde kapatır.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Speccy İle Sistem ısılarını Devamlı Kontrol Et.Eğer Sorun Yoksa Yazılımsal Olarak Sorun Olabilir Eski Sürücüleri Dene 2 3 Sürüm Öncekileri.Yine Varsa Belki Donanımsal Bişeydir Çipset Arızası Gibi Başka Pcde Deneyebilirsen Ne Ala Ortaya Çıkar

• Beğen
denisjr

denisjr

Üye
    Konu Sahibi
Msi programını kullanıp fanların hızını 90 yaptım hızlı çalışıyor sürekli. Hızlı çalıştırması sorun çıkarmaz sanırım. Şuanlık bir sıkıntı yok gibi. Mining olaylarından dolayı baya fırlamış ekran kartı fiyatlarıda. Şimdilik bu şekilde takılmaya devam. Teşekkürler değerli yorumlarınız için. Herhangi bir sonuca ulaşırsam yazarım yinede.

Üst Alt