Nt Kernel & System nedir, nasıl kurtulabilirim.

Sponsorlu Bağlantılar

CrossFireX

CrossFireX

Üye
    Konu Sahibi
Nt Kernel & System nedir, nasıl kurtulabilirim.
Bilgisayarıma 2 gün önce format attım. Formattan bu yana sistemi NT Kernel & System adında bişey kullanıyor. İşlemcinin %5 ila 10 u arasında hiç durmadan çalışıyor. Bunu nasıl pasif edebilirim veya bu nedir bilgisi olan varsa söyleyebilir mi?

Teom@n

Teom@n

Üye
Görev yöneticisinin ekran görüntüsünü koyabilir misin?

CrossFireX

CrossFireX

Üye
    Konu Sahibi
Ekran görüntüsü burda

Teom@n

Teom@n

Üye
Sorunun çözümü ile ilgili olarak; yabancı sitelerden ve Microsoft'un forumlarından çıkardığım bir kaç sonuç var;

-Zararlı bir yazılım olma ihtimali düşük. Ki sen yeni format atmışsın. (Format sırasında kullandığıın işletim sistemi ve diğer programlar nedir bilemiyorum bu nedenle bir ihtimal olabilir.)
-Sisteminde bazı donanımların driverlarından kaynaklanıyor olabilir, tüm donanımlarının güncel driverlarını bul ve yükle. Sisteminde gereksiz driverlar varsa bunlarıda bul ve kaldır. Ayrıca bir iki link var onları incele. Kendine göre çözmüş olanlar var.

Ayrıca linkteki programı indir ve analiz et. Ona göre araştırmaya devam edelim.

Ayrıca bir arkadaştan alıntı yaptım:

Sorunun çözümünü ayrıntılı biçimde anlatayım.

Bir uygulama var, sebepsiz yere işlemcini sömürüyor, ortada çalışan bir program yok, belirti yok, harddisk ledi çatlayacak gibi sürekli yanıyor, işlemciyi %50 ile %100 arasında meşgul eden uygulamayı sonlandıramıyorsun, buna izin vermiyor, admin yetkisi kullanarak bunu yaptığında ise Windows 7 gibi yeni üretilmiş ve neredeyse sorunsuz bir işletim sistemi mavi ekran verip sistemi resetliyor.

İnternette her hangi bir forum sitesinde veya teknik destek birimine bunları söylediğiniz zaman %99 olasılıkla size soracakları ilk şey "Sisteminizde virüs veya spyware olabilir. Kontrol ettiniz mi? Temiz olduğundan emin misiniz?" Bu çok haklı bir soru çünkü yukarıda anlattığım sebepsiz ve mantıksız olaylara genellikle virüs veya spyware, trojan gibi uygulamalar yol açar.

şimdiden peşin olarak söylüyorum. İçiniz rahat olsun. Eğer yalnızca 10k ile 50k arasında boyutta olmasına rağmen işlemcinizi kemiren, sömüren, sisteminizi hareket ettirmeyen "NT Kernel & System" uygulaması ile başınız dertteyse sisteminizde virüs veya başka bir zararlı olduğu için değil. Gerçekten virüs veya başka bir zararlı tarafından bu sorunu yaşamanız teknik olarak mümkündür. Fakat yeni bir sistem kurmuşsanız, daha yepyeni Windows'unuza hiç bir şey kurmadığınız halde bu sorunu yaşıyorsanız, o zaman söylediğim gibi rahat olun. Bir sorun yok.

Peki sorunun çözümü ne? Önce sorunun kaynağını anlayalım. Ne kadar basit ve masum bir şey olduğunu görünce siz de rahatlayacaksınız. Bildiğiniz gibi Vista ve 7, XP kadar stabil değiller çünkü bizim XP'ye sonradan eklediğimiz pekçok bileşeni, yapıtaşını zaten içinde barındırır. Bunun avantajları saymakla bitmez. Ama işte bu sorunda olduğu gibi yan etkileri de yok değil. Çünkü Windows Installer, .NET Framework gibi yapıtaşı ni iğindeki pek çok uygulamayı içinde barındırmak, açılışta daha fazla servis yürütmek demek, masaüstüne gelene kadar yüzlerce parçayı yerine oturtmak zorunda kalmak demek. Windows 7 bu konuda Vista'dan çok daha yeteneklidir -ki zaten XP performansına yakın bir stabil çalışma hızına sahiptir.

İşte bizim başımıza iş açan sorunun kaynağı bu yapıtaşlarından biri. İşlemcimizi %100'e yakın meşgul eden şey görünürde NT Kernel & System'dir. Bizi hayrete düşüren de, işlemciyi bu meşgul etmesine rağmen boyutunun 100lerce Mbyte yerine sadece 15Kb, 25Kb gibi komik bir boyutta olması. Aslında herşey mantıklı. Çünkü işlemciyi meşgul eden uygulama o değil. O işi asıl yapan mscorsvw.exe adlı uygulama. Ne yapar bu uygulama? Yaptığı şey çok masum. .NET Framework dosyalarını daha hızlı çalışabilmesi için optimize ediyor, yeniden derliyor, düzenleme ve hızlandırma ayarları yapıyor. Bilgisayarı kendi halinde bıraktığımızda disk birleştiricinin devreye girmesi gibi. Ve bunu sadece 1 kez yapacak. Yani işlem bittiği zaman aynı şeyi bir daha asla yapmayacak. Bizden tek istediği, donanımlarımızın hızına göre 2-10 dakikalık bir süre.

Tabi arka tarafta yapılan işlemin bu kadar masum ve aslında yararlı bir şey olduğunu bilmediğimiz için paniğe kapılıp sonlandırmaya çalışıyoruz, belki sistemi yeniden başlatıyoruz, belki farklı uygulamalar kullanarak her defasında bu işlemi yarıda kesiyoruz ve o da sürekli yeniden yapmaya çalışıyor.

Sisteminizi kendi haline bırakın, gerekirse 10-15 dakika dokunmayın. mscorsvw.exe belki 1, belki 2 farklı uygulama şeklinde gör yöneticinizde cirit atsın, yapması gerekenleri yapsın, sonra %0'a düşsün. O zaman NT Kernel & System satırı da CPU kullanım sırasında en dibe inecek.

CrossFireX

CrossFireX

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayarımda uğraşırken bulduklarımı söyleyeyim öncelikle. Bilgisayarımı güç tasarrufuna aldığımda veya İnternet bağlantısını kestiğimde NT Kernel ve System çalışmasını sonlandırıyor. Aksi halde yine işlemciyi sömürüyor. Sizin önerdiğin programda baktığımda ise sadece System yazıyor. Başka ayrıntı yok. İşlemi sonlandırdığımda ise sistem kilitleniyor. Bu arada Windows 7 Home Premium kullanıyorum. Windowsu notebook umun kendı product keyıyle etkinleştirdim. Windowsun tüm güncellemelerinide yaptım :(

Teom@n

Teom@n

Üye
Process Explorer ile hangi sistem bileşenleriyle etkileşimde olduğunu öğrenebildin mi? Ayrıca sömürüyor derken %5-10 civarı demiştin?
Güç tasarrufuna aldığında yada interneti devre dışı bıraktığında etkisizleşiyorsa zararlı bir yazılım olması için bence bir sebep yok. Temiz bir kurulum yaptığınıda düşünürsek bu ihtimal iyice zayıflıyor. Özellikle tasarruf moduna aldığında etkisizleşmesi büyük bir sebep. Zararlı yazılımların hiçbirinde böyle bir duyarlılık görmedim şu ana kadar, bilen varsa öğrenmek isterim.

Gelelim kendi bilgisayarıma; benim dizüstü bilgisayarımda da var. İnternet bağlıyım, sistemimde onlarca program kurulu, zararlı sitelerde cirit atıyorum fakat hiçbir hareket yok. Ve de Process Explorer ile yaptığım analizlerde, herhangi olumsuz birşeye rastlamadım. Etkileşimde olduğu diğer sistem bileşenlerinide denetledim. Herşey normal.

Ben kafanı takacak birşey olduğunu sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: CrossFireX
CrossFireX

CrossFireX

Üye
    Konu Sahibi
Yardımlarınız için teşekkürler. Güncellemeleri yapınca biraz artmıştı 15 civarı filan. Üstte birisinden alıntı yapmışınız hani kendi kendine geçer diye. Gerçekten öyle oldu :D :D Sistem boştayken işlemci kullanımı %0 şimdi . :D

Teom@n

Teom@n

Üye
:oke:

GUGUDALITV

GUGUDALITV

Üye
Arkadaşlar sorun driverlarla alakalı, genellikle kurulum sırasında çok nadir olsa da fazladan driver yüklenmesi yüzünden oluyor (bu driver genellikle internet ile alakalı). Yapmanız gereken tek şey Aygıt Yöneticisini açıp Ağ Bağdaştırıcıları kısmındaki driverları tek tek devre dışı bırakmak, bu işlem bitince tek tek etkinleştirin ve mutlaka birinde ünlem işareti olacak, ünlem işareti olan hangisiyse sağ tıklayıp cihazı kaldır diyin sorununuz kesinlikle çözülecektir.
Alıntı değildir denenmiş kesin çözümdür, Kolay Gelsin...

Üst Alt