Nokia N900 | OverClock (Hız Aştırma) Hakkında Bilmeniz Gerekenler...

Sponsorlu Bağlantılar

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Nokia N900 | OverClock (Hız Aştırma) Hakkında Bilmeniz Gerekenler...

Potansiyel Riskler (Lütfen okuyunuz)

• Hız aşırtma yapmak GARANTİNİZİ GEÇERSİZ KILAR.
  • Cihazınızın kullanım ömrü azalacaktır.
  • CPU aşırtılmış hızı idare edemezse, cihaz açılmayabilir veya stabilliğini kaybedebilir.
  • Batarya ömrü azalacaktır.
  • Cihazınız veri kayıplarına ve dosya sistemi bozulmalarına uğrayabilir.
  • Her cihaz özeldir. Başkaları için düzgün çalışan şeyler sizin cihazınızda çalışmayabilir.
  • Cihaz ağır yükte fazla ısınabilir, donanım parçaları hasar görebilir, çalışmaz hale gelebilir.
  • Herhangi bir acayiplik hissederseniz, saat hızını düşürün.
  • Bütün yaptıklarınız sizin sorumluluğunuzdur. Herhangi bir durumda sorumluluk kabul edilmeyecektir.
Bütün bu uyarılara rağmen hız aşırtma yapmak istiyorsanız (ya çok cesursunuz, ya hiç önemsemiyorsunuz ya da yeni bir cihaz alacak paranız var demektir)

Bu değişikliğin sizin için avantajları şunlardır :

• Çoğu uygulama daha hızlı yüklenir ve çalışır.
  • Cihaz daha hızlı açılır ve kapanır.
  • Menü geçişleri daha hızlı ve hafiftir.
  • Emule edilen oyunlar daha hızlı çalışır. (DrNokSNes, PS4ALL vs.)
  • Kamera daha hızlı çalışır ve resimleri işler.
  • Daha hızlı multi-tasking. Daha çok uygulama aynı anda çalışır.
  • Web sayfaları daha hızlı işlenir. Flash daha hızlı çalışır.
  • Daha hızlı çalışabilecek her şey daha hızlıdır...
Bilmeniz gerekenler

• Hız aşırtma, Maemo Flasher kullanılarak modifiye edilmiş bir çekirdeğin flashlanmasıyla yapılır.
  • Hiç bir ayar veya veri silinmez/değiştirilmez.
  • Orijinal halinde, N900 250Mhz ile 600Mhz arasında dinamik olarak değişen hızlarda çalışır.
  • Lehto'nun çekirdeğinde, 125Mhz ile xxxMhz arasında dinamik olarak değişir.
  • Bir şeyler kötü giderse, orijinal çekirdeği flashlamayı deneyebilirsiniz.
  • Çoğu cihaz 900Mhz'a kadar iyi çalışmaktadır. Bu durum aynı model olmalarına rağmen cihazdan cihaza değişir.
  • Bazı çekirdekler sadece CPU'yu değil, DSP'yi de hız aşırtırlar.
  • DSP'yi gız aşırtmanın pratik anlamda ne faydası olduğu belirsizdir.
  • PR1.2 güncellemesi geldiğinde, orijinal çekirdeği geri yüklemeniz önerilir.
  • PR1.2'de yeni bir çekirdek olabilir, bu yeni çekirdeğe uyan bir yamalı çekirdeğin gelmesini beklememiz gerekecektir.
  • Bu işlemin N900'ünüze kısa ve uzun dönemde nasıl hasar verebileceği belirsizdir.
  • PC'den USB kablosuyla şarj edilirken 500Mhz'da sabit kalacaktır. (normal bir durumdur)
  • Lehto'nun bazı yeni çekirdekleri, tüm frekanslarda daha az voltaj kullanmaktadır, ancak bu çok deneysel ve tehlikelidir. Bu çekirdeklerin sonunda "ulv" eki bulunur.
  • Titan ve Matan tarafından özel üretilen çekirdekler de vardır.
Alıntı

• Beğen
Tepkiler: yalcin33, anl_tr ve Ediz Yiğit

kaan dean

kaan dean

Üye
kardes su meego olayina bi el atsan birde android olayina sana zahmet...

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Araştırmalarım sürüyor... :oke:

kaan dean

kaan dean

Üye
merakla bekliyorum umarim cok acil bilgiye ulasirsin:)))

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
:tşk:

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... :oke:

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
kardes su meego olayina bi el atsan birde android olayina sana zahmet...

Yaptığım araştırmalara göre N900' Android işletim sistemini kurduğun zaman telefonun bazı özellikleri çalışmıyor.

N900' e Android işletim sistemi kurulduğu zaman telefonda çalışan özellikler ve çalışmayan özellikler...

Çalışan Özellikler :

• Dual boot android + Maemo 5
  • Ses
  • Dokumatik ekran
  • N900 klavyesı
  • WiFi
  • Hafıza kartı
  • Batarya göstergesi
Çalışmayan Özellikler :
  • Sarj
  • Telefon özelliği
  • Accelerometere (Sağa sola hareket algılayıcısı)
  • Kitleme tuşu Aç/Kapat
  • Mikrofon
  • FM vericisi
  • FM Radyo
  • Kamera
Uzun lafın kısası Android işletim sisteminin N900' de bir esprisi yok...

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Meego işletim sistemi için de araştırmalarım sürüyor. Henüz daha yeni çıkan bir işletim sistemi ve şuan sadece geliştiriciler için tasarlanmış. PreAlfa modunda. O yüzden daha deneyen falan yok. Yakında işin kokusu çıkar biraz sabır... :)

isonic_6638

Üye
tskler Ue-Gazi bilgilerin icin... ilerde meego da bildirirsen guzel olur.... saygilar...

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim... :oke:

CnrErks

CnrErks

Üye
s.a arkadaslar ya benim N900ün ekranı düz olmuyo sadece arama ekranı tek düz oluyo neden olabilir tlfnun özelliğimi bu?

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Belli başlı uygulamalarda Dikey Modda kullanabilirsiniz. Şuan için Dikey Mod yok. Yatay Mod var. İlerleyen güncellemelerde Dikey Mod geleceği söyleniyor.

batuone

Üye
çok güzel telefonmuş n900 :hmmm

sesssiz_1910

Üye
yaa arkdaslar nokia n900 interneti yavas neyapabiliriz silerden yardim bekliyorum

denizci535

denizci535

Üye
oncelikle oparatorunmu sorun kaynaklaniyor (gsm)... yoksa telefonun hizindanmi telefonun hizini artir 950mhz de kullan...

Maxilopz

Maxilopz

Üye
2009 modelıyle 2011 modelını aynlastran hayallrme rağmen :D şu nokıa lumıa 800ün 1.4ghz cpu'sunu bitürlü nokia n900e takmak olrdusa ngüzel olurdu :) valla yav, bıde şu rısklı sonuçu bellı olmyan aştrm yapmk mcbrytnde kalmazdık. Buarada bi soru - n900de edit (düzenle) ayarı olmyan offıce uygulamasına sahip...miş. Mc ofıce VIEWER var, EDİTOR yok. Openoffıce'te yükleneblr proram var ama pc word'ine benzemeyen çokbasit bi ofıce prosu. Normal creat/edıt/vıew'yu n900da yapableceğmz ofıce programı var mıdır arkadaşlar?

Maxilopz

Maxilopz

Üye
bide Ue-gazi arkadsmzdan bisey sorcam. Oncelikle ellerne emegine saglik kardesim, bnce COK degerli bilgilendirme yapmisin. Soracagm soru su -
Cihazınızın kullanım ömrü
azalacaktır. Sarjla da ilgsi olsa bitek sarj kastedilmiyor anladgm kadariyla, peki o zaman su cemliyi biraz detayli anlatabilirmisin kardes ? Yani flashleyip hersey yolunda gitse bile, bigun gelecek n900um bozulacaksa kesin bu astirma olayindan bozulacak mi demek ?

Üst Alt