nokia N900 maemo tanıtım , resim , video ( yerli inceleme )

Sponsorlu Bağlantılar

akyzmn

akyzmn

Üye
    Konu Sahibi
2 gb hafıza cok fazla bile.
diyelim 350 mb quake 2 oyununu indirdik. bunun yaklasık 340 mb lık kısmı data kısmı. bu 2 gb lik bölüme gitmiyor. 32 gb lik bölüme gidiyor. dolaysıyla 2 gb hayli fazla.

x termi aç
komutları gir. ne var ne yok hepsi cıkar.

root

----------Eklendi @ 00:17:34 ---------- Yazıldı @ 00:16:08 ----------

tamamda, 2gb az degil tabi ama ozaman söyle bi soru çikiyor - evet, bilioz ki dosyalarn cogu kismi data kismi ve oda genel hafizanin isi dolayisyla 32gb'in :) soruysa söyle, indirdigimiz/yazdigimiz dosyalarin ram'i tutacak kismini nasil bilecez ? Hani bazi oyunlarda gösteriyo da, ama cogunda DOWNLOAD'dan baska bisi göstermiyor :) bide yukardaki resimdende belli oldu bize - makine ram durumunu kendisi gösteriyo, bu iyi ama ram'i tutan proramlari ve onlarin ayri ayrilikta ram'da nekadar yer tuttuklarni gösterecek bi yazilm, program var midir acaba ? Bide hani adobe flash 9 (ve artirilabilr versiyonlarla) olayndan dolayi online oyunlar oynanabilinir denilmisti - evet öylede ama bence bundada bi sinir vardir, mesela su PB (POINT BLANK) i bu simdilik muhtesem makineye yazmak ve oynamak olur mudur acaba ? Bi yerde görmüstüm resimde, n900ün klavyesinin üzerine joystick-klavye takilmis, yani n900e takilir çikarilir resmen bi oyun joysticki, (var mi böle bi si, teknoloji fazla ileri gtmeye basliyo bnce :D ) - resmi bulup yerlestircem burya :)

x termi aç
komutları gir. ne var ne yok hepsi cıkar.

root

Maxilopz

Maxilopz

Üye
ayrıca nokia n900 rami 1gb değil, 256 mb'mış. Geri kalan 768 mb'larsa rom için - nokia resmi sitesnde aynen böle yazıo, for hıgh apps 256, low apps 768 mb....örneğim nokia (adobe flash playersiz) n9'da rami direk 1gb gösteriyo - birine birini vermiş,öbürünü vermemiş kurbanolduğum mısali :) şimdi, aveılable memory for ınstallable diyor, proğramlarçin ayrılmış hafıza - bu hani yeni tip hafıza türümü ne ben bunuda çıkaramadım- ozaman ram ne, rom ne, genel 32gblık hafza ne ve bu memory for ınst. apps ne ? :)

Maxilopz

Maxilopz

Üye
ya bıde pil ömrü çok sakat yav, online oyunlar oynanabilir bi internet tablet+telfon - abi ben bunu laptop gibi mı kullanaym ozaman şarj makinesnı süreklı takılı halde....konuşma sûresı 6saat, raminı modeminı cpunu kullanarak intrntte ozaman 3saat enfazla oda batarya sıfırsa, birazda kullanldktan sora vay halimize :) gerçi n900 ıçın 2400 mh (1300 üstündeki) batarya var ama masraf - işte böyle alaym mı almyaym mı kararszm hala. Hele slıder sorununu demıyom (bıraz kullanldktan sora makınemz artk esksı gbı yağlı şekılde açılıp kapanmıo, bunun hele ekran lentini ''vurup vurmayacagi'' da soz konusu)

akyzmn

akyzmn

Üye
    Konu Sahibi
ayrıca nokia n900 rami 1gb değil, 256 mb'mış. Geri kalan 768 mb'larsa rom için - nokia resmi sitesnde aynen böle yazıo, for hıgh apps 256, low apps 768 mb....örneğim nokia (adobe flash playersiz) n9'da rami direk 1gb gösteriyo - birine birini vermiş,öbürünü vermemiş kurbanolduğum mısali :) şimdi, aveılable memory for ınstallable diyor, proğramlarçin ayrılmış hafıza - bu hani yeni tip hafıza türümü ne ben bunuda çıkaramadım- ozaman ram ne, rom ne, genel 32gblık hafza ne ve bu memory for ınst. apps ne ? :)

n900 ram 1gb dir
256 dahili
768 sanl bellektir

sanal bellek hakkını fazlasıyla veriyor. sanal ram windows ortamında küçümsensede linux sistemde böyle degıldır.

batarya için maemo.org sitesinde batarya pack leri gelistirildi. batarya süresini hissedilir bir sekilde arttırıyor.

kaan dean

kaan dean

Üye
akyzmn tv player olayi ne oldu varmi bir gelisme...?

Maxilopz

Maxilopz

Üye
meşhur rus sıtelernın bırınde hi-tech.maıl.ru'da n900 tanıtımı yapan bıyazıda okudum - ofis proramlarnı sınırlı şekilde kullanılablr, sadece okunması, edit düzenleme gbı avantajlar yok örneğim nokia e6, e7 'dekı gbı, doğrumu bu acaba? Bıde dıyo, menü ile mantksz sorunlar var,mesela menü tuşu yok onun yerine sanal menü kullanılır ki oda menüye bastkta önce açık uygulamaları gösteren menü yöneticisi(symbianlarda menü tuşunu basılı tutmakla açılan yönetici) açılıyo, tekrar sanal menüye bastkta artk menünün ta kendsi açılıyo:) daha bir ve mantıksız bı şey - mesela arama yapmakçin telefona grmkçin yukarıda anlattğm uzunda olmasa kısada olmayan menü yolunu geçip esas menüye yetştkten sora çağrılara girıp telefonlarmzı yapablrz, yani normal bildğmz ekrandan numaraları yığıp telefon edemeyız :) symbian-smartfonlardakı gibi ''geri dönüşüm tuşu yada fonksıyonu''da yok, yani eğer uzun ince bir yol kat edip menüye ulaştksa ana ekrana geri dönmekçinde aynı uzun yolu katetmk zorundayız:) yav bunla tamamda,nede olsa nokia n900 aslnda telefon+ internet değil, internet tablet+telefondur. yani telefon bir ek özellik gbi eklenmiş bu internet canavarına, ama şu ofis proramları wörd falan sadece okunulabilir düzenlenemez olayı doğruysa nokia n900'e küsolıcam :)

akyzmn

akyzmn

Üye
    Konu Sahibi
meşhur rus sıtelernın bırınde hi-tech.maıl.ru'da n900 tanıtımı yapan bıyazıda okudum - ofis proramlarnı sınırlı şekilde kullanılablr, sadece okunması, edit düzenleme gbı avantajlar yok örneğim nokia e6, e7 'dekı gbı, doğrumu bu acaba? Bıde dıyo, menü ile mantksz sorunlar var,mesela menü tuşu yok onun yerine sanal menü kullanılır ki oda menüye bastkta önce açık uygulamaları gösteren menü yöneticisi(symbianlarda menü tuşunu basılı tutmakla açılan yönetici) açılıyo, tekrar sanal menüye bastkta artk menünün ta kendsi açılıyo:) daha bir ve mantıksız bı şey - mesela arama yapmakçin telefona grmkçin yukarıda anlattğm uzunda olmasa kısada olmayan menü yolunu geçip esas menüye yetştkten sora çağrılara girıp telefonlarmzı yapablrz, yani normal bildğmz ekrandan numaraları yığıp telefon edemeyız :) symbian-smartfonlardakı gibi ''geri dönüşüm tuşu yada fonksıyonu''da yok, yani eğer uzun ince bir yol kat edip menüye ulaştksa ana ekrana geri dönmekçinde aynı uzun yolu katetmk zorundayız:) yav bunla tamamda,nede olsa nokia n900 aslnda telefon+ internet değil, internet tablet+telefondur. yani telefon bir ek özellik gbi eklenmiş bu internet canavarına, ama şu ofis proramları wörd falan sadece okunulabilir düzenlenemez olayı doğruysa nokia n900'e küsolıcam :)

ofis programlarıyla alakalı sadece sunu soylim. pc ile birebir aynı

openoffice.org ofis paketini kulanabiliyorsun.

menü olayını anlamadım..

tv programına devam edemedın. bi ara n900 hasar gördü. unutuldu..

Maxilopz

Maxilopz

Üye
birebir aynı - iyi o zaman. Word dosyalarını içeriğinı düzenleyebilion yani ? Benimçin bukonuda enönemli nokta bu.

Menü olayına gelince - menü tuşu yok hani, sadece ekranın (interfeys) yukarı sol kısmında sanal menü ''tuşu'' vardır bu sıkıntılı bide ana ekrandan menü uygulamalarına, menüden ana ekrana gidip gelmeler bıraz mantıksız işlem şeklinde bana göre. hani ana ekrandan direk menü uygulamalarına veya tersi biraz daha uzun yol katediliyor, symbianlı gerçek menü tuşlu telefonlarda direk menü tuşuyla - anaekran->menü uygulamaları->ana ekran kolay geçişlerinden farklı olarak

osmanayman

osmanayman

Üye
N900 zaten multitasking ozelligiyle de on planda... Valla menu tusu tek tus... Ctrl+Backspace beni yormuyor... Ayni gorev...

weniwidiwici

Üye
SELAM Arkadaşım ben skype yanlışlıkla sildim ama birdaha yükleyemedim çok araştırdım ama olmuyor bana resimli olarak anlatabilirmisin nasıl yükleyeceğimi şimdiden tşk ederim

Maxilopz

Maxilopz

Üye
osmanayman, ginede yolu biraz uzun :) nysede, sen n900 kullancısısın yanlmıyorumsa, sanada sorayım şunu yav :)
1. şu ofis proramlarnı, word özellikle EDİT/DÜZENLENE, DEĞİŞTIRILEBILIYORMU ? Freeoffice dıe veya openofıce.org'tan yüklenebilir uygulamalar varda ofis ıçın, ama şu WORD TO GO hani düzenliye,yenısnı yaratabılıozmu?
2. Birde şarjla ilgili - evet, kullanma tarzından asılı bi iş tabi ama mesela sende nekadar gidiyo- ılk aldğn sıfır dönemlerde ve şimdiki haliyle? Bunda 1300 mAh gucunde batarya, maemo.org'taki batary pack'lerde tamamda, şuna örneğim E serili nokialarin güçlü bataryalarnı taksak veya ekstra 2400 hatta 3200 mAh'lık bataryalar nokia n900ün şarj ömrünü uzatırmı acba? Nokia n900ün konuşma süresi 6saat, örnek olarak symbian^3 anna nokia e6'da bu 14saat, yeni symbian^3 belle nokia 701de 17saat - üç katı yav :) aslnda bu tellerin flash lite yerine adobe playerleri olsaydı tercihlerim onlar olacaktı ama:) meegolu n9'da muhteşem tel ama meego işletm siştmlernde en genç olduğundan uygulamalar kıtlığı var, gerçi bazı hatta android uygulamalarını yazıyo da neyse

osmanayman

osmanayman

Üye
osmanayman, ginede yolu biraz uzun :) nysede, sen n900 kullancısısın yanlmıyorumsa, sanada sorayım şunu yav :)
1. şu ofis proramlarnı, word özellikle EDİT/DÜZENLENE, DEĞİŞTIRILEBILIYORMU ? Freeoffice dıe veya openofıce.org'tan yüklenebilir uygulamalar varda ofis ıçın, ama şu WORD TO GO hani düzenliye,yenısnı yaratabılıozmu?
2. Birde şarjla ilgili - evet, kullanma tarzından asılı bi iş tabi ama mesela sende nekadar gidiyo- ılk aldğn sıfır dönemlerde ve şimdiki haliyle? Bunda 1300 mAh gucunde batarya, maemo.org'taki batary pack'lerde tamamda, şuna örneğim E serili nokialarin güçlü bataryalarnı taksak veya ekstra 2400 hatta 3200 mAh'lık bataryalar nokia n900ün şarj ömrünü uzatırmı acba? Nokia n900ün konuşma süresi 6saat, örnek olarak symbian^3 anna nokia e6'da bu 14saat, yeni symbian^3 belle nokia 701de 17saat - üç katı yav :) aslnda bu tellerin flash lite yerine adobe playerleri olsaydı tercihlerim onlar olacaktı ama:) meegolu n9'da muhteşem tel ama meego işletm siştmlernde en genç olduğundan uygulamalar kıtlığı var, gerçi bazı hatta android uygulamalarını yazıyo da neyse

Ofis uygulamaları bana da lazım... Fakat ben daha çok okumak için kullandığım için KFreoffice yetiyor ve başarılı da... DocToGo vardı kaldırdım, hiç kullanmadım... Bunun dışında OpenOffice var sanal sürücü olarak debian, ubuntu vs var onlarla kullanabiliyorsun... Bu sanal işletim sistemleriyle gimp gibi başarılı foto edit prolarını da sorunsuz kullanabiliyorsun... Gelelim şarj süresine... Bende bekleme süresi 2 günü geçiyor fakat konuşma süresi için aynı şeyi söyleyemem bir günü bulmaz zannımca... Bu bana yetiyor zaten... Lazımsa alırız bir batarya bekletiriz yedekte... Yakında iphone4g gelebilir, ama N900'üm hiç bir yere gitmiyor... Çok seviyorum... Allah ayırmasın... Selametle...:oke:

Maxilopz

Maxilopz

Üye
openofıce'de sanal yani intrnetin olmayacağı yerde vezamanlarda dardasın demek :) valla ne tel çkarsa çıksın ben nokia'nın sadık alıcısıym, htc ıphone samsung larıda kullandm sadece sırf meraktan dolayı mıllet neyı böle konuşuo. Nokia artık hertabaga için tel üreten bi şirket, dev ama bıkaç yıla devler devı - symbıan s40,s60, symbian^3, ve artık benzeri olmayan windows phone'lar ve hızlı meegolar, multıtasklı internet tabanlı ınternet canavarı maemolar... n900'ü hususen vurgularım - ofis düzenleme,yaratma pc ile birebir aynı ofis programınıda bulsak bi ölene kadar n900 kullanrm :)

akyzmn

akyzmn

Üye
    Konu Sahibi
openofıce'de sanal yani intrnetin olmayacağı yerde vezamanlarda dardasın demek

openofıce internetsiz calısır.

delicocuk_e

Üye
arkadaşlar benim n900 de şebeke sorunu var güçlü çekmiyor dısarıda iyide evde bazen hiç çekmiyo ses net gitmiyo.böyle bi sorunlar karşılaşnlar oldumu yardım edebilcek biri varmı?

osmanayman

osmanayman

Üye
Şebekeyle ilgili bir sıkıntım olmadı çok şükür ama diğer telefonlara göre gsm çekim gücü düşük...

akyzmn

akyzmn

Üye
    Konu Sahibi
n900

rapstarone

Üye
kardesim emeğine sağlık

Üst Alt