Nokia N9 için QuickTweak Uygulaması

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N9 için QuickTweak Uygulaması
Nokia N9'unuzun sistemi üzerinde değişiklik yapabileceğiniz Terminal tabanlı uygulamadır.

Ana Ekran Ayarları kullanıyorsanız bu uygulamada yapacağınız ayarlama cihazınızı kullanılmaz hale getirebilir. O yüzden Ana Ekran Ayarları uygulamasını kaldırmanızı tavsiye ederim.

Sadece yazılımın Pr 1.3 sürümünde çalışmaktadır. Daha alt sürümlere kurulum yapmayınız yoksa cihaz kullanılmaz hale gelebilir.

Uygulama kurulduktan sonra ilk açılışta yükleme yapacaktır bundan sonra "K" tuşuna basıp yedekleme yapınız. Daha sonra dökümanı indirmenizi isteyecek bu isteğinize bağlı. Neyin ne olduğunu detaylıca açıklayan İngilizce dökümanı burada vereceğim. Özellikle bir tweak'in ne işe yaradığını ise yorum girerek sorarsanız açıklayabilirim.

İngilizce detaylı açıklamalı döküman için:

K: Create Backup !!! - Yedekleme yapar.
Oluşturulduğu yer: /home/user/MyDocs
Backup dosyasının adı: .N9QTweakBackup
Ancak eğer backup almayı unuttuysanız ve geriye dönük temiz bir backup dosyası isterseniz indirebilirsiniz.
Yukarıdaki temiz backup dosyasını .zip klasöründen çıkartın ve telefonunuzun:
/home/user/MyDocs/.N9QTweakBackup
klasörüne kopyalayın.

Bunu iki yöntemle yapabilirsiniz. Birincisi, bilgisayaranızdan SSH bağlantısıyla telefonunuza bağlanıp gizli dosyalardan erişebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, ilgili dosyayı telefonunuzun herhangi bir dizine kopyalayıp (ör: MyDocs) sonra buradan telefonunuzdaki herhangi bir dosya yöneticisi uygulaması ile (ör: dosya kutusu) yukarıda belirtilen klasöre kopyalayabilirsiniz.

Uygulamanın İçeriği

A: Speed Up Transitions MODs - 4 seçenek mevcut. (Yeniden başlatma gerektirir.)

1. Speed Up Transition MOD - Yatay ve dikey modlarda cihazı hızlandırır.
  2. Speed Up Transitions with Only Homescreen Landscape - Sadece ana ekranındayken hızlandırır.
  3. Speed Up Transitions with Only Lockscreen Landscape - Sadece kilit ekranındayken hızlandırır.
  4. Only Speed Up Transitions - Sadece dikey modda kullananlar için hızlandırma.
  5. Restore to default from your Backup - Backup dosyasından geri yükler.
A seçeneğini FasterN9 ile birlikte kullanmayın!

B: Landscape MODs - 5 seçenek mevcut. (Yeniden başlatma gerektirir.)

1. Landscape MOD - Her şey yatay modda.
  2. Only Homescreen Landscape MOD - Sadece ev ekranını yatay moda alır.
  3. Only Lockscreen Landscape MOD -
  4. FOUR sides rotation for meegotouch apps
  5. THREE sides rotation for meegotouch apps
  6. Hide statusbar for meegotouch apps
  7. Vesuri mod for Stock apps rotation
  8. Screen rotation sensitivity
  9. Restore to default from your Backup - Backup dosyasından geri yükler.

C: Change Smartsearch Priority - Bu uygulama ile cihazının akıllı arama özelliği daha az batarya yiyecektir.

D: Virtual Keyboard MODs - Sanal klavye ayarları

1. Install/Uninstall additional vkb - Alfa-nümerik Türkçe klavye için 6 seçin.
  2. Enlarge Landscape Virtual Keyboard - Yatay modda sanal klavyenin boyutunu arttırır.
  3. Enable extra settings for Swype - Swype klavyesi için ekstra ayarlar kazandırır.
Türkçe Klavyeyi devreye almak içinse: Ayarlar >Saat ve dil >Metin girişi >Yüklenen giriş yöntemleri

E: Games MODs - Nokia N9 üzerinde bazı oyunlarda bölüm içi kaydetme olanağı yoktu. (“Samurai II”, “Gears” ve “Konas Crate”). Bu seçenekle birlikte kaydedebileceksiniz. Ayrıca Angry Birds oyunu için “NFC” gerekliliğini kaldırır.

F: Lock screen & Low power screen MODs - Kendi sorumluluğunuzdadır.

G: Change GPS (Nokia/Google) - Mevcut GPS servis sağlayıcısını değiştirebilirsiniz. Traffic in Drive app - Canlı trafik gösterimini 'Sürüş' uygulamasına entegre edebilirsiniz.

H: Enable ROOT-SSH Access - SSH girişini aktive edebilirsiniz. Otomatik başlatıcı da içerir. 'Dosya Kutusu' uygulamasında 'root' haklarına erişebilir ve şifresini de değiştirebilirsiniz.

I: Add/Remove additional IM - anlatılanların daha kolay yolu. (Yeniden başlatma gerektirir.)

Eğer daha önce aşağıdakilerden herhangi birini kurduysanız hepsini kaldırın! aolserviceprovider icqserviceprovider jabberserviceprovider msnserviceprovider odnoklassnikiserviceprovider qipserviceprovider vkserviceprovider yahooserviceprovider im-providers-additional telepathy-haze libpurple0 Accmanok

J: Remove/Restore not necessary icons - Gerekli olmayan ikonları uygulama ekranından yalnızca kaldırır, silmez! Kaldırılmasını istediğiniz uygulama ikonlarını aralarında boşluk bırakarak seçebilirsiniz. ( 2 4 5 enter)

L: Change Outgoing & Incoming Calls icons - Arananlar ve arayanlar ikonlarını değiştirir. (Yeniden başlatma gerektirir.)

M: Browser MODs - Opera'yı varsayılan tarayıcınız olarak ayarlayabilir ve yeni pencere açma özelliği ekleyebilirsiniz. Ayrıca Opera'nın tablet versiyonunu da kullanabilir ve IOS yada Android agent olarak ayarlayabilirsiniz.

N: Restore your favorite Ringtones - Favori zil sesi atama.

Önce istediğiniz zil sesini telefonunuzu bilgisayara bağlayıp, /home/user/MyDocs/myringtones klasörüne atın.
Sonra bu uygulamadan “N” çalıştırdığınızda, zil sesini otomatik olarak tayin eder.
Bundan sonra tek yapmanız gereken >Ayarlar>Sesler ve titreşim>Zil sesi takip ederek, attığınız parçayı seçmek.

O: Catch your OVI store application - Ovi'den indireceğiniz uygulamayı ”.deb” paketi oluşturma. Uygulamayı Nokia Mağaza'dan indirin. Telefonunuzun “Downloads” klasöründe uygulamanın adını göreceksiniz. Sonuna ”.deb” uzantısı ekleyin ve paket hali elinizde. İSter kısayol oluşturun ister başka yere kopyalayın.

P: Add/Remove your folder to/from Tracker - Tracker'ın belirli klasörleri taramasını sağlar.

1. Add my folder to ignoreddirectory

1.Add 1 Folder

Taranmasını istemediğimiz klasörün adını yazıp entera basıyoruz.

Q: Enlarge Caller ID Avatar - Gelen aramanın resmini büyültür.

R: Change standard emoticons - Standart mesaj simgelerini değiştirir.

S: Boost the playback volume - Kendi sorumluluğunuzdadır!

T: System UI MODs - Durum çubuğuna Bluetooth,PSM Modu,Flaslight vb. kısayol ikonları ekler.Bu 2 seçenekten birini kurduysanız diğerini asla kurmayın , yalnızca birini kullanabilirsiniz.

1. Unrestricted MT-Toggles

U: ZOOM in video recording & silent sounds - Kamera çekimine zoom özelliği ekler. Ayrıca fotoğraf ve video çekimine sessiz kayıt imkanı sağlar.

W: Homescreen settings - Kendi sorumluluğunuzdadır!

X: Enlarge/Restore conversation font size - Mesajların ve tarihlerin yazılarını büyültebilirsiniz. (Örneğin 30 yapabilirsiniz.)

Y: Customize the statusbar clock & Clock UI - Durum çubuğundaki saati ve tarihi farklı formatlarda görünmesini sağlar. Aynı zamanda 'Saat' uygulamasında da farklı formatlarda ayarlayabilirsiniz.

AA: Uninstall orig. apps (testing stage) - Önerilmez! Hiç bulaşmayın!

BB: Display Tweaker Enable/Disable automatic brightness - Otomatik parlaklık ayarını devreye alabilir yada devre dışı bırakabilirsiniz. 0-255 arası ayarlanabilir. Sakın 0 veya 0'a yakın bir değer yapmayın ekran ışığı komple gider, 255 veya 255'e yakın bir değerde yapmayın ledleri yakabilirsiniz. En ideali ortalamada tutmaktır.

Display timeout - Ekran görüntüsünün zaman ayarlarını bu uygulamayı yükledikten sonra, Ayarlar > Cihaz > Display(Görüntü?) kullanarak ayarlayabilirsiniz.
Screen blanking ON/OFF - Ekranın görüntüsünün hiç gitmemesini bu özelliği açarak yada kapatarak ayarlayabilirsiniz.

CC: WLAN MOD's - Amerika kullanıcıları için adhoc özelliğini açıp kapatır, bir diğer özelliğide WLAN MAC adresini değiştirebilirsiniz.

DD: Resize icon and text on app launcher - Bu komutla birlikte isterseniz telefonunuzun uygulamalr ekranında yanyana 6 uygulama olacak şekilde ayarlayabilir, böylece ikonları küçültebilirsiniz yada ikonları daha da büyütüp, tek satırda 3 uygulama şeklinde büyük büyük kullanabilirsiniz.

EE: Inception Installation - Inception ve aegisctl yükler.

FF: N9 QRefresh button & N9QT splash images - Yeniden başlatma uygulama ikonunu menüye ekler.

Change N9QT splash image - N9Tweak uygulaması ikonunun renklerini değiştirebilirsiniz.

GG: Change Boot video & Startup images - Açılış ekranına istediğiniz resimleri yada videoları koyabilirsiniz. Önce bilgisayarınızda telefonunuzun açılışında görmek istediğiniz videoyu .mp4 formatında oluşturun ve adını bootvideo olarak belirleyin. (Video'nun uzunluğu açılış hızını etkileyecektir.) Sonra oluşturduğunuz bu videoyu telefonunuzun

/home/user/MyDocs/Movies/.Bootvideo klasörüne kopyalayın. Şimdi telefonunuzda bu uygulamanın, bu satırını çalıştırıp 1 tuşuna basarak bu özelliği aktif edebilirsiniz.
Resim koymak içinse 3 adet resim oluşturabilirsiniz. Bu resimleri oluştururken, 480×854 boyutlarında hazırlayabilirsiniz. Adlarını ise aşağıdaki gibi belirleyin ve:
1. startup1.png
2. startup2.jpg
3. startup3.jpg
bu resimleride telefonunuzda /home/user/MyDocs/Movies/.Bootvideo klasörüne kopyalayın. Sonra bu uygulamayı ve bu satırı çalıştırıp, 2 seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlayın.
Örnek çalışmaları burada bulabilirsiniz:

HH: Fixing MMS issue on T-Mobile (USA users) - Amerika Birleşik Devletleri'ndeki T-Mobile kullanıcıları için MMS ayarı problemini çözer. (RoXBee:)

II: Add/Remove extra repos - 4 tane yeni depo ekleyebilirsiniz.

1. RZR community repository
2. Harmattan SDK repository
3. N9 repository for N950 users
4. Supertux2 repository
5. Harmattan repo (Inception gerektirir!)

JJ: Change behaviour of PowerKey - Açma/kapama tuşunun tek tıklamaya veya çift tıklamaya göre tepkisini değiştirebilirsinz.

KK: Files Tweaker -

Enable Twitter video sharing in Gallery - Twitter'da resim paylaşmayı ekler.
Add Faster Unzip/Unrar/Untar - Bu sıkıştırma türlerini açar.
Add Custom file size to email - Emailinize eklenen dosya boyutunu arttırabilirsiniz. Ancak yalnızca büyülteceğiniz sayıyı girin, örnek: 10

LL: Lockscreen & live clock icons - Menü ekranında yer alan saatin anlık olarak zamanı göstermesini sağlar.

MM: ProfileMatic rules backup & restore - ProfileMatic uygulamsı kullananlar için geri yükleme ve yedek alma komutu.

NN: Import your contacts to address book - Sonra açıklanacak.

OO: Lock your favorite application - Sonra açıklanacak.

PP: ONE click applications remover - Tüm uygulamalarınız tek bir tuşla siler.

QQ: Uninstall orig. apps (only PRO users) - İstenmeyen bazı uygulamaları kaldırır. Fakat Linux sistemlerde kendinizi uzman olarak görmüyorsanız, asla dokunmanız tavsiye edilmez!

Z: Restore - Herşeyi geri yükler ve size sorar. Evet için 'y', hayır içinse 'n' kullanıp, enterlayın.

V: About & Credits - Hakkında

Açıklamalar ufak eklemelerle MeeGo Türkiye'den alınmıştır.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Ellerine saglık Serdar kardeşim Teşekkürler

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim abi.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Seviyorum sizi :sarıl:

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];5528388' Alıntı:
biz de seni abi eksik olma. :)

- - - Eklendi - - -

türkçe açıklamalar da geldi. aradığınızı bulamazsanız ben yine açıklarım.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Eline sağlık Serdar,güzel olmuş :)

ertooth

ertooth

Üye
tşk ederim

meg1ddo

meg1ddo

Üye
açıklamalı ingilizce dökümanı türkçeye çevirebilseydik harika olurdu.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
kodlamalar zaten türkçe

meg1ddo

meg1ddo

Üye
ingilizce dökümanda her bir kodlamayı geniş açıklamalı ve resimli anlatmış, o dökümanın tamamından bahsediyorum, tam 26 sayfa.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Serdar belki ilerde yapar ama epey ugraşmak gerekir

murattiy

murattiy

Üye
N9 Quick Tweak uygulamasını Türkçeleştirmeye başladım

Önyüz seçim ekranı Türkçe oldu.Gayet güzel çalışıyor.Uygulamayı yapan Türkçe.xml dosyasını eklediğinden Türkçe karekter desteği var ,ç ,ş ,ğ gibi harflerde sıkıntı yok

Şimdi seçim sonrası seçenekleri Türkçeleştirmeye başlayacağım .İşim olmazsa gelecek hafta biter sanırım

meg1ddo

meg1ddo

Üye
harika:)

- - - Eklendi - - -

bu arada gecenlerde qtweakla biseyler yaptim, sonra restore ettim ama video ve galeriye giremiyorum ayrica klavyenin ust bari (msjlrdayken gonder ile yuz ifadelerinin ustunde oldugu cubuk) kirmizi renli oldu ve telefon format atmama ragmen hala bu iki sorun var, nasil halledecem, video ve galeriye sifre koymustum qtweaktan..

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
tweak güzel uygulama ama tam manasıyla sistemi bilmiyorsak yaptıgımız her müdahale sorunlara sebep olabiliyyor

murattiy

murattiy

Üye

ben all in one uygulaması yaptım .Yukarıda hem hızlı flash hemde her uygulaması içinde

Sen temiz emmc yide flashlarsan herşeyi silip tertemiz ilk açılış haline getirirsin .Galari de açılır
quick tweakda sen şifre vermessen şifre seçili 12345 diye gelir

meg1ddo

meg1ddo

Üye
dogrudur şifreyi değiştirmedim aynı kaldı ama video galerinin açılmaması ondan mıdır acaba, qtweak i kullanmak için yazılımcı olmak gerekmiyor zaten hazır komutlar sunulmuş bize , biz kendimiz girseydik komutları o zaman derdim ben hata yaptım, flash atmadım hiç telefona ama bakayım bi son çare o kaldıysa öyle yapiyim.

murattiy

murattiy

Üye
tekrar Quick tweakda ""OO"" harflerine basıp en altta çıkan defaut restore gibi bir seçenek olmalı onu seçermisin

meg1ddo

meg1ddo

Üye
kaldırmıştım qtweak ı ama yine yükleyip yaparım.

- - - Eklendi - - -

deli olacam ya, bu seferde Qtweak açılmıyor :s format atmıştım telefona yeniden kurdum qtweak i, telefonu kapatıp açtım da ama çalışmıyor, tıklıyorum açılır gibi oluyo ama tepki vermiyor :(

- - - Eklendi - - -

sanırım formattan sonra geliştirici modunu açmayı unutmuşum, bi açiyim de öyle yapiyim.

Seglopsi

Seglopsi

Üye

- - - Eklendi - - -

linki bulunsun :)

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
teşekkürler Oğuz.