Püf Noktası Nokia Lumia 920 Flaş Işığı Çalışmama Sorununun Çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Nokia Lumia 920 Flaş Işığı Çalışmama Sorununun Çözümü
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu konuda genellikle Lumia 920 olmak üzere bazı Lumia modellerinde karşılaşılan flaş ışığının çalışmamasının çözümünü inceleyeceğiz.

Özellikle bazı kullanıcılarda belli bir süre sonra kamera ayarlarında "flaş açık" olarak ayarlı olmasına rağmen ışığın yanmaması şeklinde bir sorun ortaya çıkabiliyor.

Flaş ayarı açık olmasına rağmen flaş ışığının yanmaması genellikle donanım sorununa işarettir.

Öyle ki donanım sorunu olması nedeniyle flaşı kullanan el feneri (flashlight) uygulamaları da çalışmayacaktır. Bu uygulamaları açtığınızda feneri açık konuma getirseniz bile ışık yanmayacaktır.

Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekiyor?

Elbette telefonunuz garanti dahilindeyse ve hiçbir şekilde dokunmak istemiyorsanız yahut da telefona zarar vermekten çekiniyorsanız öncelikle teknik servise verebilirsiniz.

Ancak maalesef ülkemizde servis süreleri şehir ya da teknik servis şubesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu durumda telefonundan bir gün bile ayrı kalmaya dayanamayanlar ve telefonun içini açmaktan çekinmeyenler için hemen sorunun nasıl çözülebileceği konusundaki bilgilere geçelim.

Elbette telefonun içini açmadan önce, telefonu kapatmanız ve holder dediğimiz tutucu kısmı ile birlikte sim kartı çıkarmamız gerekiyor. (Aşağıda 2. resim)

Bunun için kutudan çıkan ve aşağıdaki resimde gösterilen aparatı kullanabileceğiniz gibi herhangi bir ataş ya da toplu iğne gibi ince bir nesne de kullanabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra sim kartı yuvasıyla birlikte bir kenara koyarak telefonu açma işine başlayalım.

Bildiğiniz gibi Lumia 920'nin kasası monoblok (yekpare) yapıda olduğundan herhangi bir şekilde açılır arka kapak veya benzeri bir ünite bulunmuyor.

Bu yüzden telefonun altındaki vidaları sökmemiz gerekiyor.

Ancak bu vidalar sıradan yuvaya sahip olmadığından herhangi bir düz veya yıldız tornavida ile açamazsınız.

Bahse konu vidaları açabilmek için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi T5 uçlu tornavidaya veya pek çok mağazada gördüğümüz ve içlerinde bu uç da dahil olmak üzere pek çok uç barındıran ince uç tornavida setine ihtiyacınız olacaktır.

Bu uca sahip bir tornavida ile telefonun altındaki iki vidayı sökebilirsiniz.

Vidaları söktükten sonra yapmanız gereken şey ise telefonun alt polikarbonat kısmını (ekrana dokunmadan) aşağıya doğru bastırarak ekranın yerinden çıkmasını sağlamak.

Polikarbonat kısmı biraz geriye doğru bastırdığınızda ekranın yerinden öne doğru çıktığını göreceksiniz. Daha sonra açtığınız kısmı geri kaptırmadan yanları da geriye doğru esneterek yan kısımlarında açılmasını sağlayabilir ve ekranı anakart ile birlikte kasadan dışarı alabilirsiniz.

Evet sonunda telefonun içini açtık. Ancak hâlâ kasa ile bağlantılı kablolarımız var. Bunlara dokunmamıza şimdilik gerek yok.

Peki flaş sorunu nereden kaynaklanıyor?

Flaş sorunu özellikle telefonunu arka cebinde kullananların telefona ve dolayısıyla kasaya uyguldıkları basınç nedeniyle, flaşa elektrik veren anakart uçları ile kasa üzerindeki flaş arasında boşluk oluşmasından kaynaklanıyor. Kasaya basınç sonucu flaşın anakart üzerinde yaslandığı esnek uçlar biraz daha aşağıya doğru eğiliyor. Basınç ortadan kalktığında ise flaş kasa ile birlikte yeniden yukarı doğru çıkıyor ve uçlar bu yüzden aşağıda kalıyor.

Peki bu uçlar nerede?
Hemen aşağıdaki resmimize göz atalım.

İşte sorununuzun çözümü de bu resimde yatıyor.

Tek yapmanız gereken oradaki uçları ince düz tornavida veya benzeri ince bir nesne ile birazcık yukarı doğru esneterek çok az daha dikey konuma getirmek.

Ancak bunu yaparken aşırı dikey hale getirmeye çalışmayın veya aşırı şekilde esnetmeyin.
Aksi halde uçların kırılmasına neden olabilir ve flaş kullanımını tamamen imkansız hale getirebilirsiniz.
Bu durumda çok daha maliyetli sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Söz konusu uçları esnettikten sonra ekranı yeniden yerine yerleştirerek telefonu açın ve kamera uygulamasına giderek flaşın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Vidaları henüz takmayın.

Tam olarak çalışmıyorsa yada ara ara çalışıyorsa yeterince esnetmemiş olabilirsiniz. Biraz daha esneterek tekrar deneyin.

Herhangi bir sorun olmadan çalışıyorsa sorunu halletmişsiniz demektir.

Tüm bunlara rağmen sorun düzelmezse herhangi bir akım ölçme cihazı ile anakarttaki o uçlara akım gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer akım geliyorsa muhtemelen flaş led lambası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ebay veya benzeri sitelerden ucuz fiyata bulabilirsiniz.

Ancak cihazınızı garanti dışına çıkarmak istemiyorsanız ve işin ehli değilseniz öncelikle telefonunuzu teknik servise vermeniz önerilir. Burada anlatılanların herhangi bir kullanıcı tarafından uygulanması sırasında doğabilecek zararlardan şahsım ve Maxicep sorumlu tutulamaz.

Anlatımın faydalı olması dileğiyle...

Bir dahaki ipucu konumuzda görüşmek üzere...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Gizem Eser, suyunsesi ve beats

osmanmert94

osmanmert94

Üye
Hocam ben de yarın bu ve kamera tozlanması nedeniyle servise verecektim telefonu 9-10 ay garantisi devam ediyor sizce napmalıyım?

• Beğen
Tepkiler: Gizem Eser
alical33

alical33

Üye
Elin bu işe yatkınsa aç temizle bence uğraşma servisle

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Hocam ben de yarın bu ve kamera tozlanması nedeniyle servise verecektim telefonu 9-10 ay garantisi devam ediyor sizce napmalıyım?

Aslında gerekli araç gereç ve dikkate sahip olduktan sonra telefonu açmak çok da zor değil.
Bu tarz basit müdahaleleri çok amatör olmayan kullanıcılar rahatlıkla yapabilir.

Ben şimdiye kadar telefonun içini açarak pek çok işlem gerçekleştirdim.
Alt ve üst mikrofonları değiştirdim.
Yine aynı şekilde flaş ışığındaki sorunu giderdim.
Temizlik yaptım.

Eğer kalan garanti süresi içerisinde herhangi bir satış işlemi yapmayı düşünmüyorsanız, içini açarak kendiniz de temizlik yapabilirsiniz. Bu tamamen sabır meselesi.

Ben daha önce ses gitmeme sorunundan dolayı 2 kez servise verdim.
İkisinde de mikrofonu değiştirmeden, sadece temizlik yaparak geri verdiler.
Boşuna beklediğim günler yanıma kar kaldı.
Sonunda ebaydan üst mikrofon, gittigidiyordan da alt mikrofon alıp her iki mikrofonu da kendim değiştirdim.

Bu yüzden artık yapabileceğimi düşündüğüm sorunlara kendim müdahale ediyorum.
Hem de günlerce beklemek zorunda kalmıyorum.
Temizlik bunlar içinde en kolayı.

Ancak konuda da belirttiğim gibi bu konudaki sorumluluk tamamen size ait.

Ali Kurtaran

Ali Kurtaran

Üye
Anlatım için teşekkürler.Allah kimseyi bu duruma muhtaç etmesin diyelim :)

suyunsesi

suyunsesi

Üye
Elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş. Vaktinde bende bir süre beklemiş ve sonra dayanamayıp kasayı açmıştım. Sorun aynen bu şekilde kolayca hallediliyor. Bence boşuna haftalarca telefonunuzdan ayrı kalmayın 10 dk da işinizi görün. Bence çoğu kişi bu yöntemle sorunu rahatça halledebilir. Çünkü parça sökmüyor sadece kapağı kaldırıp arkasındaki iki ucu eğiyorsunuz hepsi bu kadar. :)

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece

Üst Alt