Nikotin Bandı Orucu Bozar Mı ?


Buğra

Buğra

Admin
Her yıl olduğu gibi bu yılda Diyanet İşleri Başkanlığı vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ramazan ayı ile ilgili soruları yanıtlamaya devam ediyor. Ülkemizde de yoğun bir şekilde tüketilen sigaranın çok sayıda zararı olsa da ne yazık ki insanlar sigara içmeye devam ediyor. Bu durumdan kurtulmak için elektronik sigara veya nikotin bandı gibi alternatif çözümler olsa da birçok kişi normal sigara içmeyi sürdürüyor.

Ramazan ayıyla beraber insanların kafasını kurcalayan sorulardan biri olan nikotin bandı orucu bozar mı ? Sorusununu yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verildi. Diyanet İşleri tarafından verilen fetvaya göre nikotin bandı orucu bozmaz. Eğer sigara bağımlısıysanız ve sigara yüzünden oruç tutmuyorsanız en azından nikotin bandı kullanarak orucunuzu bozmadan tutabilirsiniz.
 
  • Beğen
Tepkiler: Genc007
Genc007

Genc007

Üye
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun resmi internet sitesinde nikotin bandı ile ilgili şu ifadelere yer veriliyor:
"Nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem gibi maddeler, deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir (Bak. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 366-367)"
 
Üst Alt