Neden C6 CFW'lerine Ek Ev Ekranı Eklenemez? 3. Ev Ekranı Neden Mümkün Değildir? | Ayrıntılı Açıklama


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
C6 CFW'lerini yapan modderlerin başını en çok ağrıtan "3. ev ekranı olur mu?" sorusudur. Bu soru özellikle Symbian Belle işletim sisteminin çıkışıyla daha da sıklaştı. Bende C6'nın ev ekranı mantığını açıklayarak, herkesin merakını gidermeye çalıştım.

C6 Ev Ekranı 2 Adet Midir?

Hayır, 1 adettir. Animasyonlarla sanki 2 ev ekranı arasında geçiş yapılıyormuş hissi oluşturulabilmektedir. Bu bir anlamda illüzyon gibi bir durumdur. C6 ev ekranını parmağımızla sağa veya sola ittiğimizde, sanki boş olan ev ekranına geçiliyormuş hissi vermektedir. Halbuki burada C6 ev ekranı 1 adettir. Diğeri ise ev ekranı değildir. Simgeleri gizleme özelliğidir. Nokia bu özelliği, yanlışlıkla simgelere basılıp çalıştırılmasın diye koymuştur. Ayrıca "arkaplandaki resim daha net görünsün" mantığıda vardır.

Yani, C6 ev ekranı sadece 1 adet widget eklenebilen ev ekranından oluşmaktadır. Diğeri ise, simge gizleme özelliği fonksiyonudur. Simgeleri gizlemek için ev ekranındayken; Seçenekler/İçeriği gizle'ye ulaşmak zaman aldığından, kısayol olarak, ev ekranını sağa ve sola itmek yeterlidir. Böylece simgeleri hızlıca gizleyip-gösterebilirsiniz.

Nokia C6'da iki ev ekranının olmadığını, tek ev ekranından oluştuğunu, sadece 1 adet arkaplan resmi kullanılabilmesinden rahatça anlayabilirsiniz.

3 Veya Daha Fazla Ev Ekranı Eklenebilir Mi?

Sadece 1 adet ev ekranı içeren ve Nokia 5800 gibi ev ekranı seçimlerine olanak tanımayan sistemde mantıken böyle birşey imkansızdır. Nokia 5800'da, farklı ev ekranlarını seçebilir ve kullanabilirsiniz. Ancak Nokia C6, 5800 ve diğer hiçbir S60v5 işletim sistemine sahip telefonlarda, aynı ev ekranını çoğaltıp Symbian Belle'deki gibi kullanılabilir hale getiremeyiz. S60v5 yapısı aynı anda tek ev ekranı kullanılmasına izin vermektedir.

Symbian Belle'deki Ev Ekranı Mantığı Nedir?

Bu işletim sistemini içeren telefonlarda, tek ev ekranı farklı arkaplan ve simgelerle kullanıma açılabilmektedir. Yeni ev ekranı eklenerek hem arkaplanı hem de simgeleri değiştirilebilmektedir. Böylece aynı ev ekranı farklı farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Ben Yinede Çoklu Ev Ekranı Kullanmak İstiyorum. Mümkün müdür?

Tabii ki mümkündür. SPB Mobile Shell adlı programı kullanarak dilediğiniz gibi ev ekranları oluşturabilir, kullanabilirsiniz. Yalnız, çok fazla bellek tükettiğinden, web browser, Opera Mini, Opera Mobile ve diğer tarayıcılar "Hafıza dolu" uyarısı verebilir ve gezintinizi yarıda kesebilir.
 
  • Beğen
Tepkiler: ByKatre, pRime. ve sherpasherpa
anılbaran

anılbaran

Üye
teşekkürler. Aslında 2. ev ekranı yok dedigin gibi aslında o 1 tane olan ev ekranını gizlemeye yarıyor da diyebiliriz
 
  • Beğen
Tepkiler: ByKatre
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
Evet aynen öyle.
 
  • Beğen
Tepkiler: ByKatre
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
çok teşekkürler bilmeyenler için yararlı bir konu olmuş
 

mustafa.aydemir

Üye
benim gibi bilmeyen insanlar için çok yararlı olmuş bu konu bu kadar bilgili insanı bi arada yakalamışken bi sorum daha olucak eğer sorum yanlış yerdeysede bana bi yol gösterirseniz sevinirim benim tlf da cfw yüklü ben bunu ofw ye çevirebilirmiyim istediğim zaman ve çevirebilirsem nasıl tlf garantisi dolmadı daha olurda tlf bişey olursa bu haliyle gönderemem her halde servise
 
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
Yanlış yerde sormuşsun. Yeni konu açsan daha iyi olurdu.

Garanti normalde CFW yüklü kabul etmez. Ama CFW yüklü garantiye giden hiçbir telefon, CFW yüklenmiş diye geri gönderilmedi. Hepsi tamir görüp geldi. Orijinal versiyonunu Navifirm'den indirip aynen CFW flaşlar gibi flaşlıyorsun.
 

mustafa.aydemir

Üye
peki anlayışınız ve yardımınız için çok teşekkür ediyorum gönderilen msj silinebiliyo mu bilmiyorum ben silemedim eğer siz silebiyosanız silebilirsiniz tekrar teşekkür edip başarılarınızın devamını diliyorum
 
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
Silinmesin orda kalsın, başkaları görüp faydalanır.
 
sherpasherpa

sherpasherpa

Üye
Tesekkur ederım.Gunlerdır araya bır ev ekranı daha olurmu dıye ınternetın altını ustune getırıyordum.Boylelıkle atılmayacagını ogrendım ıcımdekı kurttanda kurtuldum artık kemırmez.Saolun.
 
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
Tesekkur ederım.Gunlerdır araya bır ev ekranı daha olurmu dıye ınternetın altını ustune getırıyordum.Boylelıkle atılmayacagını ogrendım ıcımdekı kurttanda kurtuldum artık kemırmez.Saolun.
Rica ederim :oke:
 
Uchiha Sasukee

Uchiha Sasukee

Üye
yaralı bir konu olmuş thx
 
ONER-1997

ONER-1997

Üye
Teşekkürler
 
DaNq3rB0y

DaNq3rB0y

Üye
:tşk:
 
Rambo_FT

Rambo_FT

Üye
:rica:
 
MarjinaL -TR

MarjinaL -TR

Üye
Aslında imkansız diye bişey yoktur. Biraz emek harcayıp c6 portunu geliştirmek lazım.
Bu imkansız bişey değildir. Telefonda win 3.1 ve 95- 98- emulatör ile çalışıyor.
Bunlar yapılmadan önce eminim ki imkansız diyenler olmuştur. Bunu farklı örnek olarak c6 portlarının diğer telefonlara portlanması var....
 
Uchiha Sasukee

Uchiha Sasukee

Üye
Marjinal haklı.İmkansız değil ki.Ev ekranının da mutlaka bir dosyası olmalı yazılım içinde.O dosya bulunursa,geliştirmeler yapılır.Ancak 0OOOO tarzındaki bir dosyanın nasıl açılacağını bilmek gerekir.Açılırsa ev ekranını istediğimiz şekilde geliştiririz.Portlara gerek kalmaz.Zaten Port yapmaktaki asıl amacımız ev ekranını değiştirmek idi.OraTsu ev ekranını yapan nasıl yaptı?Bir düşünün.Onu inceleyip,benzer bir şeklini üretebiliriz.Yapamayız demeyin.
 

Eklentİndiriyor

Üye
Abi 5800a 6 ev ekranı ekleyemezmiyiz spb olmayacak orjinal olacak şekilde ne olur en dandik galaxy proda bile var :(
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt