Mevlana Sözleri

Sponsorlu Bağlantılar

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Mevlana Sözleri
  • Aşk şeriatı, bütün dinlerden ayrıdır. Aşıkların şeriatı da Allah’tır, mezhebi de.
  • Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar.
  • Aşk nedir, bilmiyorsan gecelere sor, şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor.
  • Açlık, ilaçların padişahıdır. Hekimler niye perhiz verir düşünsene.
  • Aslında tesbih, seccade, tevbe, sofuluk, günahtan sakınma, bunların hepsi yolun başıdır.
  • Hak yolcusu aldandı da bunları varacağı konak sandı.
  • Adam savaşmakla çetin er sayılmaz, öfkelendiği zaman kendini tutabilendir çetin.
  • Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap.
  • Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur.
  • Aşk dediğin ya Allah’tan gelmeli. Ya Allah için olmalı. Ya da Allah’a ulaştırmalı; yoksa yerle bir olmalı.
  • Aklın başına gelince pişman olacağın bir işi sakın yapma.
  • Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.
  • Allah mermere emir vermez.
  • Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.
  • Ayrılık içinde insanın gözünü açıp kapayıncaya kadar geçen zaman, yıl gibi gelir.
  • Akıl bütün gidilecek yolları bilse bile, gene aşk yolunu bilemez, şaşırır kalır.
  • Allah merhalesinde akıl beygirine yol yoktur.
  • Adalet nedir? Her şeyi yerine koymak. Zulüm nedir? Bir şeyi yerine koymamak, başka yere koymak.
  • Aşk, öyle engin bir denizdir ki, ne başlangıcı ne de sonu vardır.
  • Bedenler, ağızları kapalı testilere benzerler. Her testide ne var? Sen ona bak.
  • Başkalarına imrenme, çok kimseler var ki senin hayatına imreniyorlar.
  • Bir kimseyi tanımak istiyorsan, düşüp kalktığı arkadaşlarına bak.
  • Bazen diyorum ki; “ne olacak söyle gitsin”.. Sonra diyorum; “Söyleyince ne olacak, sus bitsin”
  • Bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez.
  • Bizim sözlerimizin hepsi nakit, başkalarınınki nakildir. Nakil, nakdin fer’idir.
  • Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, Neye güldüğünden ise zekâsını ve seviyesini anla.
  • Ben kilitten seslenen bir kapı anahtarı gibiyim sanki. Sanır mısın ki benim sözüm sadece bir sözdür.
  • Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.
  • Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil.
  • Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir.
  • Ben, İnsanlara faydam dokunsun diye bu dünya zindanında kalmışım. Yoksa hapishane nerede, ben nerede? Kimin malını çalmışım?
  • Can, aşktan binlerce edep öğrenmede, öylesine edepler ki mekteplerde okunup öğrenilmesine imkan yok.
  • Cibilliyetsize ilim öğretmek, eşkıyanın eline kılıç vermektir.
  • Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü o; herşeyin fiyatını bilir, değerini değil.
  • Çirkinlikle güzelliği görünüşle değil, akılla ayırt edin.
  • Dert, insanı yokluğa götüren rahvan attır.
  • Dünya tuzaktır. Yemi de istek. İstek tuzaklarından kaçının.
  • Denizde inciler derinde olur. Çerçöp sahilde olur.
  • Dostun yanına hediyesiz gitmek, buğdaysız değirmene gitmek gibidir.
  • Durma! Çabuk gel. Gelmem deme! Ne evet demek yaraşır sana, ne hayır. Dostum, senin şanına sadece gelmek yaraşır.
  • Dün çimen benim ayaklarımın altında idi bugün üstümde bitiyor. Görüyor musun? Toprak günahlardan başka herşeyi örtüyor.
  • Ey kardeşim! Sen fikirden ve düşünceden ibaretsin. Senin varlığın bunlardandır. Geri kalan sinir ve kemiktir ki, onlar hayvanlarda da vardır.
  • Eden kendisine eder. Yapan bulur ve çeker.
  • Unutma! Kazanmak koca bir ömür ister! Kaybetmeye ise anlık gaflet yeter.
  • Ey Tanrı kitabının nüshası insanoğlu! Sen, kainatı yaratan Hakk’ın güzelliğinin bir aynasısın! Ey özden habersiz gafil! Sen hala kabukla öğünüyorsun!
  • Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.

• Beğen
Tepkiler: bilal72, Mesut Aktaş, ia.phlvn ve 1 kişi daha

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
güzeller :) :oke:

esokmen

esokmen

Üye
Tesekkuler

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
fuzuli'nin sözlerine hayranım ama :)

Cihanel

Cihanel

Üye
güzelmiş

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
İbret aldım... :tşk:

Legendary.

Legendary.

Üye
:tşk:

MeLih_061

MeLih_061

Üye
Çok güzel sözler , paylaşım için teşekkürler...

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Siz sağolun arkadaşlar ben teşekkür ederim..

semh_erqcer

semh_erqcer

Üye
adamın dibisin dibiiiii (:

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3
ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
Teşekkürler azizim :)

• Beğen
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Yürek Yorulunca Ter Gözden Akar..
Hz. Mevlana

Güzel Konu :oke:

nazlican

Üye
16 senem Konya' da geçti nerdeyse her ay ziyarete giderdim Mevlana Türbesine. ellerine sağlık hepsi çok güzel.:tşk:

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
16 senem Konya' da geçti nerdeyse her ay ziyarete giderdim Mevlana Türbesine. ellerine sağlık hepsi çok güzel.:tşk:
Maşallah. Bende yakın zamanda gitmiştim tekrar gitmeye can atıyorum..

• Beğen
Tepkiler: nazlican

nazlican

Üye
  • Beğen

Üst Alt