Mehterin Tarihçesi


kurt bey

kurt bey

Üye
MEHTERİN TARİHÇESİ
Dünyanın en eski bandosu olarak kabul edilen Mehter’in tarihi VII. Yy. da yazılmış ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olan Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır.Mehter, Türk kahramanlığının ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtıdır.


Dünya askeri tarihinin bu ilk bandosu geçmiş dönem Türk müziğinin coşkulu ritimlerini de bugüne taşımaktadır.

Mehterin giysileri renk ve biçim bakımından ayrı bir güzellik arz eder.Giysilerinde tüm renkleri görmek mümkündür. Kullandığı enstrümanlar kaba zurna,boru, kös, davul, nakkare, zil ve cevgendir. Askeri müzik tarihinin başlangıcı ve dünya askeri bandolarının temel taşı olarak kabul edilen Mehter, bugün Genel kurmay Başkanlığı’na bağlı İstanbul askeri Müze ve Kültür sitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.


Yurt içinde yurt dışında verdiği konserlerle tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Mehter, varlığını ve etkili gücünü asırlar sonra bugün de sürdürmekte, Türk toplumunun gönlünde sıcak yerini korumaktadır.


Kaynak : Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı


mehter marşlarını mp3 olarak indirmek için:http://www.osmanli700.gen.tr/trindex.html
 

thebora

Üye
ben eyüp te oturuyorum,burada istanbul un fethinden sonra kurulan ilk mehterhane var.(mehterhane-i eyüpsultan) bir ara her cuma mehter konseri veriliyordu,hala devam ediyormu bilmiyorum ama.
 
leiche

leiche

Emekli Yönetici
milli maclarda (futbol dövüş baslket yüzme vs.)
ne zaman bu çalsa tüylerim diken diken oluyor gururdan
öyle bir milliyetçilik ruhum kabarıyorki anlatamam
 

KAFKAS KARTALI

Üye
ben de çok seviyorum mehter marşını.ÖYLEKİ NE ZAMAN DİNLESEM TÜRKLÜK VE MİLLİYETÇİLİK DAMARIM KABARIYOR.
 
Üst Alt