Linux'a geçmeden önce lütfen okuyun

Sponsorlu Bağlantılar

MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Linux'a geçmeden önce lütfen okuyun
Merhaba arkadaşlar, Linux'a geçmeyi düşünen ve daha önce hiç denememiş arkadaşlarımız için bir yazı hazırladım, bu sayede Linux'a daha çabuk ısınabilirsiniz ve daha kolay kullanabilirsiniz.

ÖNCELİKLE LİNUX BANA GÖRE Mİ? KULLANABİLİR MİYİM? BU GEÇİCİ BİR HEVES Mİ? LİNUX'A NEDEN GEÇİYORUM? LİNUX'A ALIŞABİLİR MİYİM? GİBİ SORULARI KENDİNİZE SORUN. ŞİMDİ LİNUX'UN BİZE VAAT ETTİKLERİNE BAKALIM:
-Öncelikle Linux'da virüs yok arkadaşlar, dolayısıyla virüslerle boğuşmanıza gerek yok.
-Windows'tan çok daha stabil ve hızlı. Tepkiler windows'tan daha seri, açılış süresi vb...
-Tamamen ücretsiz, lisans sorunu vb ile uğraşmıyorsunuz haliyle. İş yerleri/Devlet kurumları vb Linux'a geçseydi eğer size gönülden söylüyorum işyerlerinde ve devlet kurumlarında(genel gidere bakıldığında küçük bir miktar olsada) büyük bir para tasarrufu yapılır, bu sayede diğer giderlerle ve ihtiyaçlarla daha fazla ilgilenir. (Düşünün her windows lisansı 400 tl civarında.)
-Windows'un arayüzünden daha güzel bir arayüze sahip bence. (Bkz Linux Mint.)
-Kendine ait yazılım merkezi var.
-İnterneti windows'tan daha iyi kullanıyor. Alabileceğiniz maximum verimi alıyorsunuz gerçekten.
-10 senelik bilgisayar dahi Linux ile tekrar hayata dönüyor.

Yazdıklarım sadece işin görünen yüzü :)

Linux'a geçmeden önce dikkat edilmesi gerekenlere bakarsak:
-Arkadaşlar kurulumdan önce mutlaka önemli verilerinizi yedekleyin ne olur olmaz her şey olabilir.
-İşinizle ilgili bir program kullanıyorsanız Linux'da alternatifi olup olmadığını veya wine gibi windows emülatörlerinde çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
-Mutlaka kullanmanız gereken programların Linux'da olup olmadığını kontrol edin.
-Yazıcı gibi cihazlarınızın driverlarının Linux'da olup olmadığını kontrol edin.

GERÇEKTEN GEÇMEK İSTİYORSANIZ DEVAM EDELİM;

Öncelikle Linux dağıtımımızı indirelim. (GNOME/KDE/UNİTY GİBİ DAĞITIMLARDAN HANGİSİNİ SEÇMEK KONUSUNDA KARARSIZ KALDIYSANIZ BU KONUYA BAKINIZ: Gnome - Kde - Unity ? Hangisini seçmeli? - MaxiCep)
HERHANGİ BİR YAZDIRMA PROGRAMI İLE İNDİRDİĞİMİZ KALIBI YAZDIRALIM. (HERHANGİ BİR PROGRAM KULLANMIYORSANIZ İSE ZATEN KALIBA ÇİFT TIKLADIĞIMIZDA WİNDOWS YAZDIRMAK İÇİN SEÇENEK SUNACAK SİZE)
YAZDIRMA İŞLEMİMİZ BİTİNCE CD'MİZİ TAKALIM. (EĞER WİNDOWS'UN YANINA KURMAK İSTİYORSANIZ CD'NİN İÇİNE GİRİP İNSTALLER'I ÇALIŞTIRIN, ZATEN TÜRKÇE OLDUĞU İÇİN SİZE GAYET GÜZEL AÇIKLAMA YAPACAK, SİZ SADECE KURULUM SİHİRBAZINI TAKİP EDİN, İŞLEM SONUNDA HERHANGİ BİR VERİNİZ KAYBOLMAYACAK, İSTEDİĞİNİZ ZAMAN KURDUĞUNUZ PROGRAMI KALDIRIRSANIZ KURDUĞUNUZ DAĞITIMDA BİLGİSAYARINIZDAN KALKACAK.)
NORMAL KURULUM İÇİN:

[video=youtube;4vtqGEC8_wo]
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

KONU YAKIN ZAMANDA GELİŞTİRİLECEKTİR.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Jan ve Nextman

Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Yükleme yapılmadan önce bilinmesi gerekenler diye düzenlersen konuyu üste alalım sonra :oke:

MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Tamam az sonra duzenleyeyim :)

• Beğen
Tepkiler: Nextman
Nextman

Nextman

Emekli Yönetici
Eline sağlık destek istediğinde burdayım konu senindir biraz daha içeriği düzenlersek tamam ayırca şu font büyüklüğünü ve rengini değiştirirsen kırmızı göz yoruyor :oke:

• Beğen
Tepkiler: MaxiHan
MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Olur Sait abi az sonra duzenleyeyim :)

- - - Eklendi - - -

Yazı tipi rengini mor olarak değiştirdim :)

Seglopsi

Seglopsi

Üye
birde linux'da driver olmadigini, uygulamalarin direk cekirdekten calistigini soylersen windows'a gore en buyuk artisi cunku.

RowneSM

RowneSM

Üye
Bilgi icin Teşekkürler. W8 den linux a gecmem icin sanirim bu kadarı yeter bile. Yarın oncelikle driverlere bakarim uygunsa direk kurarim.

MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Tamam yükleyince haber ver

HAM ZA

HAM ZA

Üye
oyun oynayabilirmiyiz linux da? Nfs falan?

MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Oyun var linux icin, wine ile assassins creed, pes gibi oyunlar oynayabilirsin, zaten steam de var linux'da yakinda oyunlar cikmaya baslar. Mesela fm 2014 linux icinde hazilaniyor

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Eline sağlık :)

MaxiHan

MaxiHan

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim :)

Türe

Türe

Üye
Oyunların linux desteği ne alemde peki Serhan ?

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Wine ile çoğu oyun çalışıyor bide şirketler artık linuxada oyun çıkarmaya başladı ufaktan steam var fm 14 linuxada çıkacak ayrıca oyunlar linuxda daha iyi oynanıyor kendine özgü oyunlarıda var

OozyStaw

OozyStaw

Üye
:tşk: eline sağlık yardımcı oldu ben sadece hangi sürümünü kurayım ona karar veremedim

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
Teker teker dene sevdiğini kullan

Baskentliia

Baskentliia

Üye
bi yükleyelim bakalım

eren yuksel

eren yuksel

Üye
önce linux'u kurup sonra da back track 5 yükleyince değmeyin keyfimehem acık port sıkıntısı da olmuyor

Üst Alt