LCD ve Plazma Televizyon Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisini Almalı ? Maxicep' in Yorumu

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
LCD ve Plazma Televizyon Arasındaki Farklar Nedir ? Hangisini Almalı ? Maxicep' in Yorumu
LCD ve Plazma Televizyonlar, düz ekranlar içinde tartışılan çok farklı iki teknoloji. Birbirinden farklı özelliklere sahip olmakla birlikte yaklaşık olarak aynı sonuçları veren iki teknoloji diyebiliriz. İkisi arasında tek fark, görüntünün nasıl yansıtıldıgı ve nasıl olusturulduğu aslında. Plazma Televizyonlarda, gaz temelli bir sistem kullanılırken, LCD lerde Likit Kristal denilen bir yöntem kullanılıyor. Kullanıcı açısından önemli olan tabiki görüntü kalitesi arasındaki farklılıklar. Son yıllarda her iki teknolojide de yapılan geliştirmelerle birlikte, aslında görüntü olarak fazla bir fark kalmadığını söyleyebilirim.

Özellikle LCD Televizyon alınmasını tavsiye ederim zira bütün Dünyada bütün teknoloji firmaları bu alana yatırım yapan firmalar, şu anda LCD teknolojisine yatırım yapmaktadırlar. Bütün yenilikler, bütün gelismeler LCD tarafında gerçekleşiyor. Bu da LCD' nin daha yeni ve daha güncel teknoloji olmasını sağlıyor ve zamanla Plazma arasındaki farkı kapatacağı düşünülüyor. Lcd lerin, Plazmalara karşı olan eksik tarafları da zaten uzunca bir süre kapatılmış durumda. Yapılan yarırımlarla da LCD tarafında gelecekte daha büyük gelişmeler olacağa benziyor .

Peki bize kullanım ve özellik olarak ne gibi farklar doğuruyor.. Eksileri / Artıları şeklinde sıralarsak;

EKSİLERİ - ARTILARI

LCD

Artıları

• Görüntüler net ve parlaktır.
  • Titreşim ve radyasyon yok.
  • Az elektrik harcar.
  • Ömrü uzundur. (75-80 bin saat)
Eksileri

• Konstrast seviyesi düşüktür.
  • Her açıdan aynı kalitede görüntü alınmaz.
  • Hareketli görüntülerde "flu"luk oluşur.

PLAZMA

Artıları

• 7 milyar renkle mükemmel görüntü.
  • Her açıdan aynı kalitede izleme.
  • Büyük TV'lerde LCD'den daha ucuz.

Eksileri

• LCD'den daha fazla enerji harcar.
  • Ömrü 3 kat daha kısadır. (25-30 bin saat)
  • Küçük ve orta boy TV'ler için daha pahalı.

• Beğen
Tepkiler: PhyscoDevil, ozhilal, loveprenses ve 3 diğerleri

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Güzel bir konu eline sağlık teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepkiler: mmoguz
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Bihaber olduğum bir konuydu :)
Ama gerçekten de çok önemli, iyi oldu değinmen.

Kalitelerinin birbirine bu kadar yaklaştığı bir dönemde elbette kullanım süresi ve bedeli büyük önem kazanıyor.
LCD tercih edeceğim :oke:
Teşekkürler Ozan!..

colibri

colibri

Üye
Gerçekten arada çok fark varmış bu kadar fark olduğunu bilmiyordum teşekkürler...

a21a

a21a

Emekli Yönetici
Bu araştırmayı ben TV alırken yaptım. Bilirkişi durumundaki tüm tanıdıklarım LCD önermişti. TOSHIBA regza full HD TV aldım.. ve çok memnunum. bilgiler için teşekkürler :oke:

Odysseus

Odysseus

Üye
LCD Tv'ler Ozan'ında belirttiği gibi görüş açısı konusunda problemli. Ancak uzun ömürlü olmaları onları tercih sebebi kılıyor. Ben LCD tercih ediyorum.

Doğan

Üye
güzel bi konu biz plazma aldık ben memnunum ya su anlık bi sorun yok :)

jerouge

Üye
artık lcd teknolojisinde de açı kavramı ortadan kalkmış durumda yani her açıdan net görüntü sağlanabiliyor. ayrıca plazma tvlerde ileri zamanlarda içindeki xenon gazı kaçak yapabiliyormuş insan sağlığına zararını bilmiyorum ama bu aynı zamanda görüntüde, resim ve renk kalitesinin düşmesine neden oluyormuş....

WANTED1516

Üye
Plazmanın hep üretimden kalktığını düşünüyordum.taaki istanbul bilişim mağazasında gördüğüm plazmalr ve aldığım bilgilere kadar.kesinlikle plazma lcd den daha kaliteli görüntü veriyor.kesinlikle bilgi edinmek isteyen arkadaşlar 444 0 912 numaralı telefonu aramalılar.mağazalrınfda panasonic marka tv lerde mevcut gidip görebilirsinizde.sakın kulaktan duyumlara aldırmayın.

noumasel

Üye
şimdi aslında bu konunun temel dayanağı plazmalara karşı duyulan ön yargıdır.ilk çıkan plazmaların şuursuz performansları şimdiki yeni nesil plazmalara negatif bir bakış açısı kazandırsa da aklın yolu birdir.tv de aslolan görüntüdür ve görüntüde en iyi performansı plazmalar verir.firmaların lcd lere yapması muhtemel yatırımlar beni değil onları ilgilendirir,çünkü evimdeki tv nin yeni yatırımlarla yeniden canlanması mümkün olmadığına göre bu konunun sonu plazmaya çıkıyor.zaten yazında belirtmişsin artık lcd ler plazmalarla arayı kapatmaya başladı diye.demekki plazma daha önde ve muhtemel yatırımlar alınacak cihazlara artı değer katmayacaklarına göre şu an plazma alınır ki muhtemelen bu liderlik 3-4 yıl daha sürer.ha sonra ne mi olur? onu görecez ;)

34style

Üye
noumasel arkadaşımızın tesbiti oldukça doğrudur...plazma konusunda cümlelere dökemediğim düşüncelerime tercüman olmuş...teşekkürler...

Burak

Üye
Harika birsey ya lcd tv ler ;)

Asamoah Gyan

Üye
güzel bilgiler

gaziordu2752

gaziordu2752

Üye
benim görüşüm, büyük ekran ve net görüntü istiyorsanız plazmadan yana. ama hd uydu alıcınız varsa lcd tercih edilebilir. ama param var diyorsanız led tv'yi tek geçerim. ama ben plazmacıyım. lg markalı tvlerde bir çok çeşit var kontrast oraları ve resim aktarım hızları çok yüksek tepkime süreleri de oldukça düşük. hem eskisi gibi öyle kalın da değiller

baris.ozt

Üye
plazma her zaman çok daha kaliteli bi görüntüye sahip. şuanda plazmalar ilk çıktığı haliyle bilindiği için fazla tercih edilmiyor bi ön yargı var. ancak panasonic markasının 2010 yılında çıkardığı plazma modellerini incelemeden kesinlikle karar vermemek gerekir. özelliklede 42g20e modeli şuana kadar piyasaya çıkmış en iyi plazma tv modellerinden biri zaten bunun daha iyisi yine panasonic modelinde (50vt20 3d plazma tv) 25.000-30.000 saat olan kullanım ömürleri panasonic sayesinde 100.000 saatlere çıktı. lcd tvlere ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın panasonic bu sektörü bırakana kadar plazma lcd tvden çok daha kaliteli görüntü verecek....

baymantik

Üye
Ben de kuşkusuz plazma diyenlerdenim. Günde ortalama 8 saat seyredildiğinde bile kullanım ömrü 20 seneyi çok rahat geçiyor. Şöyle 50 inçlik HD bir plazmanın keyfini hiç bir lcd ya da led tv veremez...

yyeenneerr

yyeenneerr

Üye
evlilik öncesi çok işime yarayacak. teşekkürler.

huseyindemirkan

Üye
lcd ile plazma arasında çok fark var

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Bendede LED Var:eller:

PhyscoDevil

PhyscoDevil

Üye
plazma cok daha iyi aslında.Teknolojisini inceleseniz gerçekten mükemmel bir sey.Adamlar bunu yapmak icin atomlarla acaip ugrasıyorlar.Lcd su yönden ii hem ucuz hem radyasyon oranı cok düsük.

Üst Alt