Laptop Aşırı Isınma Sorunu İçin Çözümler

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Laptop Aşırı Isınma Sorunu İçin Çözümler
Dizüstü Bilgisayarlarda Isınma Sorunu Neden Olur ?

Gelişen teknoloji ile beraber masaüstü bilgisayarlar yerine gündelik hayatımızda dizüstü bilgisayarları daha fazla kullanmaya başladık. Taşıması oldukça kolay olan ve neredeyse masaüstü performansında güç sunan dizüstü bilgisayarlar şuan için günümüzdeki en büyük teknolojik araçlardan bir tanesi diyebiliriz. Her ne kadar çok fazla avantajı olsa da dizüstü bilgisayarlarında bazı dezavantajları bulunuyor.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Masaüstü kadar iyi performans sunamayan dizüstü bilgisayarların en büyük sorunu olan aşırı ısınma sorunu birçok kullanıcının canını sıkabiliyor. Özellikle oyun bilgisayarlarında veya eski bilgisayarlarda meydana gelen bu durumun birçok farklı sebebi bulunuyor. Bilgisayarın durduğu yüzey, fan çıkışlarındaki engeller, bilgisayarın içerisinde bulunan tozlar ve normal hava sıcaklığı gibi birçok faktör laptop aşırı ısınma sorununa neden oluyor.

Laptop Isınma Sorunu İçin Çözümler

İlk olarak bilgisayarınızın garantisi yoksa bilgisayarın arka tarafında yer alan vidaları çıkararak laptop kasasının içerisini açabilir ve fan tarafında yer alan tozları temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bazı modellerde fanlar özel yapışkanlar ile ayrı bir bölümde saklanıyor. Örneğin benim bilgisayarımda Lenovo Y520 modelinde fan yapışkanlı bir bölümde olduğu için sadece dışarıdan titiz bir şekilde temizlik yapabiliyorum.

Laptop Temizliğinden Önceki Fanların Durumu ( Kendi Bilgisayarım ) ( Satın aldıktan 7 ay sonra )

Bilgisayarda yaşadığım FPS düşüşleri ve genel performans düşüşlerinin ardından garantiye vermek yerine kendim açıp temizlemeyi tercih ettim. Bu noktada garantiye cihazı gönderirken yaşayabileceğim birçok sorun olduğu için kendimin temizlemesi daha mantıklı geldi. İlk açtığımda beklediğimden çok daha fazla bir toz ile karşılaştım. Yaklaşık 7 aylık bir bilgisayar olmasına rağmen bana göre fazla tozlanmıştı.

Laptop Temizliğinden Sonra Fanların Durumu

Fanlar özel bölümde yer aldığı için orayı açmadan dışarıdan dikkatli bir şekilde temizlemeye çalıştım ve başarılı oldu. Bilgisayar artık eski performansına dönmüştü. Sizde böyle yaparak bilgisayarınızın performansını eski günlerine döndürebilirsiniz.

İşlemci Termal Macununu Yenileyin

Eğer fanları temizlediniz ve halen notebook aşırı ısınma sorunu devam ediyorsa bir sonraki yapmanız gereken işlemcinin termal macununu yenilemek olmalıdır. Bu işlem ilk kez yapacaklar için biraz zor gibi görünse de internette birçok laptop işlemci macunu yenileme videosu bulunuyor. Bu videolardan yardım alarak veya işi bilen tanıdıklarınızdan yardım alarak kolay bir şekilde macunu yenileyebilirsiniz. Özellikle fan temizliği ve macun yenileme işlemleri bilgisayarınızı çok daha iyi bir hale getirecektir.

Laptop Soğutucusu Satın Alın

Hem fan temizliği hemde işlemci macunu yenileme yaptıktan sonra halen bilgisayar aşırı ısınması yüzünden sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir laptop soğutucu alın. Bu tür ürünler direkt olarak laptop sıcaklık düşürme konusunda fayda edecektir. Kendim Zalman marka soğutucu kullanıyorum ve 5-7 derece civarında ek bir soğutma elde ediyorum.

Bilgisayara Format Atın

Bütün bu işlemlerin ardından halen bilgisayarınızda aşırı ısınma sorunu varsa bunun sorununun işletim sisteminden kaynaklanma ihtimali bir hayli fazla diyebilirim. Bilgisayarda yer alan çeşitli virüsler sürekli olarak işlemciyi maksimum hızda kullanarak bilgisayarı yük altında tutar ve bu yüzden laptop aşırı ısınma sorununa neden olur.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: PALA., DeV/AsA, Preloader ve 1 kişi daha

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Eğer elinizden geliyorsa Undervolt işlemi yapın 10-15C fark ediyor
işlemci daha serin olduğu için daha uzun süre Turbo frekanslarda çalışyor

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve Buğra
Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
Termal macunu ilk kez deniyorsanız ya çok dikkatli olun ya da güvendiğiniz bir bilgisayarcıya verin derim . Ben ilk kendim sürdüğümde bilgisayar acayip donmaya ve yavaşlamaya başlamıştı . Termal macunun üstünden geçen bakır soğutma borusu vardı o yarım santim eğrilmiş sorun oymuş . Böyle ufak detaylar can çıkartabiliyor :/

PALA.

PALA.

Üye
En iyi tamir; bakımdır.
Termal macunda paraya kıyıp iyisini alın, bir tane birçok defa kullanılır...

Cadillac34

Üye
Benim bilgisayarı açmaya kalksam açamam. HDD'sinden tut taa anakartına kadar herşeyi sökmek gerekiyor. Bu da videosu.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Silinen Üye 2526643

Silinen Üye 2526643

Kapalı Hesap
Benim bilgisayarı açmaya kalksam açamam. HDD'sinden tut taa anakartına kadar herşeyi sökmek gerekiyor. Bu da videosu.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Benimki de öyle bence hepsi aynıdır anakartın altında çünkü macun sürülecek kısım .
Ben de video izleyerek açtım . Fazladan koydukları vidalar varmış onlar yok artık bazı vidalar da yalama oldu macunu ilk sürüşte yazdığım gibi haya yaptım 2 gün kullanamadım bilgisayarı ama sorun yok en azından öğrendim :muha:

Cadillac34

Üye
Benimki de öyle bence hepsi aynıdır anakartın altında çünkü macun sürülecek kısım .
Ben de video izleyerek açtım . Fazladan koydukları vidalar varmış onlar yok artık bazı vidalar da yalama oldu macunu ilk sürüşte yazdığım gibi haya yaptım 2 gün kullanamadım bilgisayarı ama sorun yok en azından öğrendim :muha:
Ben bilgisayar açmadığım için (masaüstü hariç) fazla kurcalamadım. Thermaltake marka soğutucu var ama fan delikleri sol üst köşede ve yanda olduğu için soğutmuyor.

Üst Alt