Kıskançlık Gerekli mi Değil mi? Psikolojik Yönleri


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

farkındalık

Üye
Kıskançlık Sevginin Göstergesi midir?

Kıskançlığın her ne kadar aşkın ifadesi ve ‘seven insan kıskanır’ gibi görülse de aslında kıskançlık, kontrol ve sahiplenme duygusu ile kaybetme korkusundan kaynaklanır.

Aşağılık kompleksi olan insanlar daha kıskanç bir davranış sergiliyor hatta şiddet bile uyguluyor...

Yakın ilişkilerde, evlenme ya da sevgili bulma isteği ile ilişkileri sürdürmenin en önemli sebeplerinden biri, kişiye ait olma duygusunu yaşatması ve özgüvenini yükseltmesidir. Ayrıca olumlu benlik anlayışı da eşler tarafından desteklenir. Sonuç olarak eşlerimizin bizim yerimize başka birini koyduğunu gördüğümüzde ait olma duygusunu ve olumlu benlik anlayışımızı kaybetme tehlikesi yaşarız. Bu da kıskançlığın ortaya çıkmasını sağlar. Kıskançlık gıpta ettiğimiz bir takım kişisel özelliklerle daha fazla ateşlenir, çünkü bizden daha etkili ve hayranlık duyduğumuz özelliklere sahip olan kişileri daha çok kıskanırız. Genel olarak kadınlar çekiciliğe ve popüler olmaya gıpta ile yaklaşırken, erkekler güçlü olmaya ve zenginliğe gıpta ederler.

Aşağılık kompleksi daha çok kıskanç yapıyor
Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla kıskançlık yaşarlar. Mesela aşağılık kompleksine eğilimli kişiler genelde kendilerini güvensiz ve yetersiz hissederler, bu yüzden de ilişkilerinde eşlerini devamlı kıskanırlar. Aynı zamanda kişinin gerçek ben (sahip olduğuna inandığı özellikler) ile olmak istediği ben (sahip olmak istediği özellikler) arasında büyük farklılıklar varsa yine bu kişi de kıskanmaya eğilimlidir.

Zenginliğe, üne, popülerliğe ve fiziksel çekiciliğe önem veren kişiler de ilişkilerinde kıskanmaya yatkındır.

Kıskançlık evlilikte dayak nedeni
Evliliklerde ve sevgili ilişkilerinde fiziksel şiddetin sebeplerinden biri sıklıkla kıskançlıktır. Bu tür ilişkilerde şiddet genelde üçüncü kişiye değil de eşe veya sevgiliye uygulanır. Kıskançlık konusunda kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı davranırlar. Kadınlar, kıskançlık duygularını kabul ederken, erkekler genellikle inkâr ederler. Kadınlar eşlerinin bir başka kişiyle duygusal yakınlaşma olmadan sadece cinselliği yaşamalarını, ilişkilerini sürdürme uğruna tolere edebilirken, erkeklerse eşlerinin cinsellik olsun ya da olmasın karşı cinsi beğenmelerini bile kıskanırlar. Ayrıca kıskançlık ortaya çıktığında kadınlar genelde kendilerini suçlarken, erkekler kıskançlıklarından dolayı tipik olarak eşlerini veya üçüncü kişiyi suçlarlar.

Genel olarak kişi eşinin karşı cinsten birisini kendi yerine koyduğunu fark ettiğinde kendisini yetersiz hisseder ve bundan dolayı kıskanır. Aslında öz güven sorunu olmayan insanlar sağlıklı ve uzun süreli, içinde kıskançlığın olmadığı ilişkiler kurarlar.

Aslıhan Tokgöz Tozlu
Uzman Psikolog
Kaynak: Kıskançlık sevgi göstergesi midir? - Maji Spiritualizm ve Kişisel Gelişim Akademisi
 
zaza

zaza

Üye
Kıskançlık belirli seviyede özellikle türklerde sevginin göstergesidir. Çünkü biz batılılar gibi rahat değiliz, yok mini etek kısa kol çatal falan derken genelde bunlara karşı çıkmamızın sebebi en basitinden birbirine ait olma alt yapısıdır. Mesela dini zorla kapanma üzerine gören bazı şahsiyetler unutmasın ki. Dinde ALLAH için kapanma dışında şöyle birşey daha vardır. Kadın yanlızca kendi erkeğine açılır, aynı zamanda erkekde bunu yapmalıdır. Çünkü diz üstü şortlar ve göğüs altında kalan yerlerin görünmesi erkeğede haramdır. Hz. Peygamber (sav) heryerini kapatırdı yüz el ve ayak haricinde yani kollar bacaklar hemen hemen herşey. Bizede yansıyan aslında bu tür kalan bir tarz yani biz başka bir erkeğin sevdiğimiz kadına bakmasını kabullenemiyoruz. Sevmesek yoldan geçen tanımadığım kadın açık gezmiş banane tanıdığım bile olsa ben niye karışayım ki ona sevdiğim değil kardeşim deil :)
 
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
Seven kıskanır...
 
1STayTRue35

1STayTRue35

Üye
Kıskançlık iyi ve kötü olarak iki çeşittir her seven insan kıskanmaz, seveni kıskanmak ayrı senden daha üstün bir seviyede olan insanı kıskanmak ayrıdır. :ok2:
 
  • Beğen
Tepkiler: BigHackeR35 ve tguzel7
CABBAR

CABBAR

Üye
Seven kıskanır agaaaa :pro:
 
Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
seven kıskanır hacı :ehe
bendeki bıraz fazla doz o baska .d
 
x-scarface

x-scarface

Üye
seven kıskanırmış ne kıskanması yahu :zzz:
zaten seninse o kişi bırakında başkaları sizi kıskansın gıpta etsin. Bi ilişki güven, saygı, sorumluluk esaslıysa kıskançlık vs yersiz arkadaş bence.
 
saranghaee

saranghaee

Üye
kıskansa güveni yok diye düşünürüz. Kıskanmasa sevmiyo diye düşünürüz. Bu çelişkiyi açıklayacak bi babayiğit var mı içimizde :D
 
Tuba.Erva

Tuba.Erva

Üye
sevgı saygı farklı
kıskanclık cok farklı
zaten saygı olmadan sevgısını yemısım .d
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt