|| Kadın Ve Tesettür

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Emrgncy

Emrgncy

Üye
Arkadaşlar herkes çok güzel yorumlar yazmış, ama nedense tesettür sadece bayanlara farzmış gibi yorumlar yapılmış. Oysa ki nazil olan tesettür ayetini incelersek ilk emir kadına değil erkeğe, Cenab-ı hâk Nûr suresi 30. Ayette

"Mü'min erkeklere söyle: «Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yapmakta olduklarından haberi olandır. "NÛR - 30

Görüldüğü üzere ilk emir erkeklere!!!

ve ardından 31. Ayette

"Ve mü'min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz Allah'a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz."NÛR - 31

iğneyi önce kendimize batıralım lütfen...

Gözlerimizi haramdan ne ölçüde sakındırıyoruz..

• Beğen
Tepkiler: pelın_

lgkg300

lgkg300

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar herkes çok güzel yorumlar yazmış, ama nedense tesettür sadece bayanlara farzmış gibi yorumlar yapılmış. Oysa ki nazil olan tesettür ayetini incelersek ilk emir kadına değil erkeğe, Cenab-ı hâk Nûr suresi 30. Ayette

"Mü'min erkeklere söyle: «Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yapmakta olduklarından haberi olandır. "NÛR - 30

Görüldüğü üzere ilk emir erkeklere!!!

ve ardından 31. Ayette

"Ve mü'min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz Allah'a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz."NÛR - 31

iğneyi önce kendimize batıralım lütfen...

Gözlerimizi haramdan ne ölçüde sakındırıyoruz..

eyvallah bilgi icin Allah razı olsun...

StunnerDead

StunnerDead

Üye
:tşk:

Kim demiş avrupa insanı medeni?
Ne edep var ne haya çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!
-Mehmet Akif Ersoy-

son noktayı koymuş şeyh gökçen abimiz :)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
KayraBey

KayraBey

Üye
ümmetimin son zamanlarında kadınların başı şu gördüğünüz deve hörgücü gbi olacaktır ve kapandıklarını sanacaklardır fakat onlar şunu bilsınler ki onlar cennetin kokusunu dahi alamazlar...hz.MUHAMMED SAV. Smdi kı bayanlar kızlar ALLAH emrettiği için değl moda ve tarz değişikliği olsun die kapanıyorlar.son bır söz daha islam dininde tesettür yoktur kara çarşaf vardır.

Dinde kara çarşaf diye kesin bir ibare yoktur.Kapanmanın kuralı vardır.Kadın öyle bir kapanacak ki vücudunun şekli ve teninin rengi belli olmayacak.(El, yüz ve ayaklar hariç.Bu uzuvlara müsade vardır.Ayet-i Kerime ile sabittir).Önemli olan burda emri yerine getirmek.Benim eşimde çarşaflı ve ben bu durumdan çok memnunum.Bilerek ve isteyerek eşimin çarşaflı olmasını istedim.Kadınlar için kapanmanın en güzel şeki çarşaftır ama bu bir mecburiyet değildir.Çarşaf boldur.Kesinlikle şekli belli etmez.Rengi (genelde) siyahtır dikkat çekmez.Günümüzde kahverengi ve desenli çarşaflarda var ve dikkat çekiyorlar.Ben buna karşıyım.

Örtünme ile ilgili ayetler indikten sonra Mekke'ye tepeden bakanlar sokakların karga sürüsü gibi göründüğünü söylemişlerdir.Buda demek oluyor ki örtünün rengi o zamanda siyah olarak seçilmiştir.Ne kadar sıcak bir yer olmasına rağmen kadınlar kendilerini erkeklerden bu şekilde gizlemiştir.

• Beğen
Tepkiler: StunnerDead
lgkg300

lgkg300

Üye
    Konu Sahibi

Dinde kara çarşaf diye kesin bir ibare yoktur.Kapanmanın kuralı vardır.Kadın öyle bir kapanacak ki vücudunun şekli ve teninin rengi belli olmayacak.(El, yüz ve ayaklar hariç.Bu uzuvlara müsade vardır.Ayet-i Kerime ile sabittir).Önemli olan burda emri yerine getirmek.Benim eşimde çarşaflı ve ben bu durumdan çok memnunum.Bilerek ve isteyerek eşimin çarşaflı olmasını istedim.Kadınlar için kapanmanın en güzel şeki çarşaftır ama bu bir mecburiyet değildir.Çarşaf boldur.Kesinlikle şekli belli etmez.Rengi (genelde) siyahtır dikkat çekmez.Günümüzde kahverengi ve desenli çarşaflarda var ve dikkat çekiyorlar.Ben buna karşıyım.

Örtünme ile ilgili ayetler indikten sonra Mekke'ye tepeden bakanlar sokakların karga sürüsü gibi göründüğünü söylemişlerdir.Buda demek oluyor ki örtünün rengi o zamanda siyah olarak seçilmiştir.Ne kadar sıcak bir yer olmasına rağmen kadınlar kendilerini erkeklerden bu şekilde gizlemiştir.

aynen öyle, bilgi için teşekkürler Kayra Bey

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
:tşk: sağlam adamsın vesselam Ahmet.

• Beğen
Tepkiler: Dede
uğur e

uğur e

Üye

kadınların kapanma şekli birdir islam bunu emrediyor 10 tane yada 20 tane kapanma şekli yoktur. mesela günümüzde tesettür olayı var sence tesettür islamın emrettiği gibi mi ? tabikide hayır!!! o zamn sen bana bu olayın tam derinine inmeden burda tam bilmeden bişeyler yazamazsın.peygamberimizin zamanın da neden tesettür yoktu yada senin deyiminle neden başka şekilde örtünmeler yoktu ??? sadece bir tane örtünme şekli var oda siyah çarşaf....muhakkakki o NEBİİ herşeyin en iyisini bilendi...

- - - Eklendi - - -

el yüz bacak kısımları ve vücut hatlarını karşıdaki insana belli etmicek bir kapanma şeklini göster bana kara çarşaf hariç!!!?

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Ne agresif çıktın kardeşim, senin söylediğin ile Ahmet'in söylediği zaten aynı şey...

• Beğen
Tepkiler: pelın_
KayraBey

KayraBey

Üye
kadınların kapanma şekli birdir islam bunu emrediyor 10 tane yada 20 tane kapanma şekli yoktur. mesela günümüzde tesettür olayı var sence tesettür islamın emrettiği gibi mi ? tabikide hayır!!! o zamn sen bana bu olayın tam derinine inmeden burda tam bilmeden bişeyler yazamazsın.peygamberimizin zamanın da neden tesettür yoktu yada senin deyiminle neden başka şekilde örtünmeler yoktu ??? sadece bir tane örtünme şekli var oda siyah çarşaf....muhakkakki o NEBİİ herşeyin en iyisini bilendi...el yüz bacak kısımları ve vücut hatlarını karşıdaki insana belli etmicek bir kapanma şeklini göster bana kara çarşaf hariç!!!?

Arkadaşım bak ne yazmışım : Dinde kara çarşaf diye kesin bir ibare yoktur

Böyle birşey yoktur dememişim.İbare yoktur demişim.Şimdi birisi sana Kuran'dan ayet göster dese ne yapacaksın? Ki ben ayet indikten sonraki durumu da yazıp bu işin en güzelinin ve efdal olanının çarşaf olduğunuda belirtmişim.Daha ne yazmam lazım ki bilemiyorum.Aynı şeyden bahsediyoruz.Bende çarşafı severim ve onaylarım.Ama örtünmeyen birisine çarşaf olmazsa hiç olmaz demek yanlış olur.Çünkü bu ona zor gelebileceğinden yapmaz ve günaha girmeye devam eder.Hocam buyururdu ki : Sadece Cuma namazına giden ama 5 vakit namaz kılmayana kötü gözle bakmayın ve ona 5 vakit kılmıyorsan birtek Cuma namazına gidiyorsan bu bir işe yaramaz falan demeyin.Çünkü bu yüzden Cuma namazına gitmeyide bırakabilir derdi.Anlıyor musun ne demek istediği mi?

Yapıcı olacaksın arkadaşım kırıcı değil.Bende isterim herkes sakallı şalvarlı cübbeli olsun, kadınlarımız kızlarımız çarşaflı olsun.Ama kendi annemden örnek vereyim.Başörtü pardesü giyer hayatta çarşaf giymem der.Şimdi ben ona ya çarşaf ya hiç desem onları da çıkarıp süslenip püslenip sokağa çıkarsa ne olacak? Kim yüklenecek bu gühanı?

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
[ENGİN];4910190' Alıntı:
bazen oluyor böyle vak'alar heralde aynı dilden konuştuğumuz halde yorumları yanlış anlıyoruz
:evet: olabilir abi yada tam okumuyoruz...:(

uğur e

uğur e

Üye
ya islamın emrettiği gıbi kapanıcan yada hç kapanmicn. Kapanmak tarz yada moda değldir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt