Kaç watt tüketir?

Sponsorlu Bağlantılar

bilisimler

bilisimler

Üye
    Konu Sahibi
Kaç watt tüketir?
İyi günler arkadaşlar uzun zamandır araştırma yapıyorum fakat çözümünü bulamadım. Sorum 1 tb hdd ile 8tb hdd elektirik tüketimi farklımıdır?:hmmm
Mesaj birleştirildi:

Bu konuda bilgisi olan arkadaş yok mu? :hmmm

Son düzenleme:

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Bu işin teknik boyutunu bilmiyorum ama mantık yürütürsem eğer disk boyutunun enerji tüketimini artırıp azaltacağını düşünmüyorum. Şöyle bir yönü de var büyük boyutlu disk içine daha çok veri atıp diski daha çok kullanacağınız için disk daha çok veri harcayıp tüketime yansır, burada bir de diskin yeni teknoloji eski teknoloji ayrımına gitmek de doğru yaklaşım olacaktır(2 senelik disk ile 15 senelik disk arasında teknoloji bakımından bir fark illaki vardır). Yani diski daha çok kullanmak sürekli veri atarak işlem yapmak benim yürüttüğüm fikir bu şekilde konuya umarım vakif bir üyemiz çıkıp bizi daha çok aydınlatır. :)

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve bilisimler
PALA.

PALA.

Üye
Devir 5400 - 7200 rpm farkı (motorun devrinden)
Disk çapı 2.5-3.5 farkı ve dilim sayısı farkı (motorun torkundan)
Ön bellek boyutu ve kontrolcüsü
Okuma-yazma kafası sayısı
Uykuya dalma süresi
Çalışma sıcaklığı... tasarım desen o zaten hepsinden önemli.

Hani saysan bu liste uzar, disk 7 mm kalınlığında 2.5 inç bir disk düşünün bunun içinde 1 disk dilimi varsa 500 yada 2000 gb olması çok fark etmeyecektir. Ancak dilim sayısı 2-3 oldumu tüketimde artar veriyi bulma süreside artar.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Evet Farklı.En Basit Örneği Vereyim Sana Güvenlik Sistemleri İşi Yapıyoruz Genelde 1 2 Tb Arası HDD Kullanıyoruz ve Kayıt CihazininAdaptörü Genelde 12 Volt 1 Amper Oluyor.Eğer 4 Tb ve Üzerine Çıkacaksa HDD Kapasitesi Direk 5 Amper Adaptör İle Besleniyor Sistem.Diğer Türlü HDD Çalişmiyor.Watt Olarak Ne Kadardır Tam Bilmiyorum Ölçmek Gerek Fakat 8 Tbde 2 3 Katından Fazla Tüketim Olacağı Kesin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve bilisimler
bilisimler

bilisimler

Üye
    Konu Sahibi
Kasada şuan 450 w power var 3 tane 1 tb hdd var 1 adet ssd var bunları çıkarıp 8 tb hdd almayı düşünüyordum
Mesaj birleştirildi:

Bu işin teknik boyutunu bilmiyorum ama mantık yürütürsem eğer disk boyutunun enerji tüketimini artırıp azaltacağını düşünmüyorum. Şöyle bir yönü de var büyük boyutlu disk içine daha çok veri atıp diski daha çok kullanacağınız için disk daha çok veri harcayıp tüketime yansır, burada bir de diskin yeni teknoloji eski teknoloji ayrımına gitmek de doğru yaklaşım olacaktır(2 senelik disk ile 15 senelik disk arasında teknoloji bakımından bir fark illaki vardır). Yani diski daha çok kullanmak sürekli veri atarak işlem yapmak benim yürüttüğüm fikir bu şekilde konuya umarım vakif bir üyemiz çıkıp bizi daha çok aydınlatır. :)
Bende bu şekilde düşünmüştüm ama diğer arkadaşların yorumlarını okuyunca fikrim değişmeye başladı:)
Mesaj birleştirildi:

Devir 5400 - 7200 rpm farkı (motorun devrinden)
Disk çapı 2.5-3.5 farkı ve dilim sayısı farkı (motorun torkundan)
Ön bellek boyutu ve kontrolcüsü
Okuma-yazma kafası sayısı
Uykuya dalma süresi
Çalışma sıcaklığı... tasarım desen o zaten hepsinden önemli.

Hani saysan bu liste uzar, disk 7 mm kalınlığında 2.5 inç bir disk düşünün bunun içinde 1 disk dilimi varsa 500 yada 2000 gb olması çok fark etmeyecektir. Ancak dilim sayısı 2-3 oldumu tüketimde artar veriyi bulma süreside artar.
Evet Farklı.En Basit Örneği Vereyim Sana Güvenlik Sistemleri İşi Yapıyoruz Genelde 1 2 Tb Arası HDD Kullanıyoruz ve Kayıt CihazininAdaptörü Genelde 12 Volt 1 Amper Oluyor.Eğer 4 Tb ve Üzerine Çıkacaksa HDD Kapasitesi Direk 5 Amper Adaptör İle Besleniyor Sistem.Diğer Türlü HDD Çalişmiyor.Watt Olarak Ne Kadardır Tam Bilmiyorum Ölçmek Gerek Fakat 8 Tbde 2 3 Katından Fazla Tüketim Olacağı Kesin.

o_O:( İyiki konu açmışım yoksa 8 tb alıyordum güzel bilgiler eyvallah:)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Güç değeri yerine akım değeri yazar genelde. Aslında şöyle bişey var WD için videoda baya muhabbet güzel izlemeni tavsiye ederim, sarıyor :)
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
o_O:( İyiki konu açmışım yoksa 8 tb alıyordum güzel bilgiler eyvallah:)
Almayı düşündüğünüz disk hakkında bilgi verirseniz, ilgilenen çıkabilir...
Kapasitenin artması genelde aynı diskteki veri yoğunluğunun geliştirilmesiyle alakalı, arada uçurum fark olacağını sanmıyorum ama bazı disklerin enerji sarfiyatı çok olduğunu bir gerçek hatta çok sayıda disk çalıştıran büyük işletmelerde aylık faturaya yansıdığı üzerine bir şeyler görmüştüm...

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Eğer Güç Kaynağınız Yeterli Değilse Kullanmamanızda Fayda Var.Ben Zamanında 200 W Güç Kaynaği İle Çift HDD Çift DVD RW Kullanıyordum Sonra Ekran Kartı gg Oldu.Zaten Usb Filan Bişey Taktıgımda Görmüyordu.Diğerini Çıkartıp Taktıgımda Görmeye Başlıyordu.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler
bilisimler

bilisimler

Üye
    Konu Sahibi
Güç değeri yerine akım değeri yazar genelde. Aslında şöyle bişey var WD için videoda baya muhabbet güzel izlemeni tavsiye ederim, sarıyor :)
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Almayı düşündüğünüz disk hakkında bilgi verirseniz, ilgilenen çıkabilir...
Kapasitenin artması genelde aynı diskteki veri yoğunluğunun geliştirilmesiyle alakalı, arada uçurum fark olacağını sanmıyorum ama bazı disklerin enerji sarfiyatı çok olduğunu bir gerçek hatta çok sayıda disk çalıştıran büyük işletmelerde aylık faturaya yansıdığı üzerine bir şeyler görmüştüm...
Wd marka çok uzak geliyor bana wd nin diğer serileri sessiz deniliyor ama segate onlardan daha sessiz düşüncesindeyim. Yüksek termalteke power alıp segate marka almayı düşünüyorum.:)
Mesaj birleştirildi:

Eğer Güç Kaynağınız Yeterli Değilse Kullanmamanızda Fayda Var.Ben Zamanında 200 W Güç Kaynaği İle Çift HDD Çift DVD RW Kullanıyordum Sonra Ekran Kartı gg Oldu.Zaten Usb Filan Bişey Taktıgımda Görmüyordu.Diğerini Çıkartıp Taktıgımda Görmeye Başlıyordu.
Eski kasada 300w güç kaynağını yaktım 2 tb takınca yüklenince güç kaynağının içindeki bobinler şişme yaptı evi koku aldı . Birde marka kalitesizdi ozaman ondanda olabilir 10 sene oldu tahminim. Termalteke 800w güç kaynağını almayı düşnüyorum

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
@bilisimler her ikiside güzel markalardır tavsiye edilir. Eğer wd alırsanızda blue serisini öneririm.

• Beğen

Üst Alt