Jolla Tablet’in, dağıtımları geliştiricilere yapılmaya başlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Emre

Üye
    Konu Sahibi
Jolla Tablet’in, dağıtımları geliştiricilere yapılmaya başlandı
Kısa süre önce Indiegogo’da listelenen ve gerekli desteğe ulaşan Jolla Tablet, yakında teknoloji meraklıları için de sunulacak….

Geçtiğimiz dönemde Nokia, hatırlanacağı üzere Intel ile birlikte MeeGo adındaki mobil işletim sistemini geliştiriyordu. Daha sonra Nokia’nın sürpriz bir biçimde projeden ayrılması ile Intel, oyuna Samsung’u dahil etmiş ve iki firma Tizen adı ile işletim sisteminin geliştirmeye devam etmişti.

Finlandiya’da Nokia bünyesinde yer alan MeeGo geliştirici ekip ise, Nokia’dan ayrılacak Jolla isminde bir şirket kurmuş ve MeeGo’yu da Sailfish adı ile geliştirmeye başlamışlardı.

Geçtiğimiz dönemde firma, ilk akıllı telefonu JollaPhone cihazını da satışa sunarken, bu akıllı telefon önce Avrupa pazarında daha sonra da Hindistan’da sunulmuştu. Cihaz işletim sistemi olarak ise Sailfish OS üzerinde çalışıyor.

Jolla daha sonra tablet pazarına yönelirken, Jolla Tablet adı ile ilk tabletini Indiegogo üzerinden hayata geçirmişti. Cihaz Indiegogo’da 2.5 milyon dolardan fazla desteğe ulaşmıştı. Firma yaptığı duyuru ile ilk Jolla Tablet cihazların geliştiricilere dağıtılmaya başlandığını belirtti.

Ayrıca son kullanıcıya yönelik Jolla Tablet ise bu sene sonuna doğru dağıtımlara başlayacak.

Jolla Tablet 7.85″ büyüklüğünde ve 2048×1536 piksel çözünürlüğünde dokunmatik IPS LCD ekran içeriyor. 64-bit mimaride dört çekirdekli işlemcili Intel Atom yonga setinden güç alan cijaz 2GB sistem belleği ve 32GB dahili veri kapasitesi içeriyor.Ayrıca kapasite microSD kart desteği ile de artırılabilecek.

5MP arka kamera ve 2MP ön kamera içeren Jolla Tablet 4.300mAh batraya içeriyor ve fiyatı da 189$ gelmişti.