Jolla cihazı ana başlığı - genel bilgiler, tartışma

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Jolla cihazı ana başlığı - genel bilgiler, tartışma
Yeni eklenen detaylı özellikler şu şekilde:
-1.4Ghz çift çekirdekli Snapdragon yonga seti (Snapdragon 400)
-2100mAh kapasiteli değiştirilebilir batarya (3.8V, 7.98Wh)
-4.5 inç 960x540 çözünürlüklü ekran
-8.0 megapiksellik kamera ve 2.0 megapiksellik ön kamera
- ile cihaza bağlanacak olan akıllı kapaklar (Other half)
-1GB RAM
Ayrıca geçenlerde belirttikleri üzere cihazda Android uygulamalarıyla tam uyumluluk sağlandı. Bu sayede eksik olarak görülen popüler Android uygulamalarının tümünü cihazda sorunsuz olarak kullanabileceksiniz.

Tam özellik listesini şu sayfadan görebilirsiniz:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: RetaXter, sekajmer ve Buğra

Seglopsi

Seglopsi

Üye
tam ben yazıyodum 5 dakikayla hızlısın benden serdar :haha:donanımsal olarak bence eksikleri var. artık ekranlar hd jolla cihazında 960x540 px ekran var. ram'i de 1,5-2gb yapsalardı daha başarılı olurdu. birde gpu nedir acaba? qualcomm işlemcinin kodu belli değil. gpu orta seviyeden iyi olsun gerisi pek mühim değil.

şuanki yonga setlerine baktım da 1.4 GHz'lik işlemcilerde çift çekirdek işlemci yok ve adreno 205 gpu'ları var.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Bencede eksikleri var ama ilk cihazın bu şekilde çıkması normal malum yüksek donanım yüksek maliyet gerektiriyor o güçte jolla'da şuan yok :)

scorpion11

scorpion11

Üye
Bu telefonun Türkiye'ye gelmesi 1-2 seneyi bulur herhalde.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Bencede eksikleri var ama ilk cihazın bu şekilde çıkması normal malum yüksek donanım yüksek maliyet gerektiriyor o güçte jolla'da şuan yok :)

2 gb ram ve 720/768px ekranlı cihazları çinliler bile üretiyor artık abi. aralarında üretim maliyeti olarak cihaz başına 5$ fark eder veya etmez.

donanım olarak ise daha fazla detay açıklandığında anlaşılacak herşey. muhtemelen adreno 305 olacak gpu'su. bence N9 halen idare eder gibi duruyor.
Bu telefonun Türkiye'ye gelmesi 1-2 seneyi bulur herhalde.

yurt duşından getirtirler. Türkiye'ye geleceği meçhul şuan.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
2 gb ram ve 720/768px ekranlı cihazları çinliler bile üretiyor artık abi. aralarında üretim maliyeti olarak cihaz başına 5$ fark eder veya etmez.

donanım olarak ise daha fazla detay açıklandığında anlaşılacak herşey. muhtemelen adreno 305 olacak gpu'su. bence N9 halen idare eder gibi duruyor.

yurt duşından getirtirler. Türkiye'ye geleceği meçhul şuan.
Elbette üretiyorlar Oğuz benim demek istediğim sadece cihaz üretmek üzerine yoğunlaşmış değiller sistemi diğer üretici firmalara lisanslamak! Bunu kendileride söyledi zaten

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Yonga seti modeli için 3 seçenek var bana göre. snapdragon s4 plus, s4 pro veya snapdragon 400.

ayrıca ekran çözünürlüğü hayalkırıklığı yarattı çünkü sürekli olarak hd ekranım geleceğinden bahsediliyordu.

dawid

dawid

Üye
galiba n9 a devam etcez gibi donanm zayif fakat android uygulama dolayisiyla tercih edilebilir sizler almayi dusunuyormusunuz acaba

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
bu cihazın orta segment cihazı olduğunu hatırlatırım. ekran çözünürlüğü hariç donanım özellikleri ideal gözüküyor.

dawid

dawid

Üye
tamam ustadim siz alirsaniz bende alirim

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Yonga seti modeli için 3 seçenek var bana göre. snapdragon s4 plus, s4 pro veya snapdragon 400.

ayrıca ekran çözünürlüğü hayalkırıklığı yarattı çünkü sürekli olarak hd ekranım geleceğinden bahsediliyordu.

snapdragon 400'ü tercih ederim açıkçası. yeni krait işlemciler çok başarılılar. linux'u etkin kullanan cihazlar için n9'da olduğu gibi kullanılan işlemcinin önbellekleri'de önemi. kimsenin aklına gelmeyen "other half" diğer yarısını fikrini üretip cihazdaki bazı özellikleri kısmak bana göre olmamış.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Kisilan ozellikler?

Seglopsi

Seglopsi

Üye
donanimsal olan seyler. ekranin hd olmamasi, 2 gb ram olmamasi vs.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
iyi de other half'in bunlarla ne alakası var? other half ne ram'i arttırabilir ne de ekran çözünürlüğünü.
kaldı ki sailfish'in tanıtımlarda donanımın üstesinden çok iyi geldiğini düşünürsek 1gb ram idare edecektir. zaten adamlar bunları bizim için düşünmüştür bana göre. anlıyorum harmattanda multitask yaparken cihaz zaman zaman yavaşlıyor ama bu optimizasyon eksikliğinden kaynaklanan bir şey. ram azlığından değil. sailfish'in bu bağlamda daha olgun bir sistem olacağını düşünüyorum. donanımı da bu işler için uygun.
android cihaz kullanmayacağız o mantıkla düşünmeyin lütfen.

• Beğen
Tepkiler: ~N.A.W.Y~, [ENGİN] ve Cihanî Sultan
Seglopsi

Seglopsi

Üye
ben onu ima etmedim ki serdar. onu düşünüp üretip koymuşlar cihaza fakat koydukları donanım yetersiz kalmış bundan bahsediyorum ben. N9'da bile yeri geliyor 800-850 mb ram kullanıyoruz kaldı ki daha güçlü bir cpu ve gpu ile 1 gb ram bence yetersiz kalacaktır.dalvik vm emulatörü gibi bir emülatörle android uygulamalarını açacağını düşünürsek 1 gb ram yetersiz kalacak gibi görünüyor.

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
iyi de other half'in bunlarla ne alakası var? other half ne ram'i arttırabilir ne de ekran çözünürlüğünü.
kaldı ki sailfish'in tanıtımlarda donanımın üstesinden çok iyi geldiğini düşünürsek 1gb ram idare edecektir. zaten adamlar bunları bizim için düşünmüştür bana göre.n anlıyorum harmattanda multitask yaparken cihaz zaman zaman yavaşlıyor ama bu optimizasyon eksikliğinden kaynaklanan bir şey. ram azlığından değil. sailfish'in bu bağlamda daha olgun bir sistem olacağını düşünüyorum. donanımı da bu işler için uygun.
android cihaz kullanmayacağız o mantıkla düşünmeyin lütfen.
Galiba bu gibi harbi bir mesajın için sana adamsın demiştim.Cidden adamın hasısın :)

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Oğuz bak yine aynı kapıya çıkıyor dediklerin. Harmattanda o kadar hafiza kullaniliyordu ama cihazin onu kullanma şekli farkli. N9 o hafizayi kullanmaktan çok hazirda bekletiyor. Ayni sey sailfish'te de olacak ama cok daha başarılı bir kullanima sahip olacak cihaz.
Ayrica yine farkli işletim sistemleri söz konusu, farkli kodlama söz konusu, yukarida belirttim optimizasyon durumu var yani donanim yetersiz kalacak demeden once cihazi iş üstünde görmek isterim ben.
Android emulatorune gelince bu emulator bb10daki gibi sadece hesap makinasi calistiran tarzda dandik bir emulator degil, jolla bunu kendi geliştiriyor ve yine bu emulatoru cihaza gore ayarlayacaklardir.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
ayni kapiya cikmiyorda, cihaz ciktiginda netlesecek hersey.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
şu seviyede bir cihazımız olacak aklında bulunsun...

• Beğen
Tepkiler: 4un6si

Üst Alt