İşte rekor transferler!


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DiaBLoS

DiaBLoS

ModeratorFutbolda dünyanın en pahalı ayakları olarak nitelendirilen yıldız futbolcuların çoğu Avrupa futbolunun himayesinde. Avrupa kulüplerinin transfer ettikleri yıldız futbolcular için son 10 yılda toplam 1 milyar 216 milyon 300 bin Euro harcadıkları belirlendi.


Avrupa'nın dev takımlarının son 10 yıllık süreç içerisinde transferi için en çok para ödediği oyuncuların başında İngiltere Premier Lig'in son şampiyonu Manchester United'dan Real Madrid'e ''Astronomik'' olarak nitelendirilen 94 milyon Euro bedelle transfer olan Portekizli Cristiano Ronaldo geliyor. 25 kişiden oluşan listenin son sırasında 2004-2005 sezonunda 37 milyon Euro bedelle Everton'dan Manchester United'a transfer olan 23 yaşındaki Wayne Rooney yer alıyor.

Listenin ilk 5 sırasında yer alan isimlerden üçünün transferinin bu sezon gerçekleştiği görülürken diğer iki futbolcunun aktif futbol hayatlarına nokta koyan oyuncular olması dikkati çeken bir başka unsur oldu. Transfer rekorları kırarak başka bir kulübe giden futbolcuların bulunduğu listede, Zinedine Zidane, Luis Figo, Gaizka Mendiata, Rui Costa, Marc Overmars ve Pavel Nedved olmak üzere 6 futbolcunun da aktif futbol hayatlarını bitirdikleri ve bir futbolcunun da herhangi bir kulüpte forma giymediği kaydedildi.

Listenin 2. sırasında yer alan Fransız Zinedine Zidane, aktif futbol yaşantısına nokta koymuş isimler arasında en pahalı transfere imza atan oyuncu olarak dikkati çekiyor. Zidane, 2001-2002 sezonunda İtalya'nın Juventus kulübünden İspanya'nın Real Madrid takımına 73 milyon 500 bin Euro bedelle transfer olmuştu. Jübilesini yapmış 6 oyuncu arasında en ucuz transfer bedeli ödenen yıldız futbolcu ise 40 milyon Euro ile Arsenal'den Barcelona'ya geçen Hollandalı futbolcu Marc Overmars oldu.

1999-2000 sezonunda 45 milyon Euroya SS Lazio'dan Inter'e transfer olan Christian Vieri'nin de 25 kişilik listede futbolu bırakmamış ancak hiçbir kulüpte de top koşturmayan tek futbolcu olarak göze çarpıyor. Avrupalı dev takımların son 10 yılda yaptığı yıldız oyuncular ve transfer bedelleri şöyle:


 
'Davut

'Davut

Üye
real madrid göze çarpıyor. real madrid'in sistemi bu
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt