İşlemci sıcaklığı 95 dereceye çıkıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
İşlemci sıcaklığı 95 dereceye çıkıyor
Merhaba. MSI dizüstü bilgisayar kullanıyorum. 14 ay kadar oldu alalı. İlk aldığım zamanlarda işlemci ve ekran kartı sıcaklığı oyun vs. açıkken 80-85 dereceye kadar çıkıyordu (fanlar full hızda çalışırken). Şu son zamanlarda farkettim ki ekran kartı sıcaklığı yine 80-85 derece iken işlemci 95 dereceye kadar çıkıyor. Fanlar son hızda çalışıyor ama yine de soğutmaya yetmiyor işlemci 95 dereceyi görüyor ki çok yüksek bi değer. Müsait olunca termal macun değişimi yapmayı düşünüyorum fakat 1 senede termal macun işlevini kaybeder mi yani sorun termal macundan kaynaklı mı bilemiyorum. Forumda konu açayım sorayım dedim ben de. Ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Bu arada işlemcim i5-8300H ekran kartı 1050

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Her daim bilgisayarı yoracak şekilde oyun ile vakit geçiriyorsanız 14 ayda termal macunun işlevsiz kalması ve tabii fanların toz bağlaması olağan bir durumdur. Eğer laptopu parçalayıp tekrar eksiksiz şekilde toplayabileceğinize inanıyorsanız termal macun alıp kullanın, bunu yaparkende fanı/fanları temizlemek fayda sağlayacaktır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve Wazzyp

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
Her daim bilgisayarı yoracak şekilde oyun ile vakit geçiriyorsanız 14 ayda termal macunun işlevsiz kalması ve tabii fanların toz bağlaması olağan bir durumdur. Eğer laptopu parçalayıp tekrar eksiksiz şekilde toplayabaileceğinize inanıyorsanız termal macun alıp kullanın, bunu yaparkende fanı/fanları temizlemek fayda sağlayacaktır.
Çok haklısınız nasıl gelmedi aklıma fanların tozlanması. Bilgisayarı aldığımda içinde sadece 1tb hdd vardı. İnternetten m2 ssd sipariş edip kendim takmıştım ama bilgisayar yeni olduğu için sadece ssd yi takıp tekrar takmıştım kapağı yani fanlara falan hiç dokunmamıştım. Sanırım hem termal macun değişimi hem de fan temizliği yapacağım veya yaptıracağım uygun bi zaman bulup. Teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Çok haklısınız nasıl gelmedi aklıma fanların tozlanması. Bilgisayarı aldığımda içinde sadece 1tb hdd vardı. İnternetten m2 ssd sipariş edip kendim takmıştım ama bilgisayar yeni olduğu için sadece ssd yi takıp tekrar takmıştım kapağı yani fanlara falan hiç dokunmamıştım. Sanırım hem termal macun değişimi hem de fan temizliği yapacağım veya yaptıracağım uygun bi zaman bulup. Teşekkür ederim
Odanın camını aç öyle oyun oyna. Isınma olayını çözen garanti yöntemlerden biri

• Beğen
Tepkiler: Wazzyp

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
Odanın camını aç öyle oyun oyna. Isınma olayını çözen garanti yöntemlerden biri
Dizüstü bilgisayarlarda pek işe yarayacağını sanmıyorum :bilmm hele benimki gibi 95 derece ısılara karşı

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
  • Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Termal Macun Yenile + Altına Laptop Soğutucu Koy.Böyle Kullanmaya DevaM Edersenb Çok Sürmez Yaşaması :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Wazzyp
arslan3332

arslan3332

Üye
Bu şekilde bilgisayarı kullanmamanı tavsiye ederim parçalara zarar verir.Bakım işini servise yaptırırsan daha sağlıklı olur diz üstü familyası hassas cihazlardır yapacağın küçük bir hata başına daha büyük masraf çıkartabilir.

• Beğen

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayarı fazla kullanmamaya çalışıyorum fakat kullandığım zamanlarda da çok yüksek ısılara çıkmaması için işlemci performansını max %80e aldım öyle kullanıyorum. Şuan en fazla 70 derecelere çıkıyor birkaç gün içerisinde temizliğini ve macun değişimini yapacağım ama merak ettiğim bir şey var. Şimdi termal macun alıp kullandıktan sonra tüpte kalan macunu 6 ay veya 1 yıl sonra falan tekrardan kullanabilir miyiz yoksa tüpü açtıktan sonra kullanıp atıyor muyuz?
Ve de termal macun için MX-4 düşünüyorum ne dersiniz?

GhostMahir

GhostMahir

Üye
Kardeşim macununun hava ile temasını kes kapalı olarak muhafaza et 2 sene sonrada kullanırsın kendim denedim oradan tecrübe ile sabittir yani. Markaya gelince onuda başka bir arkadaş paylaşsın en iyisi bu şu diyemem pek çeşit kullanmadım.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Bunu alın, bildiğim kadarıyla 8 yıla yakın kıvamını koruyabilen piyasanın en kaliteli macunu diğerleri hem bunun kadar iyi ısıl iletim yapmıyor hemde 6 ay geçmeden uçup, kuruyup kayboluyor, biraz pahallı ama bunu tavsiye ederim... Sizde araştırabilirsiniz mastergelin birkaç çeşidi vardır, dikkat edin.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Bilgisayarı fazla kullanmamaya çalışıyorum fakat kullandığım zamanlarda da çok yüksek ısılara çıkmaması için işlemci performansını max %80e aldım öyle kullanıyorum. Şuan en fazla 70 derecelere çıkıyor birkaç gün içerisinde temizliğini ve macun değişimini yapacağım ama merak ettiğim bir şey var. Şimdi termal macun alıp kullandıktan sonra tüpte kalan macunu 6 ay veya 1 yıl sonra falan tekrardan kullanabilir miyiz yoksa tüpü açtıktan sonra kullanıp atıyor muyuz?
Ve de termal macun için MX-4 düşünüyorum ne dersiniz?
MX4 tavsiye etmem yukarıda önerdiğimi alın, bu macunların ısıl iletimi iyi ama çok çabuk özelliğini kaybediyor, istersiniz araştırabilirsiniz...

• Beğen

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim macununun hava ile temasını kes kapalı olarak muhafaza et 2 sene sonrada kullanırsın kendim denedim oradan tecrübe ile sabittir yani. Markaya gelince onuda başka bir arkadaş paylaşsın en iyisi bu şu diyemem pek çeşit kullanmadım.
tamamdır teşekkür ederim

Wazzyp

Üye
    Konu Sahibi
Bunu alın, bildiğim kadarıyla 8 yıla yakın kıvamını koruyabilen piyasanın en kaliteli macunu diğerleri hem bunun kadar iyi ısıl iletim yapmıyor hemde 6 ay geçmeden uçup, kuruyup kayboluyor, biraz pahallı ama bunu tavsiye ederim... Sizde araştırabilirsiniz mastergelin birkaç çeşidi vardır, dikkat edin.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
fiyatı diğerine göre biraz daha yüksek olsa da eğer dediğiniz gibi fark varsa aralarında dediğinizi alırım teşekkür ederim iyi ki sormuşum yoksa mx-4 alacaktım

saycansel

saycansel

Üye
Merhaba. MSI dizüstü bilgisayar kullanıyorum. 14 ay kadar oldu alalı. İlk aldığım zamanlarda işlemci ve ekran kartı sıcaklığı oyun vs. açıkken 80-85 dereceye kadar çıkıyordu (fanlar full hızda çalışırken). Şu son zamanlarda farkettim ki ekran kartı sıcaklığı yine 80-85 derece iken işlemci 95 dereceye kadar çıkıyor. Fanlar son hızda çalışıyor ama yine de soğutmaya yetmiyor işlemci 95 dereceyi görüyor ki çok yüksek bi değer. Müsait olunca termal macun değişimi yapmayı düşünüyorum fakat 1 senede termal macun işlevini kaybeder mi yani sorun termal macundan kaynaklı mı bilemiyorum. Forumda konu açayım sorayım dedim ben de. Ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Bu arada işlemcim i5-8300H ekran kartı 1050
Bilgisayarı ne amaçla kullandığın önemli. Oyun pc'si alırsan bu dediklerinin olmasına imkan olmaz ama normal pcde oyun oynarsan ısınması normal. MSI kullanmadım ama oyun ve üstün performans için casper excalibur araştırıyorum. fena özellikleri yok. Isınma sorunu zaten pc'de yok. şu pc

• Beğen

derya1978

Üye
benim 10 yıllık bilgisayarın ısısı nasıl kötümü çok termal macun yenilettim + fan değiştirtim 1 yıl oldu

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
benim 10 yıllık bilgisayarın ısısı nasıl kötümü çok termal macun yenilettim + fan değiştirtim 1 yıl oldu

O nm değerine göre iyi

• Beğen
Tepkiler: derya1978
PALA.

PALA.

Üye

Boştaysa biraz yüksek.
Yük altındaysa veya uzun zamandır çalışıyorsa normal.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve derya1978

derya1978

Üye
Boştaysa biraz yüksek.
Yük altındaysa veya uzun zamandır çalışıyorsa normal.

sabahtan beri çalışıyordu

borsa programı açık + youtube den şarkı açık + 5 tane internet sayfasıda açıktı o resimi paylaştığımda

PALA.

PALA.

Üye
sabahtan beri çalışıyordu

borsa programı açık + youtube den şarkı açık + 5 tane internet sayfasıda açıktı o resimi paylaştığımda
Çok sayılmaz. Bu cihazların soğutması iyidir.
Gpu ve cpu aynı soğutma sistemine bağlı, ısınma işlemci kaynaklı.
Biraz performans düşümü olabilir ama prizde en düşük işlemci kullanımı %100 yerine %5 yaparsanız, ısınmayı epey azaltırsınız...

• Beğen
Tepkiler: derya1978 ve MAERKEK