ipad whatsapp

Sponsorlu Bağlantılar

gecemavisi02

Üye
    Konu Sahibi
ipad whatsapp
bende ipad air 2 var ios 8.3 jailbreakli bir türlü whatsapp yükleyemedim yardımcı olur musunuz

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Merhabalar,
Bu yazımızda iPod ya da iPad gibi cihazlara nasıl WhatsApp kurulumunun yapılacağını anlatacağım.

Konuyu hiç bilmeyenlerimiz için öncelikle WhatsApp, iPod, iPhone ve Jailbreak terimlerini açmamız gerekiyor.
WhatsApp ios işletim sistemi değil, yalnızca iPhone'larda, Android işletim sistemine sahip telefonlarda, Nokia, Windows Phone ve Blackberry'lerde internet üzerinden mesajlaşmayı sağlayan ve ücretsiz diyebileceğimiz bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu platformda ilk yıl için ücretsiz ve sonraki her yıl başına 0,99$ ücret ödenerek kullanabileceğiniz bu uygulama internet üzerinden iletim yaptığı için etkin veri bağlantınızın ya da wireless bağlantınızın olması gerekiyor. Ancak iPad ya iPod gibi cihazlarda (sim kartsız modelllerinde) WhatsApp uygulaması maalesef ki veri bağlantısının olmadığından dolayı düşündüğüm için desteklenmiyor.

Şimdi Apple cihazlarının neden güvenli olduklarını açıklayalım. Apple, ios işletim sistemi yüklü cihazlara her uygulamanın yüklenmesini desteklemiyor. Uygulamalar sadece AppStore ya da iTunes aracılığıyla yüklenebiliyor ki Apple bunları sürekli kontrol ettiğinden her hangi bir virüs ya da zararlı yazılımı indirmeniz mümkün olmuyor.

Jailbreak kelime anlamıyla "hapishaneden kaçma" anlamı taşıyor ki bu sürekli gözetlenen uygulamaların haricinde Apple'ın izin vermediği uygulamaları da yükleyebileceğiniz anlamını taşıyor. Diğer uygulamalar için de geçerli olabilir az sonra yapımını anlatacağım yükleme metodu ama biz sadece WhatsApp ile ilgileneceğiz.

Jailbreak yerine göre zararlı, yerine göre ise faydalı bir seçim. Ama bizim amacımız WhatsApp'ı jailbreaksiz bir şekilde sistemimize yüklemek. Eminim bu siteye girmeden önce bir çok sitede görmüş olduğunuz uygulamayı konuya bilgisi olmayanlar için kısaca özetlemek gerekirse;

Öncelikle iFunBox uygulamasına ve WhatsApp uygulamasını elle sistemimize yüklememizi sağlayacak olan .ipa uzantılı dosyamızın bulunması gerekmekte. Ayrıca internette gördüğüme göre bir iPhone'unuzun olması gerekmekte ki sonradan buna gerek duyulmadan yapılabileceğini de öğrenmiş oldum.

Eğer iPhone'unuz varsa;
O zaman işlem gayet kolay oluyor ve hiç jailbreak yapmadan sim kart özelliği olmayan cihazlarınıza WhatsApp kurabiliyorsunuz. Bunun için adım adım anlatmak gerekirse;

iPhone'umuzu bilgisayarımıza USB kablosu ile bağlayıp iFunBox uygulamasını açıyoruz.
iFunBox uygulamasında resimdeki gibi sol altta cihazımızı gösteren yazıya tıklıyoruz ve cihazımızın ekran görüntüsü karşımıza geliyor. (Benim iPhone'um olmadığından dolayı iPod cihazımla bağlayıp görselleri ekledim ama işlem iPhone'lar için de aynı şekilde yürüyecek)

Açılan bu sayfada yine sol altta Manage Files menüsünün altında bulunan iFunBox Classic simgesine tıklıyoruz.

Açılan pencerenin sol menüsünden User Applications ve açılan alt menüden de WhatsApp yazısına tıkladığımızda WhatsApp'ın kullanmış olduğu gerekli dosyaları göreceğiz.

Bir üst maddede sağda bulunan resimdeki Documents ve Library dosyaları WhatsApp'ın çalışması için gerekli dosyalardır. İphone'muzdan bu dosyaları bilgisayarımıza ters tıklayıp "Copy to PC" seçimiyle kopyalıyoruz. Ancak bu dosyalar kişinin kendi cep telefonu numarası olduğundan ve WhatsApp yalnızca bir cihazda etkinleştirilebildiğinden dolayı arkadaşınızdan almanız gibi bir durum büyük ihtimalle olmayacaktır. Sadece kendi WhatsApp'ınızı iPod ya da iPad cihazınıza taşımanızı sağlayabilir.

Gerekli dosyalarımızı bilgisayarımıza kopyaladıktan sonra iPhone'umuzun bağlantısını kesiyor, her hangi bir sıkıntı çıkmaması için iFunBox uygulamamızı kapatıyor ve iPad ya da iPod'umuzu bilgisayarımıza bağlayıp yeniden iFunBox uygulamamızı açıyoruz.

İlk 3 maddedeki işlemleri uygulayarak iFunBox Classic'i açıyoruz ve resimde görülen yerde InstallApp butonuna tıklayarak daha önce indirmiş olduğumuz WhatsApp'ın .ipa uzantılı kurulum dosyamızı seçiyoruz.

Kurulum gerçekleştikten sonra iPad ya da iPod'umuzdan uygulamayı kesinlikle açmadan 5. maddede bilgisayarımıza almış olduğumuz Documents and Library dosyalarını WhatsApp klasöründekilerle değiştiriyoruz.

Dosyalarımızı da kopyaladıktan sonra WhatsApp'ımız kullanıma geçmiştir. Eğer hata alıyorsanız iPad ya da iPod cihazınızdan WhatsApp uygulamasını kaldırıp 7. maddeden itibaren işlemleri gerçekleştirin. Mutlaka gerçekleşecektir.

Peki ya iPhone'unuz yoksa;
İşlem o zaman biraz daha karışık. Jailbreak metoduyla WhatsApp uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak cihazınızın Jailbreakli kalmasını istemiyorsanız benim gibi, Jailbreak yapıp WhatsApp'ı kurduktan ve telefon numaranızı onaylattıktan sonra yukarıdaki ilk 5 maddede gerekli olan iPhone'umuz aynı zamanda Jailbreakli iPad ya da iPod'umuzun işlevini birebir olarak görüyor.
Yine adım adım anlatmaz gerekirse;
Öncelikle kesinlikle cihazımızın yedeklemesini iTunes aracılığıyla yapıyoruz ki cihazımızdaki belge ve uygulamalarda her hangi bir eksiklik olmasın. Bunun için cihazımızı bilgisayarımıza bağlayıp iTunes'ı açıyor ve cihazımızın sayfasını açıyoruz.
Resimde görüldüğü üzere Şimdi Yedekle butonuna tıklayarak cihazımızın birebir yedeğini bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Arkasından ekran alıntıları için tekrar Jailbreak yapamayacağım için burada belirtilen işlemleri yaparak iPad ya da iPod'umuzu Jailbreakliyoruz.
Jailbreak işlemi bittikten sonra yukarıdaki 7.maddeyi uygulayarak WhatsApp'ı cihaza kuruyoruz ve yine kurulum bitene kadar uygulamayı çalıştırmıyoruz.
Cydia uygulamasını açarak alt menüdeki Manage butonuna dokunup Source kısmına geldikten sonra adresini ekliyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra yine Cydia uygulamasına girip Search kısmından WhatsPad'i cihazımıza kuruyoruz.

Artık cihazımızda WhatsApp'ı kullanmaya başlayabiliriz. WhatsApp uygulamasına girip telefon numaramızı giriyoruz ve sisteme kayıt yapmış oluyoruz. Bu aşamada bi kaç arkadaşınızla WhatsApp üzerinden konuşup çalıştığını görebilirsiniz.
Ancak sorun o ki cihazımız şu an Jailbreakli. Bunu ortadan kaldırmak için yani cihazımızı yine aldığımız ilk haline getirmek için Jailbreak işlemi iptal etmemiz, bu yüzden de cihazımızı sıfırlamamız gerekecek. Tüm bunları yapmadan önce yukarıda (Eğer iPhone'unuz varsa'nın hemen altındaki) belirtilen maddeleri uygularak Documents ve Library dosyalarımızı bilgisayarımıza kopyalıyoruz.
Bu kopyalama işlemi bittikten sonra cihazımızı fabrika ayarlarına döndürüyoruz. Cihazımız bilgisayara bağlıyken iTunes'u açıp cihaz sayfamızdan iP_d'a Geri Yükle butonuna basarak cihazımız için güncel olan ios sürümünü kuruyoruz. Bu işlem için yaklaşık 1,2 GB'lık bir indirme gerekecek ve internet bağlantınız yavaşsa biraz uzun süren bir işlem olacaktır.

Cihanızın sıfırlanması tamamlandıktan sonra iTunes'da Yeni iP_d'unuza hoşgeldiniz diye bir pencere açılıcaktır. Burada son yedeklememizden geri yükleyi işaretleyip sürdürdüğümüz zaman cihazımız eski Jailbreaksiz haline gelecektir. Bu aşamadan sonra iFunBox uygulamamızı açıp yine yukarıda (Eğer iPhone'unuz varsa'nın hemen altındaki) belirtilen maddelerden 7.den itibaren uyguladığımızda cihazımız hem Jailbreaksiz, hem de WhatsApp kullanımına açık olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: minoo