Öneri İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeye Çalıştığım Şeyler ( İkinci El Telefon Aldım)

Sponsorlu Bağlantılar

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeye Çalıştığım Şeyler ( İkinci El Telefon Aldım)
Merhaba arkadaşlar.

Bir cihazı almak mantıklı mı değil mi şeklinde sorulan bir soruya cevap vermek ilk etapta zor. Bu biraz da zevk ve ihtiyaç, bazen de mecburiyet (maddi imkanlar) meselesi. İşte bu sonuncusundan ötürü yani bu sıralar telefona fazla para verecek durumda olmadığımdan ben de letgodan ikinci el bir Note 4 aldım.

Ben burada ikinci el telefon alırken dikkat etmeye çalıştığım şeylerden ve özellikle kronik sorunları olan Samsung Galaxy Note 4’ten bahsedeceğim.
Eğer siz de almak istiyorsanız, kronik sorunları olabilen bu tip cihazın testlerini yapmadan almayın. Benim dikkatimden kaçan 2 şey olmuştu. Siz daha dikkatli olun. Önce ikinci el bir cihaz alırken dikkat etmeye çalıştığım birkaç genel şeyden bahsetmek istiyorum. Yine aklıma gelen şeyler olursa buraya eklerim.

BUNLAR;
- En başta yapılması gereken ama çoğumuzun da ihmal ettiği alım-satım ile ilgili 2 satır yazıyı yazmaktan kaçınmamız, aslında bunu yapsak hukuki açıdan da sıkıntıya düşülebilecek durumların önüne geçmiş olacağız, bence böyle bir sözleşme yapın ve bir nüshası elinizde bulunsun, bunu yapmasanız bile satıcının telefon numarasını alın, bazı satıcılar özellikle telefonla irtibat kurmak istemez (Yeri belli olan telefon satıcıları hariç) ve siz de şüpheye düşersiniz, düşmelisiniz de,

- Telefonun imeisini kontrol edin, Nasıl mı? E-devlette imei sorgulama ekranına girip cihazın kayıtlı olup olmadığına bakın,

- Satıcı garantisi var diyorsa, ilgili distribütör firmanın (KVK vs. ) sayfasından imei ile garanti durumunu sorgulayın (ithalatçıların böyle sistemleri olup olmadığını bilmiyorum),

- Cihazın kasasında ya da kutusunda yazan imei ile içerisindeki aynı mı bir bakın (*#06#), değilse cihazdaki imeiyi yine edevletten imei sorgusuna yazın, imei atılmış bir cihazı alıp almamak da tercih meselesi (ben duruma göre alırım) tabi ama o imei de kayıtlı değilse cihaz şebekede çalışmaz ki zaten bunu biliyorsunuz, burada şunu da söylemek isterim, imei atılmış bir cihazın hem kasasındaki hem de atılan imei sini edevletten kontrol etmekte fayda var, eğer iki imei de kayıtlıysa ben olsam o cihazdan şüphelenirim (imei si klonlanmış ve başka çaresi kalmamış kullanıcılar hariç),

- Satıcı cihaz tamir görmedi diyorsa şöyle bir kasanın etrafını kontrol edin, vidalar varsa boyalarına bakın yoksa da ekranın ve arka kısmın etrafına bir bakın, her zaman anlaşılmasa da çoğunlukla belli olur, ülkemizdeki telefon tamircilerinin ve servislerin işçilikler malum (İşin iyi yapanlar alınmasın. Onları tenzih ediyorum.),

- Cihazın bataryasının durumunu o an tam anlamıyla test etmeniz mümkün değil ama cihazı kapatıp açınca şarj anormal derece azalıyorsa, bu bir batarya sorununun belirtisi olabilir, yüzde kaç diye sormayın ben de bilmiyorum ama bana göre yüzde 3-5 düşüş bataryanın iyi olmadığına işarettir, hatta kapasitesi yüksek bataryalarda kapanıp açılma esnasında giden yüzde 1 den fazla şarj bile bana göre iyi değil,

- Samsunglar için bir test menüsü var, *#0*# ye basınca test ekranı geliyor, orada bir takım testler var, bunu bilmiyorsanız internette araştırmanızı ve alacağınız ikinci el cihazda mutlaka yapmanızı tavsiye ederim, diğer taraftan bazı custom (yani üzerinde oynanmış) romlarda bu menü çalışmayabiliyor, diğer markaların da belki böyle test menüleri vardır, bilmiyorum, araştırmak lazım,

- Telefonun hangi sensör özelliklerine (jiroskop, proximity, nem, sıcaklık, basınç, ışık gibi) sahip olduğunu öğrenin ve almayı düşündüğünüz cihazda bunları kontrol edin, sensör testleri ile ilgili bazı programlar da bulabilirsiniz, bence bu önemli bir test, mesela jiroskop çalışmasa telefon ekranı yan dönmeyebilir, ışık sensörü çalışmasa ekran aydınlatması otomatikte düzgün çalışmaz, özetle bunlara mutlaka bakın,

- Telefonun mikrofonunu, ahizesini arama yaparak kontrol edin, müzik çalarak hoparlörü test edin, kulaklık götürün sesini dinleyin arama yapıp mikrofonunu deneyin, kameralarına, flaş ışığına ve odaklamasına bakın,

- Ekranda ölü piksel olup olmadığını test edin, bununla ilgili internette araştırma yapabilirsiniz, tabi bunu test etmek için ortam da her zaman uygun olmayabilir, başlarda çok da önemli olmasa da bu meret zamanla artıp ekrana iyice yayılabiliyor,

- Yanınızda başka bir telefonla gitme imkanınız olursa ondan wireless paylaşımı açın ve almayı düşündüğünüz cihazdan bağlanıp bir süre internete girin, yine aynı şekilde mobil internet bağlantısını ve bluetoothu deneyin,

- Telefonun şarj olup olmadığını varsa hızlı şarj olup olmadığını kontrol edin,

Gelelim NOTE 4’e;

- Samsung’un Note 4 telefonlarında bir takım kronik sorunlar olabiliyor, bu sorunlar telefonun çekmemesi, bazen şebekenin gidip telefonu kapatıp açmadıkça geri gelmemesi, şebeke olmasına rağmen arayanın size ulaşamaması, 2g ve 3g’de düzgün çekse bile 4g’de zayıf çekmesi (bu sorun bendekinde de var), telefonun yoğun işlem yapmadığı halde ısınması, dokunmatik ekranın düzgün çalışmaması ve hatta bazen sadece kalemle çalışması, kızılötesinin yani kumanda özelliğinin çalışmaması (sizin için önemliyse tabi) gibi,

- Öncelikle en önemlisi şebeke, şebekeyi ayrı ayrı 2g, 3g ve 4g de test edin, çekimine bakın, mesela arama yapın ve cihazı arayın, internete girin hız testi yapın, zaten cihazı aldığınız yerleri az çok biliyorsunuzdur, hatta mümkünse yanınızda aynı operatöre ait hat takılı 4g li telefon olsa ve onunda kıyaslasanız çok daha iyi olur, satıcı size burada şebeke sorunlu, yok bilmem efendim ben hızını kaç sefer test ettim çok iyi, öyle orada görünen çubuğa bakmayın falan diyebilir, hatta bazısı ben zaten paketten fazla yemesin diye 4g kullanmıyorum ki de diyebilir, biz hep 3g de kullanıyoruz ihtiyaç duymadık 4g ye diyen de çıkar (Bir başkası bana demişti, ondan almadım tabi), bu sorun yazılımsal da diyebilir size satıcı ama ben çok araştırdım bu donanımsal yani tamirlik bir iş, araştırdığım kadarıyla ya anten ile ilgili bir şeyler yapılır ya da anakart değişir denildiğini gördüm hep ama emin olamıyorum tabi, bu konuda doğrudan satıcıyı suçlamak istemem çünkü bazısı başka telefon kullanmadığından sorunun baz istasyonundan kaynaklı olduğunu zannedebilir ve telefonunun hatasını fark etmemiş olabilir,

- Yine Note 4’lerdeki kronik sorunlardan birisi de gereksiz ısınmalar, burada oyun falan oynarken meydana gelen ısınmalardan bahsetmiyorum, bir satıcıya sorduğumda cihazda ısınma problemi olduğunu, bu ısınmanın bataryadan değil de cihazdan kaynaklandığını, sebebini bilmediğini söylemişti, en azından dürüsttü, başka satıcıların da ilanlarında bunu yazdığını gördüm,

- Dokunmatik ekran sıkıntısını her yerine dokunarak ve üstte verdiğim *#0*# test menüsünden test etmek mümkün,

şimdilik aklıma gelenler bunlar. Zamanla eklemeler yapabilirim.

Sonuç Olarak, her ne kadar bunları yazsam da yukarıda belirttiğim gibi gözümden kaçan şeyler oldu zaman zaman. Bunlara ve daha birçok şeye bakmak ve kontrol etmek her zaman aldanmayacağımız anlamına da gelmez. Karşıdakinin niyeti kötüyse işimiz şansa da kalabilir.

Şansınız açık olsun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Coolwhisper, PALA., vedat1966 ve 2 diğerleri

arslan3332

arslan3332

Üye
bilgiler icin tesekkurler bilenlere hatirlatma bilmeyenlerede guzel bilgiler vermissin ikinci el telefon almakta satmakta buyuk risk alan saglam olduguna emin olana kadar cok ugrasiyor veya sans deyip alip kullaniyor satan icin ise telefon hafizasindaki kisisel bilgileri alan kisinin kotu niyetliyse geri getirerek kullanma riski oluyor boyle durumlarda mumkunse bildiginiz tanidiginiz insanlara ucuzada olsa satmaniz daha guvenli ben daha once ikinci el telefon almistim a4 kagidina aldigim kisinin kimlik fotokopisini arkali onlu cekip altina telefonun imeisini yazarak bu tarihte bu kisiden bu imei nolu bu marka model olan telefonu bu fiyata aldim yazip altina hem alici hem satici olmak uzere isim soyisim imza attirmistim sonradan cikabilecek sorunlarin onune gecmek icin ikinci el alisveris yapacak arkadaslara kucuk tavsiye olarak yazmak istedim

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
bilgiler icin tesekkurler bilenlere hatirlatma bilmeyenlerede guzel bilgiler vermissin ikinci el telefon almakta satmakta buyuk risk alan saglam olduguna emin olana kadar cok ugrasiyor veya sans deyip alip kullaniyor satan icin ise telefon hafizasindaki kisisel bilgileri alan kisinin kotu niyetliyse geri getirerek kullanma riski oluyor boyle durumlarda mumkunse bildiginiz tanidiginiz insanlara ucuzada olsa satmaniz daha guvenli ben daha once ikinci el telefon almistim a4 kagidina aldigim kisinin kimlik fotokopisini arkali onlu cekip altina telefonun imeisini yazarak bu tarihte bu kisiden bu imei nolu bu marka model olan telefonu bu fiyata aldim yazip altina hem alici hem satici olmak uzere isim soyisim imza attirmistim sonradan cikabilecek sorunlarin onune gecmek icin ikinci el alisveris yapacak arkadaslara kucuk tavsiye olarak yazmak istedim

Teşekkür ederim. Ben tam da o dediginiz imzayı almadığıma çok pişmanım. Bazen insan boş ver ne olacak ki deyip geçiyor. Bir daha ayni hatayı yapmayacağım. Karşılıklı konuşurken her sey guzel ama alisveris bitince değişiyor insanlar.

• Beğen
Tepkiler: arslan3332
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bu yazınızı forumda yılın yazısı olarak aday gösteriyorum . Düşünüyordum 2.el telefon alsam neyine bakarım . Kısa ve öz çalışıyor bir iki işlevi tamamsa alırım. Maymun iştahlılık (sanki hiç telefon görmedim) olur ya işte ondan . Heyecan hissedersin yeni bir ürün aldığında hemen kullanmak istersin , (En büyük hatamız bu.) bu duyguyu yaşarım gibime geliyor . Mantık devre dışı kalabilir bu durumda ne yapacağım veya ne yapacaksınız . Telefonu görmeye gitmeden önce bu yazıyı açıp @Symbianist 'e teşekkür edip maddeler halinde tek tek kağıda yazacaksın . Alacağın telefonun her test ettiğin maddesine bir tik atacaksın . Sizi bilmem ama ben böyle yapacağım . İmei kontrol etmek aklıma gelir ama bağlantılarını kontrol etmek aklıma gelmezdi . Teşekkürler tekrardan .

• Beğen
Tepkiler: arslan3332, PALA. ve Symbianist
vedat1966

vedat1966

Üye
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Emek verilmiş güzel bir yazı olmuş.

GT-N8000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, PALA. ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Herkese teşekkür ederim. Aklıma gelen her şeyi yazdım ama dediğim gibi ben de dikkat etmedim birkac şeye.

Sayın @MAERKEK in dedigi gibi hepimizde ikinci el de olsa telefon alirken bir heyecan oluyor ve emin olun ikinci el telefon satan bazı telefoncular bunu çok iyi kullanıyor.

Bu yazı bana biraz da ders olsun. Ben sebekesini tam test etmeden ve imzali,tc kimlik nolu yazi olusturmadan aldım. Bu büyük bir hataydı. Bir daha yapmamaya gayret edeceğim. Bana ders olsun, okuyanlara da tavsiye...
Aklıma geldikçe eklemeler yapacağm demiştim. Yeni eklediklerimi buralarda da paylaşayım ki bir daha okumak istemeyenler bakabilir.

Eklediklerim;

- Telefonun hangi sensör özelliklerine (jiroskop, proximity, nem, sıcaklık, basınç, ışık gibi) sahip olduğunu öğrenin ve almayı düşündüğünüz cihazda bunları kontrol edin, sensör testleri ile ilgili bazı programlar da bulabilirsiniz, bence bu önemli bir test, mesela jiroskop çalışmasa telefon ekranı yan dönmeyebilir, ışık sensörü çalışmasa ekran aydınlatması otomatikte düzgün çalışmaz, özetle bunlara mutlaka bakın,

- Kulaklık götürün sesini dinleyin arama yapıp mikrofonunu deneyin,

• Beğen
Tepkiler: arslan3332, PALA. ve MAERKEK

Coolwhisper

Üye
güzel bir paylaşım olmuş, bende şuan kullandığım xiaomi RN2 telefonumu 2.el almıştım, kayıtsız olarak, direk çinden getirtmek istedim ama paket postadan geri dönünce zorlamadan buradan 2.el alayım dedim. eski telefonumun imeisini kendim çaktım 2016 dan beri sorunsuz 4G LTE olarak kullanıyorum, sadece ekranın alt tarafında siyah ekran olduğunda kırmızımsı kısa bir çizgi beliriyor, alırken ona dikkat etmemişim, ama cihaz on numara kusursuz çalışıyor. yine de 2.el alırken arkadaşların dediği gibi bir kağıda imei ve alış tarihinizi yazıp imzalayın karşılıklı sonra başınız ağrımasın.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Hasand.

Hasand.

Üye
Ben çoğu telefonu 2.el aldım ama bu yaz sözde full orijinal iPhone 5s aldım parmak izi falan çalışıyor dedi 300₺ aldım 1 hafta sonra batarya sarjdayken şişti ortadan telefon 2ye ayrılırdı öyle olmadan önce ekranda saptırma vardı sağ basıyorsun basmıyor gibi bende komple ve batarya AliExpress ten aldım taktım 150₺ masraf ettim takarken fark ettim ben almadan önce ekran değişmiş çoğu parçası eksik neyse taktım 1hafta sonra yine aynı arza ben sattım 150₺ alan arkadaş telefoncu çıktı birebir hepsini söyledim sonuç olarak zarar ettim bende telefon alıp satıyorum ama ne varsa hep doğrusunu söyledim o arkadaşa buradan selam olsun beni kandirmadin kendiini kandırdın HARAM OLSUN

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Coolwhisper ve vedat1966
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@Mesut Aktaş konunun sabitlenmesini talep ediyorum

Üst Alt