HTTP 2.0 Her Şeyi Değiştirecek!


okanbiz

okanbiz

Üye
HTTP 2.0 Her Şeyi Değiştirecek!


Daha hızlı internet için geliştirilen yeni web protokolünde mutlu sona çok az zaman kaldı.

İnternete girdiğinizde, sitelerin yavaş açılmasından nefret ediyorsanız yakın gelecekte bu sorunun çözüleceğini bilmek sizi memnun edecektir. Ancak web trafiğinin ortadan kalkması iyi gibi gözükse de, genel anlamda sıkıntılı zamanlara da girebileceğini işaret ediyor.

Internet Engineering Task Force isimli grup, Hypertext Transport Protocol’ün (HTTP) yeni sürümü için son dokunuşları yapıyor. HTTP/2 ya da HTTP 2.0 olarak adlandırılan yeni protokol sayesinde, internet bağlantısı şimdikinden katbekat hızlı olacak. Ancak herkes bu durumdan memnun değil.

HTTP 2.0′ı deneyen kullanıcıların performanstan fazlasıyla memnun oldukları belirtiliyor. Yeni sürüm Google’ın sağladığı SPDY protokolü üzerine kurulu. Böylece web üzerine kolayca entegre edilebilecek. Ancak birçok sitenin server konusunda güncelleme yapması gerecek. Bu da fazlasıyla para harcamak anlamına geliyor.

Şu anki server gücünün HTTP 2.0′ı kaldırmayacağı düşünülüyor. Sürüm yayınlandığı zaman internetteki sitelerin sadece %88′i bu sürümü destekleyebilecek. Toplu bir geçiş anında olmayacak. Zamanla internet trafiğindeki yük azalacak. Bunun da kısa vadede sitelere vakit ve para kaybettireceği düşünülüyor.

HTTP 2.0 birçok yeniliği beraberinde getirecek. Özellikle zararlı yazılımlara karşı sağladığı güvenlik ile kullanıcıların tercih ettiği bir protokol haline gelecek. Ancak belli bir düzen oturtana kadar hem kullanıcıları hem de site sahiplerini uğraştıracak gibi gözüküyor.
 
Üst Alt