HTC Hakkında Herşey (Bilmedikleriniz)

Sponsorlu Bağlantılar

DreaMagiC

DreaMagiC

Üye
    Konu Sahibi
HTC Hakkında Herşey (Bilmedikleriniz)
_+ Hoşgeldiniz Sayın Üyelerimiz ve Değerli Misafirlerimiz +_

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu konuda HTC firması hakkında bilmediğiniz ve merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz. İlk başta kendimce kısa bir şekilde anlatacağım daha sonra firmanın resmi sitesinde bulunan resmi bilgilerle konumuzu devam ettireceğim.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim atacağınız birbirinden değerli yorumlarınız için...

HTC Corporation (High Tech Computer Corporation)

Öncelikle merhaba. Htc hakkında bildiklerimi kısa bi şekilde anlatmaya çalışayım. Öncelikle Htc firması yenilikçi bi firma ve daima teknolojinin sınırlarını zorlayan, özgür telefonlar çıkarmayı amaçlayan bi firmadır. Samsung yada Sony gibi birçok dalda yarışmak yerine telefonda uzmanlaşmaya çalışan bi firmadır. Kökeni Tayvan olup birçok yenilikler getirmiştir ilk olarak bazıları şunlar :

İlk renkli cep bilgisayarı (1999)
İlk Windows Mobile yüklü cep bilgisayarı (2000)
İlk Windows Mobile yüklü kablosuz cep bilgisayarı (2002)
İlk Windows Mobile yüklü akıllı telefon (2002)
İlk Windows Mobile yüklü akıllı müzik telefonu (2004)
İlk Windows Mobile yüklü 3G cep telefonu (2005)
İlk Windows Mobile 5.0 yüklü cep telefonu (2005)
İlk Windows Mobile UMTS 3G cihazı (2006)
İlk Windows Mobile 5.0 yüklü akıllı telefon (2006)
Parmak ucuyla gezintiyi sağlayan ilk sezgisel dokunmatik ekran (Haziran 2007)

Kullanıcısı olarak bilgi verirsem ilk defa kullanıyorum Htc markalı bir cihaz. Bende sizin gibi başta merak ettim ve araştırma yaptım ve sonunda One X adlı modelini almaya karar verdim ve hayatımda gördüğüm en iyi cihaz diyebilirim. Almadan önce kısa süreli olarak Samsung Galaxy S2 de kullandım ancak arada ki fark bana göre baya bi var. Bana göre Sense arayüzü mobil platformda ki en iyi arayüz. Kullanım kolaylığı olsun görsellik olsun bana göre en iyi arayüzü yapmışlar. Destek konusuna gelirsek bu yönden de en iyi firmalardan bir tanesi. Sony, Apple ve Htc güncelleme getirmekte en önde gelen firmalar. Kısa lafın özü yenilikçi, özgürlükçü ve bir o kadar da güvenilir bir firmadır.

MİSYON

Giriş
HTC Corp, (TAIEX: 2498) gerçek mobil özgürlük sağlamak için ve sürekli yenilikçiliği ilke edinmiş olarak güçlü telefonlar üretir.

1997 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang, Genel Müdür ve HTC Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı HT Cho, ve Başkan ve CEO Peter Chou tarafından kurulan HTC, operatör markalı cihazlar arkasında pazardaki en popüler firma olarak isim yapmıştır. Avrupa’nın en önde gelen beş operatörü, ABD’deki en büyük dört operatör ve hızla büyüyen Asya operatörlerinin birçoğunu da içeren en önemli mobil markalarla emsalsiz ortaklıklar kurmuştur. Endüstri lideri OEM ortaklarıyla ve Haziran 2006’dan beri de kendi markası olan HTC adıyla pazara ürünlerini sunmaktadır.

HTC mobil sektör içerisinde en hızlı büyüyen şirketlerden bir tanesidir ve son yıllarda tüm sektöre kendini kabul ettirmiştir. Business Week dergisi HTC’yi 2007 yılında Asya’daki en iyi performansa sahip ikinci şirket olarak ilan etmiştir. Bunun yanında 2006 yılında yayınladığı global listesinde de 3. sırada göstermiştir.

2006 yılında kendi markası ile ürünleri piyasaya sürmeye başladığı günden bu yana, şirket tüm dünyada HTC markalı ürünleri takdim etmeye devam etmektedir.

Ürünler & Yenilikçilik
HTC yenilikçiliğiyle tanınan bir şirkettir. Sunduğu ürünlerin yelpazesini sürekli geliştirmektedir. Belirli uygulamaları desteklemeye yönelik cihazlar ve müşterileriyle ortaklarının giderek çeşitlenen ihtiyaçlarına cevap veren yeni biçim faktörlerini sunmaktadır.

HTC’nin ürün portföyü geniş yelpazeli multimedya kaynaklarını, sürekli kablosuz bağlantıyı ve hareket halinde Interneti içeren kolay kullanımlı çözümler sunar.

2006’nın ilk günlerinde HTC çığır açan biçim faktörüne sahip güçlü ve yepyeni bir cihaz sürdü piyasaya: HTC Advantage. HTC Advantage 5 inç ekranı ve tamamen çıkartılabilen QWERTY klavyesi gibi gurur verici özellikleri ile dünyanın en güçlü ofisidir. Bu cihazı, 2007’nin ilk günlerinde tanıtımı yapılan HTC Shift izledi. Windows Vista ile donatılmış olan bu cihaz ise pırıl pırıl 7 inç’lik geniş bir ekrana ve 40 gigabyte’lık bir sabit diske sahiptir.

HTC 2007 Haziran’ında yoğun AR-GE çalışmalarının ve parmak ucuyla kontrolün daha sezgisel bir navigasyon sağlayacağı fikrinin bir sonucu olarak HTC Touch™’ı piyasaya sürdü. Çığır açan HTC Touch™, TouchFLO™ ekran teknolojisi ile donatılmıştı ve böylece kullanıcıların sık kullandıkları içeriklere, irtibatlarına ve özelliklere basit bir parmak vuruşuyla (hareketiyle) erişmek için yalnızca ekran üzerinde parmaklarını hareket ettirmeleri yetiyordu.

HTC, hareket halindeyken kullanıcılara güç katan, yaşantılarında onlara daha fazla özgürlük sunan akıllı yeni cihazlar geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ortaklık Yoluyla Öncülük Etme
HTC akıllı telefon pazarında en başından bu yana, Microsoft ve en önemli mobil operatörlerle ortaklık yaparak öncü konumunda olmuştur. Diğer stratejik ortaklıklarımız arasında sayabileceklerimiz: Intel, Texas Instruments ve Qualcomm; Orange, 02, T-Mobile, Vodafone, Cingular, Verizon, Sprint ve NTT DoCoMo gibi firmaları da içeren en büyük mobil operatörler.

Misyon & Kapasite
HTC’nin misyonu, değer katan tasarım, dünya kalitesinde üretim, çok iyi bir lojistik ve servis desteği sunarak mobil bilgi ve iletişim cihazları alanında öncü ve yenilikçi tedarikçi olmaktır.

HTC, akıllı telefon teknolojilerini büyütmeyi ve kapasitesini arttırmayı hedef edinmiştir. Kuruluşundan bu yana şirket, güçlü ve giderek artan bir AR-GE altyapısı oluşturmuş, birçok yeni tasarım ve ürün yeniliğine öncülük etmiş ve global telekom endüstrisindeki operatör ve dağıtıcılar için son teknoloji ürünü akıllı ve PDA telefonlar üretmiştir. Her ikisi de Tayvan’da bulunan, toplam çalışanlarının %25’ini oluşturan AR-GE ekibine ve dünya kalitesinde, yüksek hacimli üretim yapan fabrikasına büyük oranda yatırım yapmıştır.

Yönetici Biyografileri

Cher Wang ---> HTC Başkanı
Cher Wang, elektronik sektöründe engin bir tecrübeye ve imrenilecek bir başarı öyküsüne sahiptir. Teknolojideki eğilimlere ilişkin dikkate değer içgörüsü ve girişimci ruhu, IT alanında son derece başarılı bir dizi iş kurmasını sağlamıştır.
Wang, PC Bölümü Genel Müdürü olarak çalışırken, First International Computer'in (FIC) ana kart işine girmesinin arkasındaki itici güç olmuştur. Kendisi şu anda Tayvan'da borsada işlem gören iki şirketin -- High Tech Computer Corporation (HTC) ve VIA Technologies, Inc. -- Başkanlığını vekaleten yürütmektedir. 2005 yılında 2005 Asya Yıldızları’nda Yenilikçi olarak seçilmiştir: Business Week tarafından Değişim Öncüsü 25 liderden birisi ve Asya'da izlenmesi gereken on yöneticiden birisi olarak değerlendirilmiştir.
Bayan Wang Berkeley’deki California Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans yapmıştır ve inançlı bir Hıristiyandır. Evli ve iki çocuk annesidir.
Peter Chou ---> HTC CEO'su
Peter Chou, HTC Corporation'ın Baş İcracı Yöneticisidir (CEO) ve şirkette 1997 yılındaki kuruluşundan beri görev yapmaktadır. Chou girişimcilik ve yenilikçilik değerlerine yürekten inanmaktadır. Chou, liderliğini yürüttügü HTC'nin küresel bir akıllı telefon markası olarak yerleşmesine katkı sağlamıştır.
Cep telefonlarının insanların yaşam tarzını nasıl etkileyebileceği konusunda vizyon sahibi olan Chou, on yıldan uzun bir süre önce HTC'nin yenilik kültürünü şekillendirmeye başladığı sıralarda akıllı telefonların devasa potansiyelini görmüştür. Onun liderliğinde HTC, dünyanın ilk Android ve Windows Phone akıllı telefonları da dahil olmak üzere birçok kilometre taşını geride bırakmıştır. Ayrıca Google, Microsoft ve Qualcomm gibi lider cep telefonu ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra dünyanın lider cep telefonu operatörleriyle de güçlü ilişkiler kurmuştur.
Birçokları tarafından cep telefonu sektöründe bir öncü ve vizyoner olarak değerlendirilen Chou, cep telefonu iletişimindeki olağan dışı başarılarından dolayı Laptop Magazine'in en etkili 5. cep telefonu şirketi yöneticisi ve saygın Wireless Week Liderlik Ödülü ve T3 Magazine'in 13. en etkili teknoloji şirketi yöneticisi ödülü de dahil olmak üzere, çok sayıda ödül almıştır. Buna ek olarak HTC, Business Week’in ilk 100 küresel IT şirketinden ve Asya'daki en büyük bes teknoloji şirketinden birisi olarak, sektörün takdirini kazanmıştır. HTC ayrıca Fast Company Magazine ve MIT Technology Review tarafından dünyadaki en yenilikçi elli şirketten birisi olarak değerlendirilmiştir.
Chou, HTC'ye katılmadan önce Digital Equipment Corporation'da direktör olarak görev yapmıştır. 1985 yılında Tayvan Ulusal Okyanus Üniversitesi’nden elektronik mühendisliği derecesiyle mezun olmuş ve Ulusal Chengchi Üniversitesi’nden yönetici MBA derecesi almıştır. Ayrıca Harward Business School'un saygın Ileri Yönetim Programı mezunudur. Peter boş zamanlarında kitap okumaktan, her türlü sanatla ilgilenmekten ve klasik müzik dinlemekten hoşlanmaktadır.

HT Cho ---> HTC Yönetim Kurulu Üyesi; HTC Vakfı Başkanı
HT Cho, HTC Vakfinin CEO'su ve Kurucusudur ve HTC Yönetim Kurulu üyesidir. Bay Cho 1950 doğumludur ve Tayvan’ın Taipei şehrinde yetişmiştir. Taipei Ulusal Teknoloji Enstitüsü'nden elektronik mühendisliği anabilim dalından mezun olmuştur. Diplomasını aldıktan sonra 1975 -1996 yılları arasında Digital Equipment Corporation'da çalışmış, sonunda Taiwan Engineering Başkanı olarak görev yapmıştır. Kendini HTC Vakfı’na adamadan önce Bay Cho, 1997 -2004 yılları arasında HTC Başkanı olarak görev yapmış, 2004 - 2005 döneminde CEO olarak çalışmıştır. Çalışkanlığı, işine kendini adamışlığı ve mükemmellik tutkusuyla HTC'nin dürüstlügü, yeniliği ve kaliteyi öne çikaran bir şirket kültürü ve çalışma ortamı oluşturmasına yardımcı olmuştur.
2002 yılında kurulan HTC Vakfı eğitim, kişilik gelişimi ve kültürler arası farkındalık gibi alanlarda bir dizi programı destekleyen ve katkı sağlayan bir yardım kuruluşudur.
HTC Vakfı; eğitimcilerin, ebeveynlerin, öğrencilerin ve kamu görevlilerinin kişilik gelişimi üzerinde odaklanmasına yardımcı olarak güçlü değerlerin, takım çalışmasının ve olumlu düşüncenin gelişebileceği özenli toplumlar oluşturmayı ümit etmektedir.
Vakıf bu güne kadar Tayvan'da 13.000'i aşkın ilk ve ortaöğretim ögretmenine ve yöneticisine verilen liderlik eğitim kurslarını finanse etmiştir. Vakıf ayrıca "Kasaba Kişiliği" planlarının desteklenmesinden dolayı 2006 Aralık ayında Hualien Eyaleti Yuli Kasabası’nın, 2007 Haziran ayında ise Taoyuan Eyaleti Longtan Kasabası’nın takdirini kazanmıştır. Bu planlar kasaba idarelerinde, polis karakollarında, kamu hastanelerinde, itfaiyelerde ve diğer kamu sektörü görevlerinde çalışan memurların kişiliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Fred Liu ---> HTC CEO'su
Fred Liu, High Tech Computer Corporation'in (HTC) Baş İşletme Yöneticisidir (COO) ve HTC'de küresel operasyonların yönlendirilmesinden, denetlenmesinden ve yönetiminden sorumludur.
Fred HTC'ye Agustos 1988'de katılmış ve sonrasında OEM işletme operasyonları, işletim sistemi geliştirme ve küresel hizmet görevleri de dahil olmak üzere çeşitli geliştirme ve genel yönetim konumlarinda görev yapmıştır. HTC'deki görevinin ilk dönemlerinde Fred 1,5 milyondan fazla birinci kuşak PDA satışını başarılı bir şekilde yürüterek HTC'nin rekor satış hacimleri yakalamasına yardımcı olmuş ve HTC müşterilerine toplam satışlarda Guinness Dünya Rekorları Kitabında bir yer kazandırmıştır. O ve ekibi, HTC'nin ODM işinin tamamının denetiminden ve operatör müşterilerine küresel lojistik hizmetleri sağlanmasından sorumlu olmuştur.
2006 Nisan ayında HTC'nin tüm günlük işlemlerinin sorumluluğunu üstüne aldığı Baş İşletme Yöneticiliğine (COO) terfi ettirilmiştir. Fred bunun yanısıra HTC USA Inc. ve HTC Europe Co. Ltd.'nin Başkanıdır ve VIA Technologies ve HTC Nippon Corp.'in Yönetim Kurulu üyesidir.
Fred HTC'ye katılmadan önce Mattel Electronics Taiwan'da oyun programcısı ve Digital Equipment Corporation'in Tayvan'daki PC Sunucu Teknolojisi Direktörü olarak görev yapmıştır. Tatung Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında lisans derecesine sahiptir. Fred boş zamanlarında kitap okumaktan, seyahat etmekten ve klasik müzik dinlemekten hoşlanmaktadır.

Florian Seiche ---> Başkan, HTC Avrupa, Orta Doğu ve Afrika
Daha önce HTC Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) başkan yardımcısı pozisyonunda görev alan Florian Seiche, 2010 yılı Temmuz ayında HTC EMEA başkanı olmuştur. 2005 yılında EMEA faaliyetlerinin kurucusu olan Florian, HTC’nin işletme ve marka olarak büyüdügü, EMEA'daki lider akıllı telefon tasarımcılarından birisi olacağını öngörmüştür.
Florian, kablosuz cihazlar sektöründeki önemli uluslararasi tecrübesiyle telekomünikasyon alanında güçlü bir altyapıya sahiptir. Florian HTC'ye katılmadan önce Londra'da bulunan Orange Group'ta global Terminal Direktörü olarak çalışmıştır. Onun liderliginde Orange, cihaz kullanımındaki ve ARPU'daki artışa, aynı zamanda da cazip bir cihaz kullanıcı deneyimi sunarak müşteri bağlılığının artmasına önemli ölçüde katkıda bulunan Özel Cihaz programını başarıyla yürütmüştür.
Orange'deki görevi sırasında Florian, Orange SPV Akıllı Telefonlar ve PDA'lar yelpazesinin tanımlanması ve sunumu konusunda HTC ile yakın bir işbirligi içinde çalışmıştır.Florian Orange'a katılmadan önce on yıldan fazla süreyle Siemens'te çalışmıştır.
Florian, Ocak 2000 ila Şubat 2003 arasında Kuzey Amerika'daki lider Siemens cep telefonu giriş noktası olan San Diego'da, Siemens Mobile Phones USA Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.
Almanya’da bulunan Cologne Üniversitesinden Ekonomi dalında hem yüksek lisans hem de doktora derecesi bulunmaktadır.
Florian Ingiltere, Windsor'da karısı Michele ve oğlu Jan-Philipp ile birlikte yaşamaktadır.

Philip Blair ---> BSC Eng. ve MBA Ürün ve Operasyonlar Başkan Yardımcısı
Philip Blair, HTC'de 2005 yılında Ürün Direktörü olarak göreve başlamıştır. Bu görevde Philip, Avrupa genelinde HTC yol haritasının yönetilmesinden ve sunulmasından sorumludur. Philip'in ürün pazarlama, çözüm planlama ve ticari ürün oluşturma ekipleri Avrupa'daki birçok operatörle, kanal ortağıyla ve üçüncü parti çözüm sağlayıcılarla çalışmaktadır.
Telekomünikasyon alanında yedi yılı aşkın tecrübesiyle Philip, cep telefonu sektöründe kanıtlanmış bir başarıya sahiptir. HTC'ye katılmadan önce Grup Telefon Teslimat Direktörü olarak Orange'de dört yıl çalışmıştır. Bu dönem içinde Philip, Orange ürün yelpazesinde "özel cihazların" geliştirilmesi ve pazarlanmasından sorumlu ekibi kurmuş ve geliştirmiştir.
Philip, telekomünikasyon sektöründe uzmanlaşmaya karar vermeden önce çeşitli IT ve telekom projelerinde çalışarak yedi yıl boyunca yönetim danışmanı olarak görev yapmıştır.
Philip, Durham Üniversitesi’nden MBA, Newcastle Üniversitesi’nden ise lisans derecesine sahiptir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kilometre taşı ödülleri

• Best newly listed company in Taiwan for 2002
    2003

• HTC Smartphone named as the best choice for 2005
    2004

• A leading maker of PDAs, PDA phones, and Smartphones(2005)
    2005

• Ranked No. 3 among global IT companies in the 2006 Info Tech 100
    2006

• Ranked No. 2 in the annual ranking of Asia's best-performing companies.(2007)
    2007

• Ranked No. 10 among global IT companies in the 2008 Info Tech 100
    2008

• Ranked No. 13 among global IT companies in the 2009 Info Tech 100
    2009

• Tech Brand of the Year
    - T3 Godget Awards 2010
    2010

• Device Manufacturer of the Year
    - GSMA Global Mobile Awards 2011
    2011

Paylaştığım bilgilerin yararlı olması ve firmayla ilgili merak ettiğiniz her konunun cevabını yukarıda bulabilmeniz ümidiyle başka sorunuz olursa firmayla ilgili cevaplayabilirim. Saygılar...

Not: En üstte ki kısa yazı bana ait olup herhangi bi yerden alıntı yapmadan subjektif düşüncelerimi ve objektif bilgilerimi paylaştım. Daha sonraki yazılarda ise resmi siteden alıntı yaptım ve türkçe karakter sorunu olduğu için neredeyse bir saat düzenlemesiyle uğraştım. Daha rahat okuyup anlamanız ve güzel gözükmesi için inşallah yararlı olmuştur konu; Teşekkür ederim herkese... Beğeni beklentim yok yararlı olduysa ne mutlu bana.

İyi Forumlar... :)

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu, TuqRaa58, Salih ÖZKOÇ ve 17 diğerleri

codblackops2

codblackops2

Üye
Subjektif düşüncelerini ve objektif bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler :D

Emek var konu da Tarık teşekkürler tekrardan :)

• Beğen
Tepkiler: malkoc444 ve DreaMagiC
hmgurbuz2

hmgurbuz2

Üye
Emeğine sağlık 10 numara olmuş :)

• Beğen
Tepkiler: DreaMagiC
-efşan

-efşan

Üye
Kardeşim süper konu olmuş, harikulade.. Mobil olduğum için beğenemesem de ilk Pc başına oturduğumda beğeneceğim bir konu. Eline sağlık.

• Beğen
Tepkiler: malkoc444 ve DreaMagiC
doctorrr

doctorrr

Üye
benim htc hakkında bilmediğim bişey var ama söylemeyeceğim :p :sirit: kızmayın ama ha :mahcup:

• Beğen
Tepkiler: -efşan ve DreaMagiC
DreaMagiC

DreaMagiC

Üye
    Konu Sahibi

şimdi abi bu at&t nin elindeki one x ler sorunlumuymuş öyle söylentiler duydum?
Kardeşim keşke bunu özelden sorsaydın bana konuyla pek alakası yok ama cevaplayayım. AT&T elinde ki cihazlar One X değil çift çekirdekli versiyon olan One XL. Üretilen ilk parti mallarında sarı leke problemi olduğu söyleniyor ama yeni üretim cihazlarda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor :oke:

• Beğen
Tepkiler: mesut1979, doctorrr ve codblackops2
doctorrr

doctorrr

Üye

Kardeşim keşke bunu özelden sorsaydın bana konuyla pek alakası yok ama cevaplayayım. AT&T elinde ki cihazlar One X değil çift çekirdekli versiyon olan One XL. Üretilen ilk parti mallarında sarı leke problemi olduğu söyleniyor ama yeni üretim cihazlarda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor :oke:
pardon :mahcup: teşkürler abi :D

• Beğen
Tepkiler: DreaMagiC
MasteLaa

MasteLaa

Üye
Ellrine ve gonlune saglik abim muthis olmus konuu :)

Symbianize

Symbianize

Üye
Cok kapsamli olmus tarik abi ellerine klavyene saglik

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
eline sağlık abi süper olmuş :)

DreaMagiC

DreaMagiC

Üye
    Konu Sahibi
Ama anladım ki değmezmiş.

nazelin

Üye
Arkadaslar turkce yazilim nasil indirebilirim?

Üst Alt